Paindlikud töösuhted

Karin Madisson
Karin Madisson kirjutab töölepingu alternatiividest

Kas iga töö puhul on vajalik töölepingu sõlmimine? Millist lepingutüüpi millal rakendada?

Oleme harjunud töö tegemiseks sõlmima töölepinguid. Samas sunnivad muutuvad vajadused nii töötajatel kui ka tööandjatel otsima muid lahendusi, sest tööseadused on meil ikkagi suhteliselt jäigad. Traditsiooniline töösuhe, mida reguleerib töötaja ja tööandja vahel sõlmitud tööleping, ei ole alati parim ning ainuvõimalik viis töösuhet reguleerida. Olenevalt töö iseloomust tasuks kaaluda töölepingu alternatiive, mis võimaldavad töötamist korraldada töölepingust palju paindlikumalt.

Töölepingu alternatiive saab kasutada juhul, kui töö tegija ei allu tööandja korraldustele ja juhtimisele ning soovitakse saavutada olukorda, kus töö tegija on oma tegevuse korraldamisel vaba, määrab ise oma töö tegemise aja, koha ja viisi.

Alternatiivide kasutamisel ei tule järgida rangeid tööõiguse norme – see annab võimaluse kokku leppida paindlikult kõigis olulistes küsimustes. Nii näiteks ei pea tasu maksma miinimumpalga ulatuses (tasu võib sõltuda täielikult tulemustasust) või igakuiselt. Töö tellijal ei ole kohustust tagada töö tegijale töö. Samuti ei pea tööandja muretsema puhkuse, haiguspäevade või ületunnitöö hüvitamise pärast. Kokku saab leppida paindlikumalt töösuhte lõpetamise viisid, tööaja, töö tegemise koha jne. Olenevalt tööandja ja töövõtja vajadustest ja töö iseloomust on töölepingu alternatiivide, näiteks töövõtuleping, käsundusleping, agendileping, kasutamine soodne mõlemale poolele.

Alltoodud alternatiivid on reguleeritud võlaõigusseaduses ning sellest tulenevalt on lepingu rikkumise puhul mõeldav kõigi seaduses sätestatud õiguskaitsevahendite kasutamine (täitmine, kahju hüvitamine, viivis, hinna alandamine, kinnipidamisõigus, lepingu ülesütlemine olulise lepingurikkumise korral), mis töösuhte puhul ei ole lubatud. Samuti on võimalik sellisel viisil töösuhteid reguleerides saavutada maksuefektiivsust.

Meeles tuleks siiski pidada, et olenemata sõlmitud lepingust kuuluvad töötasult kinnipidamisele ja maksmisele üldjuhul samad maksud, mis töölepingu puhul (v.a kui töö tegija on FIE või äriühing).

Töövõtuleping

Levinud alternatiiv töölepingule on töövõtuleping. Lepinguga määratletakse eesmärk ? kindlapiiriline, objektiivselt mõõdetav tulemus, mille saavutamisele ongi leping suunatud. Kokkulepitud tulemuse saavutamata jäämisel ei ole tööandja üldjuhul kohustatud tehtud töö eest tasu maksma. Meeles tuleb pidada, et töövõtulepingut ei pea täitma isiklikult ning selle võib delegeerida kolmandale isikule.

Käsundusleping

Käsundusleping, vastupidi töövõtulepingule, on mõeldud isiklikult täitmiseks. Vaatamata sellele on käsundisaaja oma tegevuse korraldamisel vaba.

Käsundusleping sobib tööandjale, kellele on oluline teenuse osutamise protsess ja selle kvaliteet. Käsunduslepingu puhul ei ole eesmärgi saavutamata jätmine tingimata kohustuse rikkumine, mis võimaldaks jätta tehtud töö eest tasu maksmata.

Lepingu ülesütlemisel tekib käsundisaajal õigus proportsionaalsele osale tasust ülesütlemise hetkeks juba osutatud teenuste eest (teatud juhtudel on käsundisaajal õigus nõuda kogu tasu ning kulutuste tasumist).

Agendileping

Agendilepingu puhul on tegemist teenuse osutamise lepinguga, mille iseloomulik tunnus on püsiv lepingute sõlmimine või vahendamine teise isiku nimel ja huvides (nt müügiinimesed). Kui iseseisvat lepingute sõlmimise õigust ei ole, siis on tegemist maaklerlepinguga.

Oma olemuselt on agendileping sarnane töölepinguga, sest teenust pakutakse püsivalt, kehtivad lojaalsuskohustus, ülesütlemistähtajad ja lahkumishüvitise maksmise kohustus, tasu eest on võimalik kokku leppida konkurentsipiirangus.

Erinevalt töövõtulepingust peetakse agendileping nõuetekohaselt täidetuks, kui agent on teinud mõistlikke pingutusi lepingute sõlmimiseks ja vahendamiseks. Seega tuleb töötasu maksta ka juhul, kui soovitud tulemust ei saavutata. Samuti kohustub käsundiandja tasuma lepingute eest, mis sõlmiti pärast agendilepingu lõppemist, kuid mille põhilise eeltöö tegi agent.

Renditöö

Ühe paindliku lahendusena võiksid tööandjad kaaluda ka renditöötajate palkamist. Renditöö võimaldab tööandjal vastavalt töökoormusele töötajaid rentida. Sellisel juhul sõlmitakse tööandja ja rendiagentuuri vahel tellimusleping. Tööandja kohustuseks on renditöötaja juhtimine ja järelevalve. Renditöö kasutamine vähendab värbamis-, tööjõu- ja tootmiskulusid ning on paindlik ka töötaja jaoks, võimaldades töötada projektipõhiselt või osalise tööajaga, proovida eri tööandjaid ja tööstusharusid.

Juhatuse liikme leping

Tihti tuleb ette, et juhatuse liikmega on sõlmitud tööleping ning eeldatakse, et suhtele kohaldatakse töölepingu seadust. Juhatuse liikme puhul tuleb silmas pidada, et lepingule kohaldub võlaõigusseadus ning juhatuse liikme leping on olemuselt käsundusleping. Juhatuse liikme leping peetakse juhatuse liikme ja ühingu vahel sõlmituks, kui juhatuse liige on valitud nõukogu või osanike poolt juhatusse. Juhul kui juhatuse liikmega on sõlmitud tööleping, siis on vägagi vaieldav, kas see ka selliselt kehtib. Tihti on kohtud leidnud, et töölepinguseaduse norme ei saa siiski juhatuse liikmele kohaldada.

Osale arutelus

  • Karin Madisson, vandeadvokaat, advokaadibüroo Sorainen AS partner

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad