Praktik küsib, ekspert vastab

Küsimused ja vastused
Praktik küsib, ekspert vastab

Ajakirja Raamatupidamise Praktik lugejad saavad vastused küsimustele, kas käsunduslepinguga töötaja tuleb TÖRis registreerida, kas ettevõtte üleminekul tuleb lapsehoolduspuhkusel töötajaid teavitada ja kuidas tähtajaline tööleping korrektselt lõpetada.

Käsundusleping

Lugeja küsib: Kas on vaja registreerida töötamise registris käsunduslepingu alusel töötaja?

Vastab advokaadibüroo COBALT: Töötamise registris tuleb registreerida kõik füüsilise isiku töötamised, millelt tekib Eestis maksukohustus. Seega tuleb ka käsunduslepingu alusel töötamine registreerida.

Töölepingu üleminek ettevõtte üleminekul

Lugeja küsib: Kuidas ja millal on vaja töölepingute üleminekust (ettevõtte üleminek) teavitada neid töötajaid, kes viibivad lapsehoolduspuhkusel?

Vastab advokaadibüroo COBALT: Kuigi töötaja viibib lapsehoolduspuhkusel ega tee tööd (kasutab õigust tööst keelduda), on tema töösuhe kehtiv ja läheb üle uuele tööandjale ettevõtte ülemineku hetkel. Seega soovitame lapsehoolduspuhkusel viibivaid töötajaid ettevõtte ja seetõttu töölepingu üleminekust teavitada samal ajal ja viisil nagu teisi töötajaid, saates teabe töötajatele e-kirja teel või postiga. Ühtlasi on ka neil õigus osaleda informeerimis-konsulteerimisprotsessis, kui ettevõttes pole valitud usaldusisikut ning informeerimine ja konsulteerimine toimub otse töötajatega.

Lugeja küsib: Töötajaga on sõlmitud tööleping määratud ajaks 10.08–10.12.2015 katseajaga kolm kuud. Kuna ettevõttes on tööde maht vähenenud, siis kas saab lõpetada sellise töölepingu § 89 lg 1 alusel (tööde mahu vähenemine), teatades töötajale 15 päeva ette? Kuidas korrektselt lõpetada tähtajaline tööleping sellises olukorras?

Vastab advokaadibüroo COBALT: Kui vähenenud on töömaht, siis on võimalik töötaja tööleping lõpetada koondamise tõttu (TLS § 89 lg 1). Etteteatamisaeg on 15 päeva vastavalt TLS § 97 lg 2 p-le 1 (töötaja on töötanud alla ühe tööaasta). Koondamishüvitisena tuleb aga maksta töötasu kuni töölepingu tähtaja möödumiseni, s.t kuni 10.12.2015. See erisus tähtajalise töötaja koondamise puhuks tuleneb TLS § 100 lg-st 3.

Tähtajalise töölepingu lõpetamine

Lugeja küsib: Töötajaga on sõlmitud tööleping määratud ajaks 10.08–10.12.2015 katseajaga kolm kuud. Kuna ettevõttes on tööde maht vähenenud, siis kas saab lõpetada sellise töölepingu § 89 lg 1 alusel (tööde mahu vähenemine), teatades töötajale 15 päeva ette? Kuidas korrektselt lõpetada tähtajaline tööleping sellises olukorras?

Vastab advokaadibüroo COBALT: Kui vähenenud on töömaht, siis on võimalik töötaja tööleping lõpetada koondamise tõttu (TLS § 89 lg 1). Etteteatamisaeg on 15 päeva vastavalt TLS § 97 lg 2 p-le 1 (töötaja on töötanud alla ühe tööaasta). Koondamishüvitisena tuleb aga maksta töötasu kuni töölepingu tähtaja möödumiseni, s.t kuni 10.12.2015. See erisus tähtajalise töötaja koondamise puhuks tuleneb TLS § 100 lg-st 3.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

Valdkonna tööpakkumised

Manpower is looking for a CHIEF ACCOUNTANT

Manpower OÜ

03. detsember 2017

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Ramirent Shared Services AS is looking for a GENERAL LEDGER ACCOUNTANT

Ramirent Shared Services AS

27. november 2017

Uudised

Tööriistad