1000-euroste arvete deklareerimise riskid

Aule Kindsigo
Aule Kindsigo kirjutab 1000-euroste arvete deklareerimise riskidest

Käibedeklaratsiooni KMD lisa INF-vormi on esitatud juba rohkem kui pool aastat. Juulis möödus üleminekuperiood ka neile ligikaudu 400 ettevõttele, kelle taotluse INF-vormi esitamise ajapikenduse saamiseks maksuhaldur rahuldas.

Osa raamatupidajaid on öelnud, et INF-vorm ei ole neile erilist lisatööd tekitanud, sest programmid töötavad korralikult ja kui algandmed on nõuetekohaselt sisestatud, siis pole aruandlusega erilisi probleeme. Kellel aga ettevõttes spetsiaalne raamatupidamisprogramm või INF-vormi võimalus programmis puudub, on olnud päris hädas.

Artiklis tuuakse esile põhireeglid ja puudused, millega raamatupidajad on INF-vormi täitmise käigus kokku puutunud.

INF-vormi nõuded

Kõigepealt, INF-vormi peavad esitama käibemaksukohustuslased, v.a piiratud kohustuslased. INF esitatakse koos käibedeklaratsiooniga KMD, seega, nagu nimigi ütleb, on tegemist KMD lisaga, mitte iseseisva maksudeklaratsiooniga.

Millised arved tuleb INF-vormil näidata? Müügiarvete ehk A-osas kajastatakse kõik arved, mida väljastatakse

 • juriidilisele isikule
 • füüsilisest isikust ettevõtjale
 • riigi-, valla- ja linnaasutusele

ning arve on kas täielikult või osaliselt maksustatud Eesti käibemaksuga ehk on nn riigisisesed arved (arvel on kajastatud Eesti käibemaks 9% või 20%). Lisaks 1000 euro reegel – arve või arvete kogusumma ilma käibemaksuta on maksustamisperioodil ühe tehingupartneri kohta vähemalt 1000 eurot. Summalist piirmäära arvestatakse ostu- ja müügiarvete puhul eraldi. Käibemaksuseadus (KMS) lubab INF-vormil deklareerida arveid ka siis, kui arvete kogusumma on väiksem.

Müügiarvete deklareerimisel ei ole vahet, kas arve saaja on käibemaksukohustuslane või kas arve saaja arvel märgitud käibemaksu maha arvab – kui arvel on Eesti käibemaks ja 1000 euro piirmäär on täidetud, kajastatakse see ka INF-vormil.

A- ja B-osa erisused

A-osas ei näidata arveid, mis on väljastatud füüsilisele isikule (v.a FIE) ja mitteresidendile, kellel puudub Eesti maksukohustuslaste registri kood. Põhjus on selles, et nimetatud isikud ei saa arvel näidatud sisendkäibemaksu tavakorras tagasi küsida, seega ei ole mõtet INF-vormi liigse infoga koormata. Lisaks ei näidata jaekaubanduse isikustamata müüki. Siinkohal on mõeldud olukorda, kus ostja ei ole müüjalt palunud väljastada arvet ettevõtte nimele. Kui ostja saadud arve(d) isikustab, s.t lisab arve(te)le oma nime ja aadressi ning küsib sisendkäibemaksu tagasi, kajastab ostja sellise arve INF-vormi B-osas. Seega on mitu varianti, kus A- ja B-osa ei kattu, selline ebakõla tuleneb juba seaduse sõnastusest.

Seadusemuudatuse menetluse käigus ilmusid veel mõned erisused: A-poolel ei pea näitama arveid, mis on väljastatud reisiteenuse erikorra alusel (KMS § 40) ja arveid, mille väljastajal on kutse- või ametisaladuse hoidmise kohustus.

B-osas näidatakse kõik arved, millelt on käibemaks KMD real 5 (sisendkäibemaks) tagasi küsitud. Kui maksukohustuslane on saanud käibemaksuga arve, kuid arvel näidatud käibemaksu tagasi ei küsi (vastuvõtukulu, erisoodustus, soetus maksuvaba käibe tarbeks), siis sellist arvet B-osas ei näidata. Kuigi arve väljastaja on A-osas selle deklareerinud.

INF-i A- ja B-osa lähemalt vaadates selgub, et veerud ei ole päris samad. A-osas näidatakse arvel olev käibemaksu protsent. Valida on nelja võimaluse vahel ja kui ühel müügiarvel on erinevad maksumäärad, tuleb seda arvet mitu korda sisestada:

 • üldkorras ja KMS-i §-s 411 sätestatud erikorra alusel (riigisisene pöördmaks) maksustatav käive, mille käibemaksumäär on 20%;
 • üldkorras maksustatav käive, mille käibemaksumäär on 9%;
 • KMS-i §-des 41 ja 42 sätestatud erikorra alusel (kasuminorm) maksustatav käive, mille käibemaksumäär on 20%;
 • KMS-i §-des 41 ja 42 sätestatud erikorra alusel maksustatav käive, mille käibemaksumäär on 9%.

Seevastu B-osas käibemaksumäära eraldi välja ei ole toodud ja ükskõik kui keeruline arve sisestatakse ühe reana.

Teine erinevus on arve kogusumma märkimises. A-osas on summa ilma käibemaksuta, B-osas aga koos käibemaksuga.

Teatud juhtudel tuleb täpsustada, et tegemist on mõne erisusega. Kui ühel arvel on mitu erisust, märgitakse mitu koodi.

A-osa erisused:

01 – §-de 41 ja 42 erikorra käive (kasuminorm)

02 – § 411 erikorra käive (riigisisene pöördmaks)

03 – arvel on peale 20% ja 9% ka teisi summasid (maksuvaba käive, mitte käive)

B-osa erisused:

11 – sisendi osaline mahaarvamine § 32 või § 27 lg 4 (sisendi proportsioon, sõiduauto 50%)

12 – § 411 erikorra käive (riigisisene pöördmaks)

Ikka ja jälle tekitab küsimusi 1000 euro piirmäära leidmine.

Arvesse lähevad kõik arvel näidatud summad kuni käibemaksuni. Kui arvel on käibemaksuga maksustatud käive, aga ka maksuvaba käive või summad, mis ei olegi käive (nt viivis, leppetrahv), liidetakse ikkagi kõik summad kokku.

Näiteks selline arve kuulub INF-vormil deklareerimisele (kogusumma ilma käibemaksuta 1150 eurot):

 • ravimid (9%) 100 eurot
 • tervishoiuteenus (maksuvaba) 1000 eurot
 • leppetrahv 50 eurot
 • käibemaks 9 eurot
 • kokku 1159 eurot

Võimalik on esitada mitu arvet, eraldi maksustatud käibe kohta ja siis ei oleks 1000 euro reegel täidetud.

Arvete deklareerimise aeg

Kõige sagedasem küsimus on aga see, millises kuus tuleb arveid deklareerida. INF-vormil endal erireeglit ei ole, deklareeritakse arved, mida samas kuus on käibedeklaratsioonil KMD kajastatud.

Tähtis on teada, millal on käibe tekkimise hetk (A-osa arved) ja millal tohib sisendkäibemaksu tagasi küsida (B-osa arved).

Käive (v.a ühendusesisene käive) on tekkinud või teenus saadud päeval, mil esimesena tehti üks alljärgnevaist toiminguist (KMS § 11 lg 1):

1) kauba ostjale lähetamine või kättesaadavaks tegemine või teenuse osutamine 2) kauba või teenuse eest osalise või täieliku makse laekumine, teenuse saamisel osaline või täielik maksmine.

Nagu sõnastusest näha, ei ole arve väljastamise aeg käibe tekkimisel määrav.

Samas sisendkäibemaksu mahaarvamiseks on igal juhul KMS-i § 37 nõuetele vastavat arvet vaja. Sisendkäibemaks arvatakse maha maksustamisperioodil, millal kaup või teenus on KMS-i § 11 kohaselt soetatud või saadud, s.t on tehtud ettemaks või saadud kaup/teenus kätte. Kui KMD esitamise ajaks ei ole arvet saadud, arvatakse sisendkäibemaks maha sellel kuul, kui arve saadakse (v.a pöördmaksustamise korral).

Kuidas käituda siis, kui ostuarve jõuab raamatupidajani mitu kuud hiljem? Kui müügiarve tuleb alati näidata õigel, käibe tekkimise kuul, siis sisendkäibemaksu deklareerimine ei ole mitte niivõrd maksumaksja kohustus, kuivõrd õigus ning seetõttu võib sisendkäibemaksu tagasi küsida ka hilisematel kuudel. INF-vormil märgitakse arve kuupäevaks alati arvele trükitud kuupäev. Seega INF-vormi maksustamisperiood ja arve väljastamise kuu ei pea ühtima.

Eraldi reegel on kehtestatud kreeditarvetele. Kreeditarved ei vähenda müügi- ega ostuarvete summat. Kui kuu müügi- või ostuarvete kogusumma ilma kreeditarveteta on tehingupartneri lõikes vähemalt 1000 eurot, kuuluvad kõik kuu jooksul sellele tehingupartnerile väljastatud ja/või temalt saadud arved, sealhulgas kreeditarved deklareerimisele.

Näiteks tehingupartnerile esitati järgmised arved:

 • 10.07 – 500 eurot
 • 20.07 – 600 eurot
 • 21.07 – kreeditarve mais väljastatud arvele 300 eurot

Arvete kogusumma on 1100 eurot. Kui arved näidatakse summeerituna, märgitakse 800 eurot (ei saa jätta deklareerimata).

1000 euro piir kehtib ka kreeditarvetele. Kui kuu jooksul väljastatud/saadud kreeditarvete kogusumma on tehingupartneri lõikes vähemalt 1000 eurot, kuuluvad kõik kuu jooksul sellele tehingupartnerile väljastatud ja/või temalt saadud arved, sealhulgas kreeditarved deklareerimisele. Arvulised andmed INF-vormil näidatakse kreeditarvete puhul miinusmärgiga.

Kreeditarve KMS-i § 29 lõike 7 sõnastuse kohaselt. Kui maksukohustuslane tühistab kauba või teenuse kohta esitatud arve või esitab kauba või teenuse hinna vähendamise tõttu kreeditarve pärast kauba või teenuse käibe tekkimise maksustamisperioodi kohta käibedeklaratsiooni esitamist, kajastavad nii müüja kui ka ostja sellest tulenevad muudatused arve tühistamise või kreeditarve esitamise maksustamisperioodi kohta esitatavas käibedeklaratsioonis. Kreeditarvet võib esitada vaid selles viidatud konkreetse arve kohta. Sätet ei kohaldata, kui kreeditarve on esitatud kauba või teenuse eest osalise või täieliku tasumata jätmise tõttu.

 

 

Osale arutelus

 • Aule Kindsigo
  Kindsigo Konsultatsioonid OÜ juhataja ja maksukonsultant

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad