Statistikaaruanded – tüütu kohustus või väärt info?

statistikaamet
Statistikaaruannete tulemusena sünnib huvitav info

Statistikaaruanded tunduvad tüütud ja arusaamatu paistab ka see, miks samu andmeid peab meie e-riigis esitama erinevatele asutustele. Samas on andmete põhjal sündivat statistikat põnev lugeda, olgu tegu siis keskmise palga uuringu või näiteks Eurostati infoga.

Küsisime Statistikaameti peadirektori asetäitjalt Tuulikki Sillajõelt, miks ja kuidas statistikat tehakse ja kas oodata on ka muudatusi.

Miks statistikaaruandeid üldse tehakse? 

Statistikaaruanded on sisend statistika tegemisse. Statistika kajastab ühiskonna arengut numbrites. Statistikat on vaja nii riigijuhtimisel kui ka ettevõtete arengukavade koostamisel ja juhtimisotsuste langetamisel. Seega kasutavad esitatud andmete põhjal tehtud statistikat nii riigi- ja teadusasutused, ettevõtted, rahvusvahelised organisatsioonid kui ka eraisikud.

Statistika tegemisteks korraldab Statistikaamet aastas ligi 200 statistikatööd, millest kaks kolmandikku kasutab täielikult või osaliselt administratiivsete andmekogude (registrite) andmeid. Ligi poolte eSTATi aruannete puhul kasutatakse eeltäitmist Äriregistrile esitatud raamatupidamise aastaaruannetest, Maksu- ja Tolliameti deklaratsioonidest vms andmetest. Riiklikesse registritesse kogutud andmed ei kata aga kogu statistika tegemise vajadust ja seetõttu tuleb Statistikaametil andmeid juurde koguda aruannetega.

Enamik kasutajaid, kes ajalehest põnevat uudist loevad, ei teadvusta, et see info ongi kokku pandud mõnele riigiasutusele esitatud või küsitluses antud vastuste põhjal. Rääkimata sellest, et oskaks selle infokilluga seostada Statistikaameti „tülikaid“ aruandeid. Paljud ei tea, et väga tunnustatud infopakkuja Eurostat ei tee ise ühtegi uuringut, vaid koondab liikmesriikide statistikaametitest saadava statistika.

Miks ja kaua veel aruanded dubleerivad üksteist? Näiteks palgaandmed on ju MTAl olemas.

Registriandmete laialdasem kasutamine, andmete esitamise tähtaegade ühtlustamine ja andmete vahetamine riigiametite vahel on üks Statistikaameti prioriteete ja aastatepikkuse järjepideva tegevusega oleme saavutanud selle, et statistikaaruannetega ei koguta samu andmeid, mis on kogutud juba teistesse registritesse. Kui rääkida konkreetselt, siis rahvusvaheliselt võrreldava tunni- ja kuupalga statistika tegemiseks ei piisa MTA kogutud andmetest, vaja on teada ka palga komponente nagu ebaregulaarne preemia, toetused ja tasu mittetöötatud aja eest. Samuti ei ole raamatupidamise aastaaruannetes ettevõtlusstatistika tarbijatele piisava detailsusega infot.

Miks aruanded visuaalselt nii inforohked ja kasutajavaenulikud on?

Aruannete esitamise kasutajakogemuse parandamiseks oleme analüüsinud praeguse tarkvara puudusi ja taotlenud raha kasutajaliidese lihtsustamiseks. Et Statistikaametil tarkvarainvesteeringuteks raha pole, sõltume selles osas täielikult välistest vahenditest ja sellest, kas meie taotlus rahuldatakse või mitte. Alates 2015. aasta suvest küsime regulaarselt aruannete kaupa ka andmeesitajate rahulolu, et siis selle põhjal konkreetsemaid kitsaskohti tuvastada ja võimalusel kõrvaldada.

Statistikaaruannetest ja valdkonna uutest tuultest räägib Statistikaameti peadirektori asetäitja Tuulikki Sillajõe lähemalt juba 24.-25. septembril toimuval Pärnu raamatupidamiskonverentsil. Soodushind kehtib kuni 31. augustini.

 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad