Esimesi haiguspäevi võiks hüvitada tubakaaktsiisi arvelt

tubakaaktsiis
Esimeste haiguspäevade hüvitis võiks tulla tubakaaktsiisi tõusu arvelt

Täna Riigikogu sotsiaalkomisjonis arutlusele tulev ametiühingute nõue hüvitada töötajatele esimesed kolm haiguspäeva maksab Haigekassa hinnangul ligi 30 miljonit eurot aastas. Ametiühingud leiavad, et raha võiks tulla tubakaaktsiisi täiendavast tõusust.

Ametiühingute arvutuste kohaselt tuleks tubakaaktsiisi tõsta 12 protsenti, mis lisaks suitsupaki hinnale keskmiselt 25 senti.

Kuigi hetkel tööandjad ja Haigekassa esimest kolme haiguspäeva ei hüvita, on haigushüvitistele kuluv summa Haigekassa eelarves täna kiiresti tõusmas. Esimesel poolaastal kulus Haigekassal haiguspäevade hüvitamiseks 15 protsenti rohkem kui mullu.

"Kuna keskmine palk tõuseb vaid 6 protsenti aastas, näitab 15protsendiline kulutõus muuhulgas seda, et inimesed on järjest pikemalt haiged," kommenteeris Ametiühingute Keskliidu juht Peep Peterson. "Pikemad haigused tähendavad aga pikemaid ravijärjekordi ja suuremat kulu ravimitele."

Ametiühingud on veendunud, et kui haigused õigeaegselt välja ravida, on hilisemad kulud madalamad. "Peame Haigekassa abi tooma igas mõttes varasemaks," ütles Peterson.

Ta rõhutas, et kuigi muudatus haiguspäevade hüvitamises tasub ennast pikas perspektiivis ise ära, siis esialgu on lisaraha kindlasti vaja ja see ei tohi tulla õdede ja arstide palgaraha arvelt.

"Vähem suitsu ning õigeaegselt väljaravitud külmetus tagab töötajatele parema tervise," põhjendas Peterson ettepanekut leida raha just tubakaaktsiisi tõusu arvelt.

Selle aasta aprillis alustasid ametiühingud ühiskonnas toetuse otsimist ideele taastada töötajate ajutine töövõimetuse hüvitis alates esimesest haigestumise päevast. Kuu ajaga koguti petitsioonile pea 25 000 toetusallkirja, mis vastavalt seadusele kohustab Riigikogu algatust ametlikult arutusele võtma.

Riigikogu sotsiaalkomisjon arutab ametiühingute eelnõud esmaspäevasel istungil. Ametiühingud kutsuvad sotsiaalkomisjoni suhtuma algatatud eelnõusse loovalt, et leida tasakaal tööandjate-töövõtjate huvide ning rahaliste võimaluste vahel.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud. Kõik toimingud (va kiire jaemüük) tehakse samas programmis.

Kiire ja lihtne aruandlus ja palgaarvestus

Raamatupidamistarkvaraga AccountStudio muudad aruannete koostamise ja palkade arvestamise kordades lihtsamaks ja kiiremaks.

Valdkonna tööpakkumised

Trendsetter Europe otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Trendsetter Europe OÜ

03. mai 2018

IuteCredit Europe otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Executive Lab Seach OÜ

03. mai 2018

M-Partner HR otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

29. aprill 2018

Uudised

Tööriistad