Kinnisasja maksustamine on seadustes kinni

Kinnisasi Tõnis Elling
Oluline on teada, mis on käibemaksuseaduse mõistes kinnisasi

Grant Thornton Rimessi maksunõustaja Tõnis Elling selgitab, millised olulised vahed on kinnisasjal tavatähenduses ja maksuseadustes ning millal on tegu maksuvaba käibega.

Kinnisasjade käibemaksustamisest on raamatupidaja.ee veergudel juttu olnud korduvalt. Samas on kinnisasjade maksustamise valdkond piisavalt keeruline ja nüansirohke, mille tõttu on oluline teada, mis asi see kinnisasi ikkagi on.

Arvestada tuleb sellega, et kinnisasja mõiste tsiviilseadustiku üldosa seaduse ja käibemaksuseaduse (KMS) ei ole sama. Tsiviilseadustiku üldosa seaduse (TsÜS) § 50 lg 1 kohaselt on kinnisasi maapinna piiritletud osa ehk maatükk. Sama seaduse § 54 lg 1 sätestab, et kinnisasi on käibes koos selle oluliste osadega, milleks on ehitised, kasvav mets, muud taimed ja koristamata vili. Olulisteks osadeks on ka erinevad laternapostid, kaevud ning isegi maatüki pinnas (muld, liiv, killustik), millega on kinnisasi kaetud. Seega pole oluliste osade määramisel vahet, kas asi asub maa peal või maa sees. Eelnimetatud olulised osad peavad olema kinnisasjaga püsivalt ühendatud, seega kinnisasjaga ühendatud asja eraldamisel võib kinnisasi ise ka hävineda või oluliselt halveneda. Juhul, kui kinnisasja oluliseks osaks on ehitis, siis võib ka ehitise oluline osa olla selle kaudu kinnisasja oluliseks osaks. Seega on oluline eristada, mis võib olla ehitiste olulisteks osadeks ning mis mitte.

KMS-is on kinnisasja mõiste mõnevõrra laiem. KMS-i tähenduses on kinnisasjad lisaks tsiviilseadustiku üldosa seaduses nimetatule:

1) hoonestusõigus ja tehnovõrk või -rajatis;

2) ehitis kui vallasasi (st selline ehitis, mis ei ole veel kinnisturaamatusse kantud). Seejuures tuleb aga arvestada, et pooleliolev ehitis ei ole veel ehitis ehitusseaduse tähenduses ja seega ei käsitata seda ka kinnisasjana;

3) korteriomand ning korterihoonestusõigus.

Oluline on meeles pidada, et kui müüakse või renditakse näiteks elektri alajaama või kütuse mahuteid, siis tavatähenduses on tegemist rajatistega, aga maksustamisel käsitletakse neid kui kinnisasju, mida maksustatakse käibemaksuga vastavalt KMS § 16. Kinnisasja käive on reeglina maksuvaba käive. Küll aga läheb sundkorras käibemaksuga maksustamisele krunt ehitusseaduse tähenduses ja krunt, millel asub uusehitis. See, milline on uusehitis (ehk siis veel kasutusele mitte võetud ehitis), tuleb juttu edaspidi.

Tõnis Elling räägib kinnisasjade maksustamise eripäradest ja valdkonnas olulistest seadusekonksudest lähemalt juba 26. augustil toimuval hommikuseminaril. Soodushind kehtib vaid kuni 20.08! Lisainfo ja registreerimine SIIN.

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Grant Thornton Rimessi maksunõustaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad