Mis saab neist, kel aastaaruanne esitamata?

Majandusaasta aruanne
Majandusaasta aruande esitamata jätnud kohustuslasi võib ees oodata registrist...

Registrite ja Infosüsteemide Keskuse andmetel oli 7. augusti seisuga esitatud 114 452 majandusaasta aruannet, esitamata on see 56 763 kohustuslasel. Lõpujärgus on ca 15 000 eelmistel perioodidel majandusaasta aruande esitamata jätnud ühingu kustutamine registrist.

Registrite ja Infosüsteemide Keskuse andmetel oli 7. augusti seisuga esitatud 114 452 majandusaasta aruannet, samas on esitamiskohustuslasi kokku 171 215. Seega on majandusaasta aruanne õigeaegselt esitamata veel 56 763 kohustuslasel.  Mis saab aga nendest, kel aruanne esitamata?

Maakohtu registriosakonna kohtunikuabi-osakonna juhataja Aivar Vimberg selgitab, et kui täisühing, usaldusühing (vähemalt üks osanikest on juriidiline isik), osaühing, aktsiaselts, tulundusühistu, mittetulundusühing ja  sihtasutus ei ole registripidajale seaduses sätestatud tähtaja (kuus kuud majandusaasta lõpust arvates) möödumisest alates kuue kuu jooksul esitanud nõutavat majandusaasta aruannet, kohustab registripidaja teda registrist kustutamise hoiatusel esitama majandusaasta aruande määratud tähtaja jooksul, mis peab olema vähemalt kuus kuud.

Näide:
Majandusaasta lõpeb 31.12.2014, aruanne tuleb esitada registripidajale hiljemalt 30.06.2015. Mitteesitamise korral on õigus kohaldada trahvi, paraku ei ole trahvimine tulemusi andnud. Jaanuaris 2016 alustame kustutamishoiatuste tegemisega 2013-2014 majandusaasta aruande esitamata jätmise eest, määrusega antakse kohuslastele aega kuus kuud aruande esitamiseks. Tähtaja möödumisel ja aruande mitteesitamisel avaldame teate Ametlikes Teadaannetes, millega kutsume üles võlausaldajaid teatama nõuetest ühingute vastu ja taotlema likvideerimismenetluse läbiviimist kuue kuu jooksul, alates teate avaldamisest koos hoiatusega, et vastasel korral võidakse ühing registrist kustutada likvideerimismenetluseta (kui saabuvad nõuded, siis saadame kohtusse likvideerija määramiseks ja sundlõpetamise otsustamiseks), seejärel  teeme päringu EMTA-le, kas ühingu võib kustutada, kui vastust (tavaliselt vastab EMTA ainult siis, kui ei ole nõus ühingu kustutamisega) ei tule, siis tehakse kohtunikuabi poolt kustutamiskanne, mis tuleb kätte toimetada ja peale kätte toimetamist tehakse lõplik kustutamiskanne.

Kõik tähtajad aruannete esitamiseks, teadete avaldamisest jm tulenevad seadusest, st et likvideerimismenetlus on seadusest tulenevalt ligi 2 aastat pikk.  Samas kui EMTA ei anna nõusolekut ettevõtte likvideerimiseks, jääb see aastateks registrist kustutamata.  

Aivar Vimbergi sõnutsi on peaaegu 115 000 esitatud aruandest registripidaja läbi vaadanud üle 86 000 aruande ((ca 75%), enne 30.06.2015 esitatud aruanne peab olema läbi vaadatud hiljemalt 30.11.2015. Lõpujärgus on ca 15 000 ühingu kustutamine registrist (jätsid esitamata 2011 ja 2012 majandusaasta aruanded). Ilmselt on nende hulgas ühinguid, kes pole ka järgnevate aastate majandusaasta aruandeid esitanud.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad