Kuhu jäi uus raamatupidamise seadus?

rahandusministeerium raamatupidamisseadus
Rahandusministeeriumis ette valmistatud uue raamatupidamisseaduse eelnõu tuleb...

Eesti pidi 20. juuliks 2015 üle võtma Euroopa raamatupidamisdirektiivi, ent ei uut raamatupidamisseadust ega seoses sellega ka direktiivi pole seni vastu võetud. Millal uut seadust oodata on?

Eesti pidi 20. juuliks 2015 üle võtma Euroopa raamatupidamisdirektiivi (2013/34/EL) ning seoses sellega on ette valmistatud ka uue raamatupidamise seaduse eelnõu. Eesti Vabariik kaebas aga direktiivi juba 23. septembril 2013. aastal Euroopa Kohtusse – nimelt ei soostunud toonane valitsus sätetega, mille kohaselt ei tohi mikroettevõtjatelt, kelle arvele langeb enamus Eesti majandustegevuse mahust käibe ja varade mahu alusel, enam nõuda täismahus elektroonilise majandusaasta aruande esitamist sellisel kujul nagu praegu. Muudatused oleksid toonud kaasa Eesti majanduskeskkonna halvenemise väiksema läbipaistvuse ja usaldusväärsuse tõttu ning halduskoormuse kasvu.  18. juunil 2015 kaotas Eesti kohtuvaidluse. Eestile olulistes küsimustes on Euroopa Komisjon oma tõlgendustega direktiivi rakendamist oluliselt soodsamaks teinud, ent tähtajaliselt direktiivi enam üle võtta ei jõutud.

Rahandusministeeriumist vastati päringule, et uus raamatupidamisseadus tuleb Riigikogus lugemisele alates 14. septembrist. Et eelnõu ettevalmistamisele eelnes pikk ja põhjalik arutelu kõigi sidusrühmadega, peaks edasine menetlemine kulgema ladusalt. Rahandusministeerium on optimistlik, et seadus võetakse varasügisel vastu. Kuigi direktiivi ülevõtmise tähtaeg oli juulis, lubab direktiiv uuenenud nõudeid kohaldada esimest korda alles 2016. aasta finantsaruannete kohta, st alates 2017. aasta 1. jaanuarist.

Euroopa Komisjoni esindusest anti teada, et seoses raamatupidamisdirektiivi kohaldamisega hilinemisega ei ole Eesti vastu hetkel mingeid sanktsioone ette nähtud. Direktiivi üle võtmise tähtaeg oli küll 20. juuli, ent Euroopa Komisjon ootab praegu liikmesriikidelt infot direktiivi kohaldamise kohta ning alustab seejärel rutiinset kontrollimisprotsessi.

Uue raamatupidamisseaduse olulisemad teemad on mikro- ja väikeettevõtja majandusaasta aruande lihtsustamine ning mikro- ja väikeettevõtja ning keskmise suurusega ja suurettevõtja määratlemine. Lisaks plaanitakse auditi ja ülevaatuse audiitorteenuse kohustuse piirmäärade tõstmist ning sätestatakse Raamatupidamise Toimkonna juhendite kehtestamine rahandusministri määrusega. Eelnõu jõustumisel võetakse Eesti õigusesse üle Euroopa Liidu raamatupidamisdirektiiv.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad