Kuhu jäi uus raamatupidamise seadus?

rahandusministeerium raamatupidamisseadus
Rahandusministeeriumis ette valmistatud uue raamatupidamisseaduse eelnõu tuleb...

Eesti pidi 20. juuliks 2015 üle võtma Euroopa raamatupidamisdirektiivi, ent ei uut raamatupidamisseadust ega seoses sellega ka direktiivi pole seni vastu võetud. Millal uut seadust oodata on?

Eesti pidi 20. juuliks 2015 üle võtma Euroopa raamatupidamisdirektiivi (2013/34/EL) ning seoses sellega on ette valmistatud ka uue raamatupidamise seaduse eelnõu. Eesti Vabariik kaebas aga direktiivi juba 23. septembril 2013. aastal Euroopa Kohtusse – nimelt ei soostunud toonane valitsus sätetega, mille kohaselt ei tohi mikroettevõtjatelt, kelle arvele langeb enamus Eesti majandustegevuse mahust käibe ja varade mahu alusel, enam nõuda täismahus elektroonilise majandusaasta aruande esitamist sellisel kujul nagu praegu. Muudatused oleksid toonud kaasa Eesti majanduskeskkonna halvenemise väiksema läbipaistvuse ja usaldusväärsuse tõttu ning halduskoormuse kasvu.  18. juunil 2015 kaotas Eesti kohtuvaidluse. Eestile olulistes küsimustes on Euroopa Komisjon oma tõlgendustega direktiivi rakendamist oluliselt soodsamaks teinud, ent tähtajaliselt direktiivi enam üle võtta ei jõutud.

Rahandusministeeriumist vastati päringule, et uus raamatupidamisseadus tuleb Riigikogus lugemisele alates 14. septembrist. Et eelnõu ettevalmistamisele eelnes pikk ja põhjalik arutelu kõigi sidusrühmadega, peaks edasine menetlemine kulgema ladusalt. Rahandusministeerium on optimistlik, et seadus võetakse varasügisel vastu. Kuigi direktiivi ülevõtmise tähtaeg oli juulis, lubab direktiiv uuenenud nõudeid kohaldada esimest korda alles 2016. aasta finantsaruannete kohta, st alates 2017. aasta 1. jaanuarist.

Euroopa Komisjoni esindusest anti teada, et seoses raamatupidamisdirektiivi kohaldamisega hilinemisega ei ole Eesti vastu hetkel mingeid sanktsioone ette nähtud. Direktiivi üle võtmise tähtaeg oli küll 20. juuli, ent Euroopa Komisjon ootab praegu liikmesriikidelt infot direktiivi kohaldamise kohta ning alustab seejärel rutiinset kontrollimisprotsessi.

Uue raamatupidamisseaduse olulisemad teemad on mikro- ja väikeettevõtja majandusaasta aruande lihtsustamine ning mikro- ja väikeettevõtja ning keskmise suurusega ja suurettevõtja määratlemine. Lisaks plaanitakse auditi ja ülevaatuse audiitorteenuse kohustuse piirmäärade tõstmist ning sätestatakse Raamatupidamise Toimkonna juhendite kehtestamine rahandusministri määrusega. Eelnõu jõustumisel võetakse Eesti õigusesse üle Euroopa Liidu raamatupidamisdirektiiv.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Books 8 on uue põlvkonna äritarkvara väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele.

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Valdkonna tööpakkumised

Sarkop otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Sarkop AS

21. märts 2018

Tamro Eesti otsib RAAMATUPIDAJAT

Tamro Baltics OÜ

05. märts 2018

Uudised

Tööriistad