Maksu-uuendusi Euroopa Komisjonilt

PwC maksuosakonna juht Hannes Lentsius
PwC maksuosakonna juht Hannes Lentsius

Euroopa Komisjon tutvustas tegevuskava , millega soovitakse Euroopa Liidus radikaalselt ja terviklikult reformida äriühingute tulumaksuga maksustamist, et muuta maksustamist õiglasemaks ja tõhusamaks ning võidelda maksubaasi ümberpaigutamise ja vähendamise vastu. Tegevuskava ehk sisuliselt tulumaksureform hõlmab mitut meedet.

Peamine meede on äriühingute tulumaksu ühtse konsolideeritud maksubaasi (Common Consolidated Corporate Tax Base – edaspidi: CCCTB) elluäratamine. Selle meetme raames jätkatakse rohkem kui kümme aastat tagasi alustatud tööd, et esitleda praeguse ajakava kohaselt 2016. aastal uut ettepanekut CCCTB juurutamiseks Euroopa Liidus. Võrreldes olemasoleva ettepanekuga, mis pärineb 2011. aastast (direktiiv - KOM(2011) 121/4) ja kus CCCTB oli valikul põhinev, kavandatakse kahte olulist muudatust.

Esiteks, CCCTB kavatsetakse muuta liikmesriikidele kohustuslikuks, sest valikuõigusel põhinev süsteem ei suudaks vähendada piiriüleselt tegutsevate rahvusvaheliste kontsernide agressiivseid maksuplaneeringuid. Ebaselge on praeguseks, kas see muutuks kohustuslikuks mikro- ja väikeettevõtetele, kes tegutsevad vaid ühes liikmesriigis, või üksnes rahvusvahelistele kontsernidele.

Teiseks, CCCTB kavatsetakse võtta vastu ja ellu rakendada järk-järguliselt, et võita liikmesriikide toetust. Esimeseks etapiks oleks ühtse maksubaasi juurutamine. Raamatupidamisarvestuse eeskirju ja konsolideeritud aruannete koostamist CCCTB ei mõjutaks. Ühtne maksubaas tähendab lihtsustatult seda, et maksubaasi arvutamise üldpõhimõtted ja elemendid on kõikides liikmesriikides samad (maksuvabad tulud, mahaarvatavad kulud, esinduskulude mahaarvamise määr, tulude ja kulude kajastamise aeg, eraldised, lootusetute nõuete mahaarvamine, põhivarade maksuamortiseerimise põhimõtted ja määrad jne). Liikmesriigile jäetakse võimalus otsustada jätkuvalt maksumäära üle. Teiseks etapiks oleks ühtse maksubaasi konsolideerimine, sest see on siiani olnud läbirääkimiste keerukaim osa.

Euroopa Komisjoni arvates on äriühingute poolt teenitud kasumi maksustamisel vajalik ellu rakendada uus lähenemine, kus äriühingud peaksid maksma õiglase osa tulumaksust liikmesriigis, kus nende tegelik majandustegevus toimub ja kus nende kasum on reaalselt teenitud. Sõltuvalt edasistest arengutest lähiaastatel (2016-2017) võib CCCTB tähendada Eestile seda, et praegune ettevõtete tulumaksusüsteem muutub tulevikus oluliselt.

Osale arutelus

  • Hannes Lentsius, PwC maksuosakonna juht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud. Kõik toimingud (va kiire jaemüük) tehakse samas programmis.

Valdkonna tööpakkumised

Trendsetter Europe otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Trendsetter Europe OÜ

03. mai 2018

Vaklak otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tammiste Personalibüroo OÜ

06. mai 2018

M-Partner HR otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

29. aprill 2018

Uudised

Tööriistad