Maksu-uuendusi Euroopa Komisjonilt

PwC maksuosakonna juht Hannes Lentsius
PwC maksuosakonna juht Hannes Lentsius

Euroopa Komisjon tutvustas tegevuskava , millega soovitakse Euroopa Liidus radikaalselt ja terviklikult reformida äriühingute tulumaksuga maksustamist, et muuta maksustamist õiglasemaks ja tõhusamaks ning võidelda maksubaasi ümberpaigutamise ja vähendamise vastu. Tegevuskava ehk sisuliselt tulumaksureform hõlmab mitut meedet.

Peamine meede on äriühingute tulumaksu ühtse konsolideeritud maksubaasi (Common Consolidated Corporate Tax Base – edaspidi: CCCTB) elluäratamine. Selle meetme raames jätkatakse rohkem kui kümme aastat tagasi alustatud tööd, et esitleda praeguse ajakava kohaselt 2016. aastal uut ettepanekut CCCTB juurutamiseks Euroopa Liidus. Võrreldes olemasoleva ettepanekuga, mis pärineb 2011. aastast (direktiiv - KOM(2011) 121/4) ja kus CCCTB oli valikul põhinev, kavandatakse kahte olulist muudatust.

Esiteks, CCCTB kavatsetakse muuta liikmesriikidele kohustuslikuks, sest valikuõigusel põhinev süsteem ei suudaks vähendada piiriüleselt tegutsevate rahvusvaheliste kontsernide agressiivseid maksuplaneeringuid. Ebaselge on praeguseks, kas see muutuks kohustuslikuks mikro- ja väikeettevõtetele, kes tegutsevad vaid ühes liikmesriigis, või üksnes rahvusvahelistele kontsernidele.

Teiseks, CCCTB kavatsetakse võtta vastu ja ellu rakendada järk-järguliselt, et võita liikmesriikide toetust. Esimeseks etapiks oleks ühtse maksubaasi juurutamine. Raamatupidamisarvestuse eeskirju ja konsolideeritud aruannete koostamist CCCTB ei mõjutaks. Ühtne maksubaas tähendab lihtsustatult seda, et maksubaasi arvutamise üldpõhimõtted ja elemendid on kõikides liikmesriikides samad (maksuvabad tulud, mahaarvatavad kulud, esinduskulude mahaarvamise määr, tulude ja kulude kajastamise aeg, eraldised, lootusetute nõuete mahaarvamine, põhivarade maksuamortiseerimise põhimõtted ja määrad jne). Liikmesriigile jäetakse võimalus otsustada jätkuvalt maksumäära üle. Teiseks etapiks oleks ühtse maksubaasi konsolideerimine, sest see on siiani olnud läbirääkimiste keerukaim osa.

Euroopa Komisjoni arvates on äriühingute poolt teenitud kasumi maksustamisel vajalik ellu rakendada uus lähenemine, kus äriühingud peaksid maksma õiglase osa tulumaksust liikmesriigis, kus nende tegelik majandustegevus toimub ja kus nende kasum on reaalselt teenitud. Sõltuvalt edasistest arengutest lähiaastatel (2016-2017) võib CCCTB tähendada Eestile seda, et praegune ettevõtete tulumaksusüsteem muutub tulevikus oluliselt.

Osale arutelus

  • Hannes Lentsius, PwC maksuosakonna juht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad