Üle 3400 euro makstud riigilõivu saab tagasi küsida

Glikman Alvin ja Partnerid advokaat Martin-Johannes Raude
Glikman Alvin ja Partnerid advokaat Martin-Johannes Raude

Riigikohus tegi maikuu viimastel päevadel otsuse, millega tunnistas põhiseadusega vastuolus olevaks ja kehtetuks riigilõivuseaduse sätted, mille kohaselt tuli kohtusse pöördumiselt tasuda riigilõivu kuni 10 500 eurot. Kuni uue piirmäära kehtestamiseni on kohtusse pöördumiselt tasutav maksimaalne riigilõiv 3400 eurot.

Segadus kohtulõivude ümber on kestnud kaua. 2009. aastal jõustus seadusemuudatus, mille tulemusena suurenesid riigilõivud sõltuvalt tsiviilasja hinnast kohati kuni neli korda. Riigikohus tunnistas kõrged riigilõivud põhiseadusvastaseks. 2012. aastal jõustus seadusemuudatus, mille tulemusena tuli muul viisil kui e-toimiku kaudu avalduse esitamiselt tasuda riigilõivu ligikaudu 20% rohkem. Ka avalduse esitamise viisist sõltuvad riigilõivud tunnistas Riigikohus põhiseadusvastaseks.

Nüüd tunnistas Riigikohus põhiseadusevastaseks ja kehtetuks sätte, mille kohaselt tuli tsiviilasja hinna puhul üle 500 000 euro tasuda riigilõivu 3400 eurot + 0,25 protsenti tsiviilasja hinnast, kuid mitte üle 10 500 euro. Riigikohus selgitas, et kuni 10 500 euroni küündiv riigilõiv riivab ebaproportsionaalselt isikute kohtuliku kaitse õigust. Riigikohtu sõnul ei saa kohtulõivud olla riigi jaoks tulu- või muude kulutuste katteallikaks.

Sellest tulenevalt asus Riigikohus seisukohale, et kuni uue riigilõivumäärade ülempiiri kehtestamiseni tuleb 500 000 eurot ületava tsiviilasja hinna puhul tasuda riigilõivu 3400 eurot. Täiendavat 0,25 protsenti tsiviilasja hinnast enam tasuma ei pea. See tähendab, et võrreldes senikehtinud maksimaalse riigilõivuga, odavnes kohtusse pöördumine peaaegu kolm korda.

Paratamatult tekib küsimus, mis saab neist, kes on 3400 eurot ületava riigilõivu juba ära tasunud. Riigikohus on varasemalt leidnud, et lõivu maksmise aluseks olnud sätete põhiseadusvastasuse tõttu enammakstud lõivu tagasiküsimiseks peab lõivu tagastamise taotlus olema esitatud enne, kui menetlus on jõustunud lahendiga lõppenud.

Seega, kui menetlusosaline on tasunud kohtusse pöördumiselt riigilõivu rohkem kui 3400 eurot ning asja menetlus ei ole veel jõustunud lahendiga lõppenud, võib esitada kohtusse taotluse 3400 eurot ületava riigilõivu tagastamiseks. Kui asi on juba jõustunud lahendiga lõppenud, siis 3400 eurost suuremat lõivu ettenäinud sätete põhiseadusvastasusele tuginedes enam paraku lõivu tagastamiseks taotlust esitada ei saa.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

PLM GRUPP EESTI OÜ is looking for ACCOUNTANT

Manpower OÜ

06. juuni 2018

Uudised

Tööriistad