Tulekul uus riigihangete seadus

Riigihalduse minister Arto Aas
Riigihalduse minister Arto Aas

Rahandusministeerium saatis ministeeriumitele ja huvigruppidele kooskõlastamisele uue riigihangete seaduse eelnõu. Eesmärk on kaasajastada ja muuta paindlikumaks riigihangete korraldus, vähendada halduskoormust, ühtlustada piirmäärasid ning alla rahvusvahelise piirmäära riigihangete nõudeid. Muudatustega lüheneb riigihanke korraldamise aeg ning lisandub innovatsiooni toetav hankemenetluse liik. Eelnõuga võetakse üle uued Euroopa Liidu riigihangete direktiivid.

Eelnõuga läheb riik täielikult üle e-riigihangete korraldamisele. „Kõik riigihanked kolivad internetti – see on igati tervitatav samm digiajastule omaselt. Juba praegu on e-riigihangete osakaal ligi 80 protsenti kõigist riigihangetest ja number kasvab pidevalt,“ ütles riigihalduse minister Arto Aas.   „E-riigihanked hoiavad kokku menetlemisele kuluvat raha ja tööaega,  kiirendavad hankelepinguni jõudmist ning tõstavad riigihangete kvaliteeti.“

Olulisemate muudatustena tõstetakse halduskoormuse vähendamiseks riigihanke siseriiklikke piirmäärasid asjadel ja teenustel 20 000 euroni ning ehitustöödel 150 000 euroni. Läbipaistvuse tagamiseks analüüsib rahandusministeerium keskse elektroonilise lahenduse kasutamise võimalust nende hankelepingute sõlmimiseks, mis jäävad alla riigihanke piirmäärasid.

Kaob ära lihthanke menetlus ja kehtestatakse ühtsed nõuded riigihangete läbiviimisele. Lisandub uus hankemenetluse liik ? innovatsioonipartnerlus, mida saab kasutada turul puuduva innovaatilise toote, teenuse või ehitustöö väljaarendamiseks ja soetamiseks.

Veel täpsustatakse ettevõtja kvalifitseerimise ja kõrvaldamise aluste kontrollimist, mis toimub peamiselt elektrooniliste andmebaaside alusel ja ettevõtja enda standardvormis antud kinnitusel, vähendades nii hankijate kui pakkujate halduskoormust. Riigihankes osalemiseks nõutavale käibele sätestatakse piir: kahekordne hankelepingu eeldatav maksumus. Maksuvõla mõiste selgitamisel lähtutakse edaspidi maksukorralduse seadusest.

Lühenevad pakkumuste esitamise tähtajad ning hindamine toimub  jätkuvalt esmajoones hinna ja kvaliteedi alusel ehk oluline tähelepanu on väärtuspõhiste hangete populariseerimisel.  Seega saab pakkumuse hindamisel arvesse võtta keskkonnahoidlikke ja sotsiaalseid aspekte, näiteks olelusringis tekkivaid kulusid ja keskkonnamõjusid. 

Eelnõu ettevalmistamisel kaasas rahandusministeerium huvigruppe ja ministeeriume, ettevõtjate ja erialaliite sh Eesti Kaubandus-Tööstuskoda, Eesti Tööandjate Keskliit, Eesti Linnade Liit, Eesti Maaomavalitsuste Liit, Sotsiaalsete Ettevõtete Võrgustik jpt.

Rahandusministeerium esitas lisaks ametlikule kooskõlastusringile eelnõu arvamuse andmiseks 54-le erinevale asutusele ja organisatsioonile. Ministeerium on avatud  kooskõlastusprotsessis kohtumisteks huvigruppide esindajatega, et arutada eelnõuga tutvumisel tekkida võivaid küsimusi. Kommentaare ja ettepanekuid oodatakse 15. juuniks.

Eelnõu ja seletuskirjaga saab täpsemalt tutvuda eelnõude infosüsteemis http://eelnoud.valitsus.ee/main#pzTEE9hF või rahandusministeeriumi e-riigihangete portaalis.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Taavi Majandustarkvara

Taavi Majandustarkvara iseloomustab laialdane funktsionaalsus, integreeritavus ja hea klienditugi. TAAVI Majandustarkvara aitab ettevõttel luua tervikliku integreeritud infosüsteemi, mis käib pidevalt ajaga kaasas.

SmartAccounts – Raamatupidamistarkvara Sinu ettevõttele

SmartAccounts on veebipõhine raamatupidamistarkvara, mis on suunatud väikese ja keskmise suurusega uuendusmeelsetele ettevõtetele, kelle jaoks on oluline lihtsus ja kasutajamugavus. SmartAccounts raamatupidamistarkvara kasutavad nii ettevõtted, kellel on mõned kanded kuus kui ka ettevõtted, kes väljastavad sadu müügiarveid päevas.

Valdkonna tööpakkumised

HANZA SSC Tartu otsib RAAMATUPIDAJAT

HANZA SSC Tartu OÜ

19. märts 2018

Uudised

Tööriistad