Marilin Hein: olulisim on teha enda jaoks õiget tööd

Eften Capitali finantsjuht Marilin Hein
Eften Capitali finantsjuht Marilin Hein

Kui Eften Capitali finantsjuhile Marilin Heinale sattus raamatupoes kätte raamatupidamise õpik aktsiaseltsidele, oli tema edasine saatus otsustatud – rahandusmaailm tundus talle esimesest pilgust raamatusse äärmiselt põnev.

Pärast Tallinna 21. kooli lõpetamist asus Marilin Hein (44) tegelikult õppima Tallinna kergetööstustehnikumi asjaajamise ja arhiivinduse erialale. Tema saatuse otsustas aga hoopis juhuslikult raamatupoes lehitsetud raamat. Marilin mäletab aasta täpsusega, kuidas sattus 1992. aastal raamatupoes sirvima raamatupidamise õpikut aktsiaseltsidele. “Tookord oli kõik eraettevõtlusega seonduv äärmiselt põnev ja uuenduslik, ostsin õpiku ja hakkasin igasuguse isikliku kogemuseta seda otsast lugema,” meenutab ta. Marilini sõnul võib öelda, et just sellest õpikust sai kõik alguse. Ta omandas sealt esmased teadmised kontoplaanist, deebetist, kreeditist kuni põhivaraarvestuseni välja.

Kirg töö vastu lisab tegutsemisindu

“Kui olin õpiku läbi lugenud, jäi ajalehes silma Lasse Lehise maksukoolitus, ja nii sattusin esimest korda ka maksude maailma,” räägib Marilin. Oma esimesel erialasel töökohal ehk sekretärina töötades oli tema soomlasest tööandjal vaja ka raamatupidamist teha ning kui seda tööd pakuti Marilinile, haaras ta sellest rõõmuga kinni. “Tagantjärele mõeldes olin 21-aastasena nagu käsn, kes kõik uued teadmised kiiresti endasse tõmbas ja väljakutsed pikemalt mõtlemata vastu võttis,” muigab ta praegu. Seda toetas kindlasti tõik, et kuna Marilinile meeldis iseseisvalt õppida, sai ta teadmisi omandada just huvipakkuva kohta ning teha seda ka oma esimese tütrega kodus olles.

Karjäärile pilku heites räägib Marilin, et sai tõsiseltvõetavamasse rahandusmaailma jala ukse vahele, kui 1997. aastal asus tööle Hüvitusfondi. “Mulle meeldis sealne investeerimis-finantseerimismaailm. Just seal töötades otsustasin ka ülikooli finantsjuhtimist õppima minna,” räägib Marilin, kes lõpetas töö kõrvalt Audentese ülikooli rahvusvahelise finantsjuhtimise erialal.

Hüvitusfondi finantsosakonnas jõudis ta töötada lühikest aega, sest jäi peagi teise lapsega lasehoolduspuhkusele ning kui ta tööle tagasi tuli, alustati Hüvitusfondi likvideerimist.

Pärast lapsehoolduspuhkust töötas Marilin paaris ettevõttes pearaamatupidajana, kuid tundis, et töö nendes ei olnud tema jaoks väga huvitav. Kui talle aga 2003. aastal Arco Vara kontserni pearaamatupidaja kohta pakuti, oli ta väga õnnelik. “Tagantjärele võin muidugi öelda, et sukeldusin pea ees tundmatusse vette, kuid hoolimata väga pingelisest tööst olid need aastad minu jaoks ülimalt huvitavad ja arendavad,” meenutab Marilin ning tunnistab, et seda tööd alustades tuli tal ette ka selliseid õhtuid, kui koduuksest sisse astudes pisarad silma kippusid. Ent ta oli järjepidev ning suur kirg oma töö vastu pani mured unustama ja igal hommikul ärkas ta taas tegutsemisinnuga.

Arco Varas oli Marilini peamine ülesanne korrastada kontserni aruandlust ning IFRS-i aruannetele üleminekut. See õnnestus nii hästi, et 2006. aastal sai Arco Vara mittebörsiettevõtete kategoorias I koha toona Raamatupidamise Toimkonna korraldatud “Finantsaruandluse lipulaeva” konkursil. “Lisaks olin Arco Vara IPO meeskonna liige, seegi andis palju teadmist ja kogemust ühe ettevõtte börsile viimisel,” räägib Marilin.

Kinnisvaravaldkond on tihedalt seotud turuolukorraga

Marilin arvab, et tema jaoks õpetlikum ja põnevaim on olnud Arco Vara IPO projektis osalemine ning suure kontserni aruandlussüsteemi ülesehitamine börsiettevõtte tasemele vastavaks. Samavõrra oluline ja huvitav on olnud ka EfTEN-i finantssüsteemide, juhtimisaruandluse ning investorsuhete arendamine usaldusväärseks ja läbipaistvaks. Praegu on Marilini arvates tema suurim proovikivi kasvavate mahtude juures samasuguse läbipaistva ja selgesti arusaadava ning ajaliselt efektiivse aruandluse püsimajäämine ja arendamine. “Varasema ühe kinnisvarafondi asemel on meil nüüd kaks fondi ning võimalik, et tulevikus tuleb neid juurdegi. Sellel aastal siseneme suure tõenäosusega ka Leedu turule, nii et lisandub veel ühe riigi finantssüsteemide sisseseadmine,” kirjeldab ta ettevõtte arengut.

Kinnisvaravaldkonna kohta mainib Marilin, et see on tihedalt seotud turuolukorraga. “Kui me EfTEN-i tegevust 2008. aastal alustasime, oli turul müüjaid palju, kuid ostjaid vähe. Praegu on ostjaid palju ja müüjaid vähe, seega risti vastupidine situatsioon,” kirjeldab ta, lisades, et turumuutustest võitmiseks tuleb turgu pidevalt analüüsida ning teha õigeid asju õigel ajal. EfTEN-il on see õnnestunud ehk ettevõtte edu pant ongi Marilini arvates väga hea turutunnetus, hea ettevalmistustöö ning põhjalikud ja konservatiivsed arvutused.

Kui aga rääkida võimalikest muutustest just finantsjuhtimise valdkonnas, siis Marilini arvates muutuvad järjest populaarsemaks ühisrahastusprojektid ning nendega sarnanevad alternatiivsed kapitali kaasamise võimalused, samuti võib tulevikus võtmeküsimuseks olla intressimäärade kujunemise hindamine. “Usun, et kapitali kaasamiseks leitakse ka Eestis järjest uusi võimalusi. Üks selline näide ongi ühisrahastusprojektid, kus projekti kaasatakse väga palju investoreid,” selgitab ta.

Oluline on teha enda jaoks õiget tööd

Omajagu peavalu valmistab finantsjuhtidele ka äärmiselt tähtis intressimäärade kujunemise hindamine. “Hetkel ujuvad intressimäärad nulli lähedal ja on kohati isegi negatiivsed. Täpselt hinnata, millal ja kui palju intressimäärad suurenevad, on pea võimatu, kuid juba paari protsendipunkti muutus intressimäärades võib kapitalikulu märgatavalt suurendada ning intressimäärade võimalik tõus viie-kuue aasta tagusele ajale muutuda ettevõtete jaoks suisa kriitiliseks.”

Kõige sellega tuleb päev-päevalt tegeleda ning Marilin on väga rahul oma tööga ja sellega, kus ja kes ta praegu on. “Mul on võimalus sõna sekka öelda eduka kinnisvarafondi juhtkonnas, samal ajal teades, et hulk teed on veel läbida,” kinnitab ta rahulolevalt.

Loomult põhjaliku ja kohusetundliku Marilini jaoks on äärmiselt tähtis teha tööd, mis oleks tema jaoks õige. Praegu ta seda teeb, kuigi tunnistab, et on vahel oma suhtumiselt liigagi asjalik ja ülemäära muretsev.

Tööga sama suurt rahulolu pakub Marilinile tema pere – kaks tütart ja abikaasa. “Noorem lõpetab põhikooli ning vanem tütar elab ja töötab Londonis. Ta lõpetas Manchesteri ülikoolis IT-eriala ning läbib nüüd magistriprogrammi University London College’is. Abikaasa Raivo Hein tegeleb peamiselt investeerimisega,” räägib Marilin oma perest, millel on tema jaoks täita tugisamba roll. “Teadmine, et pere mind alati toetab, aitab kõigi raskustega toime tulla,” kinnitab ta, kuid kipub ka pere ja eraelu puudutavates asjades teinekord üleliia muretsema. “Muretsemine võtab raskematel aegadel hulga jõudu ära, kuid samas muretsedes saab jälle kõik põhjalikult läbi mõeldud. Ja lõpuks ikka jõuda järeldusele, et isegi kõige hullem asi, mis juhtuda saab, ei niida jalust,” kirjeldab ta, et on muretsemisele leidnud positiivseidki külgi.

Argirutiin ununeb tangotundides

Marilin ütleb, et püüab tööd ja pereelu teineteisest lahus hoida, kuigi see alati väga hästi ei õnnestu – vahel lihtsalt tulevad töömõtted koju kaasa. “Samas olen töö ja eraelu vahele piiri tõmbamisega teadlikult tegelenud,” kinnitab ta. Marilin usub nimelt, et väga pikka aega ainult tööle pühendudes kipub pereelu kannatama. “Kuigi ma tean, et minu elu keerulised tööperioodid on olnud väga õpetlikud ja huvitavad, siis ainult karjäärist mulle õnnelik olemiseks ei piisa.” Sestap püüab ta aega mõlema poole kasuks efektiivselt planeerida ning kui kõike ei jõua, teha kompromissi korras ära olulisim. Marilini puhul on kindel, et kui ta midagi on lubanud, siis ta oma lubadused ka täidab. See iseloomujoon on teda õpetanud ka “ei” ütlema. “Ma tunnen ju end halvasti, kui püstitatud eesmärke saavutada ei suuda ning seetõttu proovin lati tavaliselt sellisele kõrgusele seada, kust üle hüpata jõuan.”

Selleks et kõike teha jõuaks, peab Marilin väga oluliseks kvaliteetset ööund. “Väsinuna ei taha midagi teha ja halva tujuga ei kuku miski hästi välja,” on ta omal nahal kogenud.

Praegu ootab Marilin pikisilmi suve ehk aega, mil saab oma aias viljade kasvamist jälgida ja lilleilu imetleda. “Suvel pärast tööd tomateid täis kasvuhoonesse astumisest, peenralt maasikate noppimisest ja soojal terrassil istumisest ei tüdine ma vist kunagi,” lausub ta. Lisaks on Heinadel suvekodu Saaremaal, kus samuti tegemist jagub.

Alates eelmisest sügisest on Marilin koos abikaasaga seadnud kaks korda nädalas sammud Argentina tango tundidesse. “Tegu on vägagi keerulise tantsuga, kus mõte on kogu keha liikumisega hõivatud. Seega tunneme pärast trenni alati, kuidas argirutiin on vahepeal ununenud,” kiidab ta ühist harrastust ja suurepäraseid õpetajaid Somer Surgitit ja Jessica Stserbakovat, kelle käe all tantsu õppida on vägagi motiveeriv. Tangoõpingud on omamoodi jätk ka kooli ajal teda köitnud võistlustantsuhobile.

Marilin on veendunud, et igas valdkonnas on võimalik häid tulemusi saavutada, kui kõik on korralikult läbi mõeldud, planeeritud ja teostatud. 

Marilin Hein räägib oma kogemustest lähemalt 27. mail toimuval seminaril Eelarvestades edukaks. Loe lisa SIIT.

 

Osale arutelus

  • Silja Paavle, Õhtuleht

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad