Kuidas sisendkäibemaksu maha arvata enne registreerimist

Tõnis Elling, Grant Thornton Rimess
Grant Thornton Rimessi maksunõustaja Tõnis Elling

Grant Thornton Rimessi maksunõustaja Tõnis Elling kirjutab sellest, kuidas saab enne käibemaksukohustuslaseks registreerimist ostetud kaupade ja teenuste sisendkäibemaksu maha arvata.

Eestis on sisendkäibemaksu maha-arvamise õigus seotud isiku käibemaksukohustuslaseks registreerimisega. Teiste sõnadega, sisendkäibemaksu maha-arvamise õigus on ainult ettevõtlusega tegeleval isikul, kes on registreeritud käibemaksukohustuslaseks. Mõlemad nimetatud tingimused peavad olema täidetud. Teisalt on maha-arvamise õiguse aluseks asjaolu, et kaup või teenus on soetatud käibemaksukohustuslasena registreeritud isiku käest.

Samas võib ette tulla ka olukordi, mil isik tegeleb küll ettevõtlusega, ent ei ole mingil põhjusel veel end käibemaksukohustuslaseks registreerinud. Seda võib juhtuda mitmel põhjusel: võib-olla ei ole isiku maksustava käibe suurus ületanud veel kohustuslikku 16 000 euro piirmäära või pole tema maksustatava ettevõtluse toimumine olnud maksuhalduri jaoks piisavalt tõendatud.

Tavapärased on olukorrad, kus ettevõtja teeb ettevõtluses vajalikke kulutusi, aga kulutuste tegemise hetkel ei ole ta veel käibemaksukohustuslaseks registreeritud. See on äritegevuse loomulik protsess. Enne tehakse kulutusi toorainele, masinatele või seadmetele ja alles mõne aja pärast tekib ettevõtjal maksustatav käive. Ettevõtjad on arvanud, et targem oleks kulutuste tegemist edasi lükata kuni käibemaksukohustuslase number on olemas, et saaks ostmisel tasutud käibemaksu maha arvata. Tuleb rõhutada, et tegelikult saab ettevõtja ettevõtluses vajalikke kulutusi teha ka siis, kui ta ei ole veel käibemaksukohustuslane, nii et ta säilitab ikkagi sisendkäibemaksu maha-arvamise õiguse.

Tasub meelde tuletada, et käibemaksuseaduses (KMS) § 29 lg 5 on sätestatud, et maksukohustuslasel, kes on enne käibemaksukohustuslaseks registreerimist soetanud kaupu (põhivara kohta on eraldi säte) nende võõrandamiseks või võõrandatavate kaupade tootmiseks, on õigus soetamisel tasutud sisendkäibemaks maha arvata perioodil, kui need kaubad maksustatava käibena võõrandati. Kui on tegemist põhivaraga, siis KMS § 29 lg 5² täpsustab, et enne registreerimist soetatud põhivara sisendkäibemaks on õigus maha arvata lähtudes sellest, mis osas prognoositakse põhivara ettevõtluses kasutada. Põhivaraga seotud sisendkäibemaksu tuleb iga kalendriaasta lõpul korrigeerida vastavalt tegelikule kasutusotstarbele. Kaupade kohta käivad sätted on olnud KMS-s juba pikemata aega, küll aga täiendati KMSi 2014. aastal enne registreerimist ostetud teenuste maha-arvamise osas.

Euroopa Liidu kohus otsustas, et enne käibemaksukohustuslaseks registreerimist tehtud tehingutelt on teatud tingimustel võimalik siiski sisendkäibemaksu maha arvata.

Ilmselt mängis KMSi täienduste osas olulist rolli Euroopa Liidu kohtu otsus C-385/09 selle kohta, et enne registreerimist tehtud tehingute puhul on võimalus sisendkäibemaksu maha arvata pärast registreerimist, kui maksumaksja tõendab, et ta tegutses ettevõtjana ja et ostetud kaubad või teenused leidsid kasutust maksustatava käibe tekkimisel. Kusjuures kohtu seisukoht oli, et kuni pool aastat enne registreerimist tehtud tehingute puhul on sisendkäibemaksu maha-arvamine igati aktsepteeritud. Poole aasta pikkune periood tuli välja vaidlusaluse kaasuse tehingu asjaoludest, seega ei ole päris täpselt teada, kui kaugele kohus oleks muudel asjaoludel seda luba pikendanud.

Nüüd on siis teenuste osas täiendatud ka KMS-i.  KMS § 29 lg 5¹ alusel on maksukohustuslasel õigus enne käibemaksukohustuslasena registreerimist ostetud teenuste sisendkäibemaks maha arvata maksustamisperioodil, kui ta neid teenuseid maksustatava käibena edasi osutab. Ka KMS ei täpsusta, kui kaugele võib ajas tagasi enne registreerimist ostetud teenuste sisendkäibemaksu maha-arvamisega minna. Nii või teisiti lasub maksumaksjal kohustus tõendada, et enne registreerimist ostetud teenused müüakse mingil kujul maksustatava käibena edasi. Kuidas tõendamisprotsess peaks välja nägema, selle kohta veel arvestatav halduspraktika puudub.

Maksumaksjatel tasub teada, et enne käibemaksukohustuslaseks registreerimist ostetud kaupade ja teenuste sisendkäibemaksu saab maha arvata pärast käibemaksukohustuslaseks registreerimist, kui saadud kaubad või teenused maksustatava käibena edasi võõrandatakse. Kaupade puhul ei ole selle tõendamine eriti raske, aga teenuste puhul võib see osutuda natuke keerulisemaks. 

Osale arutelus

  • Tõnis Elling, Grant Thornton Rimessi maksunõustaja

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Taavi Majandustarkvara

Taavi Majandustarkvara iseloomustab laialdane funktsionaalsus, integreeritavus ja hea klienditugi. TAAVI Majandustarkvara aitab ettevõttel luua tervikliku integreeritud infosüsteemi, mis käib pidevalt ajaga kaasas.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Ramirent Shared Services AS is looking for a GENERAL LEDGER ACCOUNTANT

Ramirent Shared Services AS

27. november 2017

Manpower is looking for a CHIEF ACCOUNTANT

Manpower OÜ

03. detsember 2017

Uudised

Tööriistad