Peretoetusi plaanitakse tõsta

Seaduseelnõu, peretoetused, valitsus
Pere- ja lapsetoetusi plaanitakse tõsta

Valitsusele esitati peretoetuste seaduse muutmise seaduse eelnõu, millega tõstetakse universaalset lapsetoetust pere esimese ja teise lapse kohta ning luuakse kolme või enamat last kasvatavate perekondade täiendavaks toetamiseks lasterikka pere toetus.

Kolme- ja enamalapselistele peredele luuakse uus peretoetus – lasterikka pere toetus, mida makstakse peredele, kus kasvab vähemalt kolm lapsetoetusele õigust omavat last ja mille suurus ei sõltu edasisest laste arvust peres. Kuna nimetatud toetus on sisult sarnane seitsme- ja enamalapselise pere vanema toetusega – toetus on suunatud perele, kus kasvab teatud arv lapsi –, seotakse seitsme- ja enamalapselise pere vanema toetus lasterikka pere toetusega. Tulenevalt sellest, et lasterikka pere toetus kehtestatakse kindla summana, mis ei ole seotud ühegi määraga, seotakse ka seitsme- ja enamalapselise pere vanema toetus lahti lapsehooldustasu määrast ning integreeritakse lasterikka pere toetusesse. Lasterikka pere toetuse suurus sõltub peres kasvavate laste arvust – kolme kuni kuut last kasvatavale perele on see 200 eurot ning seitset või enamat last kasvatavale perele 370 eurot, mis kindlustab, et ka eriti suure pere sissetulek suureneb valitsusliidu kokkuleppe kohaselt 200 euro võrra.

Lasterikka pere toetus on igakuine toetus, mida makstakse lapse kohta alates sünnist kuni lapse 16-aastaseks saamiseni, õpingute jätkamise korral kuni lapse 19-aastaseks saamiseni või õppeaasta lõpuni.

Käesoleval ajal on lapsetoetuse suurus pere esimesele ja teisele lapsele 45 eurot kuus. Lapsetoetuse suurust muudetakse järgmiselt: alates 2016. aasta 1. jaanuarist on lapsetoetuse suurus 50 eurot, alates 2018. aasta 1. jaanuarist 55 eurot ning alates 2019. aasta 1. jaanuarist 60 eurot. Lapsetoetuse suurus alates kolmandast lapsest peres ei muutu ning seda makstakse endiselt 100 eurot lapse kohta.

Kuna lasterikkaks pereks loetakse edaspidi perekonda, kus kasvab vähemalt kolm last, on toetuse potentsiaalsete saajate ring (leibkondade arv, kus kasvab kolm või enam last) kehtiva seitsme- ja enamalapselise pere vanema toetuse omast märgatavalt laiem. Toetusele õigustatud isikute ringi kehtestamisel on arvestatud tänapäeva ühiskonnas toimunud perekonna struktuuri muudatustega. Muu hulgas on arvestatud kärgperedega ehk peredega, kus abikaasad kasvatavad üheskoos eelmistest kooseludest kaasa toodud lapsi. Samuti on õigus saada lasterikka pere toetust isikul, kellele makstakse peretoetusi valla- või linnavalitsuse korralduse alusel.

Eelnõu kohaselt ja valitsusliidu tegevuskavast lähtuvalt on lasterikka pere toetuse suurus 200 eurot kuus perele, kus kasvab kolm kuni kuus last. Tulenevalt sellest, et seitset või enamat last kasvatavad pered saavad juba praegu seitsme- ja enamalapselise pere vanema toetust, mille suurus on 2,2-kordne lapsehooldustasu määr ehk 168,74 eurot, kehtestatakse neile lasterikka pere toetuse suuruseks 370 eurot. Sellega kindlustatakse, et ka eriti suure pere sissetulek kasvab valitsusliidu kokkuleppe kohaselt 200 euro võrra. Samuti ümardatakse eelnõu raames senine 168,74 euro suurune toetusesumma 170 euroni ja liidetakse lasterikastele peredele mõeldud täiendavale 200 eurole.  

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad