Mis eristab professionaalset raamatupidajat?

Eesti Raamatupidajate Kogu juht Margus Tammeraja
Eesti Raamatupidajate Kogu juht Margus Tammeraja julgustab tehnoloogiaga sammu...

Eesti Raamatupidajate Kogu uue juhi Margus Tammeraja sõnutsi eristab professionaalset raamatupidajat sügav arusaamine oma valdkonnast, kõrge kutse-eetika, soov ennast arendada, oskus õppida ja küsida, ning selge arusaam oma kohast organisatsioonis.

Kuigi Margus oli Eesti Raamatupidajate Kogu liige põgusalt ka 1990. aastatel, astus ta uuesti liikmeks2014. aasta sügisel. Raamatupidajate Kogu juhi konkursile sattus ta aga hea juhuse tõttu. “Märkasin juhuslikult töökuulutust, kus Eesti Raamatupidajate Kogule otsiti juhti. Minu jaoks on see mõnes mõttes missiooniga töökoht, ühiskondlikult kasulik töö,” selgitab Margus Tammeraja, kes on oma uuel ametikohal huvitatud professionaalse raamatupidaja positsiooni tugevdamisest ja raamatupidamise valdkonna edendamisel kaasa rääkimisest, arvestades maailma arengutrende. 
Kuidas aga professionaalil ja ebapädeval raamatupidajal vahet teha? Marguse sõnutsi eristab professionaali sügav arusaamine oma valdkonnast, kõrge kutse-eetika, soov ennast arendada, oskus õppida ja küsida, soov teha oma tööd järjest efektiivsemalt ning selge arusaam oma kohast organisatsioonis, mille heaks töötad. “Viimase rahvaloenduse andmetel on Eestis umbkaudu 11 000 inimest, kes teenivad leiba raamatupidajana, kusjuures kutsetunnistuse omajaid on märksa vähem. Bilansivõimetuid raamatupidajaid pole olemas – need on arveametnikud,” märgib Margus. Ta lisab, et professionaal peab olema kursis ka sellega, kuhu IT areng tema valdkonda liigutab. “Kui raamatupidaja tahab olla proff, teeb ta end asendamatuks. Praegu on lihtne, sest tarkvara on tegelikult lollvara. Tulevikus peab aga mõtlema, kuidas saada targa tarkvara juhiks ja seadistajaks,” selgitab ta ning toob ka vastupidise näite raamatupidajast, kes keeldus e-arvetega tegelemast ettekäändel, et ekraani vahtimine hakkab silmadele.

Raamatupidaja on ettevõtte ärikriitilise tähtsusega „peegel“.
Margus Tammeraja sõnutsi ei saa raamatupidaja olla kunagi efektiivne, kui ta ei kasuta moodsaid võimalusi. Vananevas ühiskonnas on aga ka raamatupidajad üha vanemas eas. Marguse sõnul on vanemad raamatupidajad küll tublid, ent kui rutiin on juba käe sees, ei viitsita harjumusi naljalt muuta. “Tahan julgustada ka vanemat generatsiooni kaasa tulema kõigi võimalustega, sest kui langed mängust välja, võtavad robotid tõesti su töö üle,” kutsub ta üles. Samas toob ta ka positiivse näite oma üle 80 aasta vanusest tädist, kes töötab tegevraamatupidajana ja õppis arvutiprogrammidki kenasti selgeks. “Need, kes 90-ndatel kurtsid, et hiir on ebamugav ja kursorile ei saa pihta, on ju ka ära kadunud,” tõmbab Margus paralleeli.

Raamatupidaja positsiooni tugevdamiseks on Tammeraja sõnul mitmeid võimalusi: rutiinsete tegevuste automatiseerimine, keskendumine tehingute/ olukordade sisulisele hindamisele ning optimeerimisele selle parimas tähenduses. “Arvestusala keerukus seisneb asjakohase pildi loomises mineviku kohta selleks, et saada aru, kus oleme praegu ning kuhu jõuame tulevikus. Raamatupidaja on ettevõtte ärikriitilise tähtsusega “peegel”, milleta on võimatu vähegi suuremat organisatsiooni juhtida. Aga ka FIE, kes ainult iseenda tegevuse eest vastutab, kobaks pimeduses, kui puuduks ülevaade näiteks rahalistest võimalustest ja töö tegemiseks vajalikest varadest/varudest,” toob Margus näite.

Eesti Raamatupidajate Kogu (ERK) visioon järgmiseks aastakümneks on olla raamatupidaja teejuht nii arvestusala muutustes kui ka tehnoloogiamaailma võimaluste kasutamisel. ERK liikmed on 10 aasta pärast kindlalt oma alal püsivad spetsialistid, tänu kellele kestab ja areneb 5000 aasta vanune auväärne raamatupidaja amet. - Margus Tammeraja

Täismahus intervjuud loe Raamatupidamise Praktikust!

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad