Läti ja Leedu ärikultuuri ja maksusüsteemi eripärad

Läti ja Leedu maksusüsteemi eripärad
1Office Grupi tegevjuht Ragnar Everest

1Office Grupi tegevjuht Ragnar Everest kirjutab Läti ja Leedu ärikeskkonna ja maksusüsteemi eripärasid ja toob välja, et Lätis ja Leedus on pingutatud tõsiselt investorite ligimeelitamiseks ning sealne turg on ka eestlastele üha meelitavam.

Kas enne Baltikum või Skandinaavia?
Oleme Riia ja Vilniuse äriteenuste turul silma peal hoidnud 2010. aastast. Suur hulk meie tänaseid kliente Eestis on lõunanaabritest ettevõtjad. 2011. langetasime otsuse laieneda esmalt Rootsi ja Soome. Põhjuseid võib loetleda pikalt: majanduskriisi mõjud, keerukam ärikultuur, tugevam konkurents koos hinnasurvega ning loomulikult turgude suurus ja kasvupotentsiaal. Täna näeme, et turud on taastunud ning lähiaastatel kaalume uuesti laienemist Baltikumis. 

Ärivõimalused ja maksud
Taastumiseks on lõunanaabrid selgelt rohkem pingutanud. Kriisist enim räsitud Läti on teinud olulisi samme investorite ligimeelitamiseks. Soome ja Rootsi kiiluvees kulgeval Eesti pole palju vastu panna. Nimetagem siinkohal osaluste müügi tulumaksuvabastust, maksuvabasid dividende mitteresidendist äriühingule ja sotsiaalmaksu ülempiiri, mis on küll kõrgevõitu. Eestist oluliselt erinev maksukeskkond muudab Riias äri ajava  rahvusvahelise seltskonna Tallinnast oluliselt kirevamaks. Itaallaste uskumatud seiklused Lätis ja Valgevenes on eestlaste jaoks üllatavad. Leedu on aastaid olnud välisinvesteeringute ligimeelitamisel Baltikumis juhtkohal ning Soome ja Rootsi kapitali sissevoolust tingitud upsakus tuleb eestlastel alla neelata varem või hiljem.  Asukohast tulenevalt on Leedus märgatavalt suurem Poola ja Saksa mõju.

Kokkulepped ja mängureeglid
Kokkuleppeid on väikeettevõtete tasandil raske teha nii klientide kui koostööpartneritega. Eesti talupojalik sõnapidamine on pigem erand kui reegel. Kokkulepped võib käigult muuta, olenemata seletuste ratsionaalsusest. Ettemaks võib olla teatud valdkondadest ainukene turvaline võimalus ning Eestis pole inkassoettevõtet, kes saamata raha koju tooks. Ka seaduste täitmisel ja maksude maksmisel ollakse oluliselt loomingulisemad. Maksuerisused viivad Lätis mikroettevõtete registreerimiseni  pereliikmete nimele, selleks et lubatud käivet ja töötajate arvu mitte ületada. Sularahas tehingute osakaal on neil turgudel ka märksa suurem.

Keel ja kultuur
Kuna ettevõtjate hulgas on Lätis palju slaavi taustaga inimesi, siis sellele vastavavalt tuleb ka nende temperamenti taltsutada. Äri tegema minnes peab Tallinna ja Helsingiga võrreldes ise jõulisem olema, vastasel juhul võib lihtsalt rumala näoga pealtvaatajaks jääda kohalike kõrval. Väga tugev generalnõi direktori kultuur on Leedus. Madalama positsiooniga inimestega võid rääkida mida tahes, aga otsustab ikkagi direktor. Seepärast on soovitav alati omaniku või peadirektori jutule saada ning neid mitteformaalselt tundma õppida.

Läti ja Leedu maksusüsteemist ja ettevõtlusest kuulete lähemalt 15. mail toimuval seminaril Äritegevus ja maksustamine Lätis ja Leedus, kus sealsel turul kogenud spetsialistid annavad ülevaate kõigist olulistest aspektidest.
NB! Seminar toimub eesti keeles! LOE LISA SIIT!
  

Osale arutelus

  • 1Office Grupi tegevjuht Ragnar Everest

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad