Maksuameti ebamugav, aga vajalik eelkontroll

Urmas Koidu
Urmas Koidu

Põhjalikum kontroll võib ausale ettevõtjale ebamugavusi põhjustada, kuid soodsa ettevõtluskeskkonna kõrval on sama oluline ka võrdsete konkurentsitingimuste loomine ja võimalike maksupettuste ärahoidmine, kirjutab maksu- ja tolliameti tollikorralduse osakonna juhataja Urmas Koidu.

Äripäeva arvamuslugu väidab, et maksu- ja tolliametile muudab ettevõtja kahtlaseks ida suunal koos välismaa partneritega äri ajamine. Selline väide on tõest üsna kaugel. Asjaolu, et ettevõtte ärisuund on idas ja ettevõtte käibemaksukohustuslase registrisse pääsu kontrollitakse, ei tähenda veel, et need on omavahel põhjuslikus seoses.

Tõepoolest, käibemaksukohustuslaste register on viimasel paaril aastal olnud maksuhalduri kõrgendatud huvi all. Registrinumbri andmisel usaldab riik käibemaksu kokkukorjamise maksumaksjale ja seetõttu on eelnev kontroll ka vajalik, et ära hoida võimalikke pettuseid. Jah, maksuhaldur tegeleb intensiivselt ka enam maksukahju põhjustavate äriühingutega, kuid eelkontroll aitab kahju tekkimist ära hoida ja on seetõttu ka kordi efektiivsem meede.

Silma riivavad enim aga vihjed, et maksu- ja tolliamet takistab ettevõtlust ida suunal. Selline hinnang jätab tänamatult kõrvale kogu viimaste aastate koostöö Vene tolliga. Viimase kolme ja poole aastaga on saavutatud tolliametite vahel koostöö selline tase ja sisu, et need ettevõtted, kes olukorrast sõltumata soovivad ida suunal ettevõtlust arendada, saaksid oma veoseid toimetada üle piiri võimalikult kiiresti ja tõrgeteta. Iga päev liiguvad kaubad üle piiri ning mõlema riigi toll teeb ettevõtjate teenindamiseks koostööd nii palju kui võimalik.

Vene tolli osavõtul ja meie initsiatiivil on Eesti ettevõtjatele korraldatud infoseminare, kus naaberriigi tolli esindaja on jaganud infot sealsetest tollireeglitest. Lisaks on alates 2012. aasta septembrist nn kiirliin Koidulas suure mahuga kaupade piiriületuseks, mis on Euroopas ainulaadne ja teenindab väga suurt kaubavoogu Paldiskist Koidula kaudu Venemaale.

Kui ettevõtjal tekib takistusi kaupade vedamisel, siis on mõistlik esimesena just tolliametnike poole pöörduda, kes teevad oma parima mure lahendamiseks. Maksu- ja tolliameti eesmärk on tagada, et kaupade vedu üle piiri ei kujuneks ettevõtjatele lisatakistuseks. Seda olenemata ilmakaarest.

Osale arutelus

  • Urmas Koidu

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Standard ERP on integreeritud äritarkvara keskmistele ja suurtele ettevõtetele.

Standard ERP ühendab endas traditsioonilise ettevõtte ressursiplaneerimise (ERP) ja kliendihalduse (CRM) kõrval laialdasel hulgal erilahendusi lähtuvalt ettevõtte spetsiifikast ning vajadustest.

Kiire ja lihtne aruandlus ja palgaarvestus

Raamatupidamistarkvaraga AccountStudio muudad aruannete koostamise ja palkade arvestamise kordades lihtsamaks ja kiiremaks.

Valdkonna tööpakkumised

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad