Kuidas suurt maksuraha Eestisse tuua

Henley Business Servicesi juhatuse liige Aare Kurist
Henley Business Servicesi juhatuse liige Aare Kurist

Mobiilse maksubaasi liikumapanev jõud on konkreetselt suunatud maksuerandid. Varakad erainvestorid ilma tulumaksulaeta siia ei tule, kirjutab Henley Business Servicesi juhatuse liige Aare Kurist.

Valitsuskoalitsiooni plaanid maksulaekumisi suurendada meenutavad kitsavõitu teki sikutamist ühelt magajalt teisele. Natuke suurendatakse mõne maksu määra (nt aktsiisid), natuke laiendatakse mõne maksu baasi (kärbitakse tulu- ja käibemaksusoodustusi), aga olulisest ei räägita – kuidas meelitada Eestisse uut maksubaasi olukorras, kus riigisisene majanduskasv eriti ei toida?

Mobiilne maksubaas, mille pärast eri riigid omavahel konkureerivad, on varakad eraisikud, kõrgepalgalised töötajad, ettevõtjad ning rahvusvaheliste kontsernide finantsvarasid haldavad üksused.

Kindlasti mõjutavad isikute ja/või tegevuse Eestisse kolimist erinevad tegurid, alustades lennuühendustest, kinnisvarahindadest ja elamislubade kättesaadavusest lõpetades toimiva e-panganduse, e-maksuameti ja e-residentsusega.

See pole aga esmatähtis. Mobiilse maksubaasi liikumapanev jõud on konkreetselt suunatud maksuerandid, mis tõmbavad ligi uusi maksulaekumisi.

Maksudega tuleb mängida
Kõrgepalgalised töökohad ei tule ilma sotsiaalmaksu- ja ka tulumaksulaeta. Varakad erainvestorid ilma tulumaksulaeta siia ei koli. Valdusühingud ei tule, kuni pole konkurentsivõimelist osaluste hoidmiseks ja müügiks sobivat maksukeskkonda.

Ettevõtjad ei hakka mujalt riikidest äritegevust Eestisse üle tooma, kui äriühingute tulumaksumäär ei lange 7-10% vahemikku. Praegune olukord on tihtipeale selline, et raha on laenu vormis emaettevõtjale ammu ära jaotatud, aga formaalset kasumi jaotamist ja sellega seotud maksulaekumist pole, sest tulumaksumäär on liiga kõrge. Kui langetada dividendide tulumaksumäär mõistliku suuruse juurde, võib nii lühemas kui ka pikemas vaates prognoosida selle oluliselt paremat laekumist.

Eesti peaks läbipaistvalt ning kooskõlas Euroopa Liidu ja OECD reeglitega kehtestama suunatud maksuerandid, mis meelitaks Eestisse uut maksubaasi ning aitaks suurendada maksulaekumisi. Kui eurotoetused eelarve tulupoolelt ära kaovad ning tarbimismakse enam tõsta ei saa, on vaja tarku lahendusi maksulaekumiste suurendamiseks ning senine retoorika „maksudega ei mängita”, “lihtne ja väheste eranditega maksusüsteem” ja “Eestist ei saa uut Luksemburgi” enam ei tööta.

Osale arutelus

  • Aare Kurist

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad