Uus lahend muudab käibemaksuseadusi?

Grant Thornton Rimessi maksunõustaja Tõnis Elling kirjutab Euroopa Kohtu uuest lahendist, mille kohaselt võib peakontori ja püsiva tegevuskoha (filiaali) vaheline teenus olla teatud juhtudel ka käibemaksu objektiks.

Endine praktika
Vastavalt KMS § 2 lg 2 kohaselt ei käsitleta ettevõtlusena äriühingu ja tema filiaali vahelist teenuse osutamist. See seisukoht on üsna arusaadav ja loogiline. Sisuliselt on tegemist ühe ja sama äriühinguga ja ei ole mõeldav, et nende omavaheline teenus oleks ettevõtlus ja seega käibemaksuga maksustatav. Sama seisukohta on kinnitanud ka Euroopa Kohus oma FCE Bank lahendis C-210/04. Nimetatud kohtulahendis küsiti Euroopa Kohtult, kas teises liikmesriigis asuvat filiaali saab käsitleda iseseisva äriühinguna ja olla sellega võimalikuks käibemaksu subjektiks. Teiseks küsiti kohtult, kas kulude edasimüüki peakontorilt teise liikmesriigi filiaalile saab pidada eraldiseisvaks teenuseks ja olla seega käibemaksu objektiks. Euroopa Kohus otsustas, et teises liikmesriigis asuv filiaal ei saa olla iseseisev ja selle tõttu loetakse peakontorit ja filiaali samaks äriühinguks. Seda eelkõige põhjusel, et filiaal ise ei võta majanduslikke riske ega vastutust. Kuna antud juhul oli tegemist pangaga, siis oli argument see, et pank ise kannab kõik majanduslikud riskid ja on finantsjärelevalve all, mitte aga filiaal eraldiseisvalt. Samuti ei ole filiaalil eraldi kapitali, mille tõttu vastutab majanduslikult kõigi riskide osas ikkagi peakontor. Kohus rõhutas oma otsuses selgesõnaliselt, et välja toodud seisukoht ei ole automaatselt ülekantav sellisel juhul, kui filiaal või peakontor ise asuks väljaspool Euroopa Liitu.

Uus praktika
Nüüd on Euroopa Kohus teinud uue otsuse C-7/13 (Skandia). See kaasus puudutas olukorda, kus kolmandas riigis asuva äriühingu filiaal asub Rootsis ja on seal käibemaksugrupi liige. Kohus otsustas selles lahendis, et kui filiaal liitub asukoha riigis käibemaksugrupiga, siis loetakse kõik sellele filiaalile osutatavad teenused osutatuks kogu käibemaksugrupile, mitte enam filiaalile. Kohus rõhutas otsuses, et kui filiaal on eraldiseisev käibemaksukohustuslane ja tegutseb oma nimel (ei ole käibemaksugrupi liige), siis kehtib ikkagi FCE Bank otsuses välja toodu. Kui aga filiaal liitub käibemaksugrupiga, siis on sisuliselt tegemist uue isikuga käibemaksu tähenduses.
Eelkõige on see otsus olulise tähtsusega nendes liikmesriikides, kus seadusega on lubatud käibemaksugruppide moodustamine ja seni on seaduse alusel käsitletud filiaali ja peakontori vahelisi tehinguid mitte-ettevõtlusena. Nii nagu see seni Eestis on olnud.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad