Äriseadustik muutus paindlikumaks

Riigikogu võttis  vastu äriseadustiku muudatused, millega muudetakse osaühingute regulatsioon paindlikumaks, arvestades nende ettevõtjate huve, kes soovivad kaasata erinevate huvidega osanikke ja investoreid.

a. Osade märkimise korra paindlikumaks muutmine
Senine osakapitali suurendamist ja osade märkimist puudutav regulatsioon oli üsna jäik. Osakapitali suurendamises osalevad isikud tuli nimeliselt ära märkida juba osakapitali suurendamise otsuses. Kui mõni otsuses nimetatud isikutest osakapitali suurendamises tegelikult ei osalenud, tuli võtta vastu uus osanike otsus. Paljudel juhtudel ei ole aga võimalik osanike otsuses märkida ära kõiki isikuid, kes osade märkimises lõpuks osalevad. Seadusemuudatus võimaldab määrata otsuses isikute ringi, kellel on osade märkimise õigus. Isikud, kes märkimisõigust ka tegelikult kasutavad ja osakapitali suurendamises osalevad, selguvad alles pärast osade märkimise läbiviimist ning väljalastavate osade eest tasumist. Osa märkimisõiguse võib võõrandada samadel tingimustel nagu osagi.

b. Oma osade omandamise piirangute leevendamine
Endise regulatsiooni järgi ei võinud osaühingule endale kuuluva osa nimiväärtus ületada 1/10 osakapitalist. Seadusemuudatusega viiakse see piir 1/3 peale ning üle selle omandatud või tagatiseks võetud osad tuleb võõrandada või nende tagatiseks võtmine lõpetada kolme aasta jooksul omandamisest või tagatiseks võtmisest arvates.

c. Osadega seotud eriõiguste täpsustamine
Seadusemuudatuses sätestatakse, et osaühingu põhikirjaga võib ette näha osaga seotud eriõigused. Eriõigused võivad seonduda näiteks eelisõigustega kasumi jaotamisel, likvideerimishüvitise maksmisel või osaühingu oma osade müügist saadud tulu jaotamisel, samuti õigusega blokeerida teatud sisuga osanike otsuste vastuvõtmist. Eriõigusega osad võimaldavad iduettevõttes vähemusosalust omavatel investoritel oma investeeringuid kaitsta.

d. Osakapitali tingimuslik suurendamine ja vahetusvõlakirjade väljalaskmine
Loodud on võimalus kaasata kapitali vahetusvõlakirjade või konverteeritavate laenude vormis ning lasta välja optsioone oma töötajatele. Seda on võimalik teha osakapitali tingimusliku suurendamisega, mille eest on võimalik tasuda üksnes rahas. Osakapitali tingimusliku suurendamise otsuses tuleb märkida:
osakapitali tingimusliku suurendamise eesmärk,
osakapitali tingimuslikus suurendamises osalema õigustatud isikute ring,
osade väljalaskehind või selle määramise alused ning
märkimisõiguse kasutamise tähtaeg.
Vahetusvõlakirjad on nimelised. Vahetusvõlakirja omanikul on õigus vahetada võlakiri osa vastu. Vahetusvõlakirjade võõrandamine toimub sarnaselt osa võõrandamisega.

e. Juhatusele või nõukogule kapitali suurendamise õiguse andmine
Seadusemuudatus annab osanikele õiguse delegeerida osakapitali suurendamise otsustamine juhatusele või nõukogule. Kuna juhatuse ja nõukogu otsuste vastuvõtmise kord on paindlikum ja lihtsam kui otsuste tegemine osanike koosolekul, siis võimaldab uus regulatsioon juhtorganitel osaühingu finantsvajadustele kiiremini ja efektiivsemalt reageerida. Samuti lihtsustab see juhatuse või nõukogu poolt optsioonide väljalaskmist osanike määratud raamide piires. Osanike pädevusse jääb endiselt osakapitali suurendamise tähtaja ja põhitingimuste ning osakapitali suurendamise ülempiiri määramine.

f. Nõukogu otsuste vastuvõtmist reguleerivate nõuete lihtsustamine
Lisaks iduettevõtteid arvestavatele muudatustele lihtsustatakse seadusemuudatustega ka nõukogu otsuste vastuvõtmise korda nii aktsiaseltsides kui ka osaühingutes. Nõukogu liikmed võivad nõukogu koosolekul osaleda ja oma õigusi teostada elektroonilise sidevahendi vahendusel, eeldusel, et see toimub reaalajas kahesuunalise side abil või muul sellesarnasel elektroonilisel viisil, mis võimaldab nõukogu liikmel eemal viibides koosolekut jälgida ja seal sõna võtta ning otsuste vastuvõtmisel hääletada (nt Skype’i või videokonverentsikõne teel).

Lisaks ei ole nõukogu otsuse vastuvõtmisel koosolekut pidamata enam nõutav nõukogu liikmete seisukohtade esitamine omakäelist allkirja kandva dokumendina või digiallkirjastatud kujul – seisukohad tuleb esitada kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis, nt e-kirja teel.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad