Fontes: ettevõtjate vajadus palgainfo osas kasvanud

Fontes Palgakonsultatsioonide juht Irja Rae tunnistas Äripäeva Gaselli TOPi eriväljaandes, et viimastel aastatel on ettevõtjate vajadus palgainfo järele suurenenud ja see on omakorda vesi Fontes Palgauuringute veskile.

Gaselli TOPi eriväljaande toimetaja Heli Lehtsaare küsimustele vastab Irja Rae, Fontes Palgakonsultatsioonid OÜ juht.

Olete turu-uuringute valdkonnast ainsana Gaselli TOPis esindatud – mis teile 2011.– 2013. aastal head majandustulemused ja kiire kasvu tõi? Me ei pea end ainult turuuuringute firmaks, sest pakume ka palgakonsultatsioone ja erinevaid organisatsiooniuuringuid. Ütleksin, et meilt saavad ettevõtjad nõu, kuidas oma talente hoida ning ettevõttega siduda. Meie headel majandustulemustel oli kolm
põhjust. Esiteks väga head kliendid, kes on meid usaldanud ja kelle arv oluliselt kasvas. Teiseks hakkasime osa asju n-ö käsitsi nokitsemise asemel tehnoloogiapõhiselt tegema – see puudutab näiteks analüüse, andmevahetust
ja kliendihaldust. Kolmandaks on meil väga hea meeskond: alates 2010. aastast
on meie tuumikinimesed paigas ja vahepealse aja jooksul on veel kaks konsultanti lisandunud.
Mis toimub praegu Eesti palgaturul? 2012. aastal algas palgaturu ülessoojenemine, 2013. aastat võib nimetada buumiaastaks ning ka mullu vaadati aktiivselt palkasid üle.

Mida tähendab 2012. aastal alguse saanud ülessoojenemine? Alates 2012. aastast on olnud rohkem neid töötajaid, kelle palk on tõusnud. Samuti on palgatõusu protsent olnud suurem. See trend on jätkunud ka edaspidi, näiteks 2014. aastal tõusis 65 protsendil töötajatest põhipalk. Sel aastal on ettevõtjad
aga ettevaatlikumaks muutunud.

Kas sel aastal polegi palgatõusu oodata? Kui traditsiooniliselt on palgamuutuste periood jaanuarist aprillini, siis tänavu on aasta algus palgatõusude osas tõenäoliselt vaiksem. Kuid kui riigi majanduslik olukord paraneb ning ettevõtjad tunnevad end kindlamini, siis võib sügisel oodata praegu ära jäänud palgatõusude realiseerumist. Palgasurve pole turul ju kuhugi kadunud, töötuse protsent on viimaste aastate madalaim ning ettevõtjatel tuleb teha läbimõeldud palgaotsuseid.
Isegi siis, kui eelarvet vaadates tundub, et palgatõusu see eriti ei võimalda. Kuid
lisaks palgale on oluline üle vaadata ka teised motivatsioonipaketi osad – arenguvõimalused, koolitused jm. Mina näen, et praegu investeeritakse üsna
palju koolitustesse ja väljaõppesse ning püütakse väljaõpetatud inimesi ettevõttes hoida.
Kui suur tänavu keskmiselt palgatõus võiks tulla? Keskmiselt jääb see 5% piirimaile.

Millised on ettevõtete kiiret kasvu takistavad peamised tegurid? Neile, kes on suunatud peamiselt koduturule – näiteks nagu meie –, on peamine takistus turu piiratus. Hüppeline areng saab tulla siiski välisturgudelt ning selle puhul võib olla keeruline turule sisenemine ning oma sihtgrupi leidmine. Kuid suurim probleem nii kodukui ka välisturule orienteeritud ettevõtetele on tööjõuturg ehk vajalike oskustega töötajate puudus. Tippspetsialistide puudus pole küll ainult Eesti, vaid globaalne probleem. Talentide leidmise ja ettevõttega sidumise nimel pingutavad tänapäeval kõik tuntud korporatsioonid. Just väikeettevõtetel võib olla raske tippspetsialiste värvata, kuna tippspetsialistide palgatase on üldjuhul kõrge.

Mis on Fontes Palgakonsultatsioonide OÜ?
Valdkond: turu-uuringud
Omanik: Fontes PMP AS 100%
Töötajate arv: 2015. aastal 5

Käive
2011. aastal 243 464 eurot
2012. aastal 341 799 eurot
2013. aastal 403 721 eurot
Käibe kasv 1,66 korda
Ärikasum
2011. aastal 58 903 eurot
2012. aastal 118 295 eurot
2013. aastal 156 960 eurot
Ärikasumi kasv 2,66 korda
Koht Gaselli TOPis: 853

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad