Helm: teatud ulatuses on kontroll vajalik

MTA peadirektori Marek Helmi sõnutsi oli prognoositav, et autode kontroll tekitab rahulolematust. Samas võib õiguskuulekatel ettevõtjatel tekkida küsimus, et  miks MTA seaduserikkujatest mööda vaatab?

„Maksu-ja tolliametil puudub võimalus valida, milliste maksuseaduste täitmist me kontrollime ja milliste täitmine jääb vabatahtlikuks. Oleme viimasel kolmel aastal mitmelt korral pidanud selgitama, miks varem pole nõutud maksudega seotud seaduste täitmist. Nii oli see üle piiri veetava salakütusega, spordistipendiumidega, kallihinnaliste kasutatud autodega, kütusega ja mitmete muude teemadega.  Või laseme ka autode käibemaksuseadusel minna esialgu mõned aastad omasoodu? Ja siis kunagi keegi võtab selle teema ette ja avastab, kui keeruline on olukorda muuta. Parem räägime siis kohe, seaduse teisel rakenduskuul, enne kui vaatlustega jätkame selle autode ja käibemaksu deklareerimise ning kontrolli teema lõpuni selgeks koos rahandusministeeriumi, ettevõtjate ja vajadusel ka õiguskantsleriga.

Eks see oli prognoositav, et autode kontroll tekitab rahulolematust. Rahulolematus oli ilmne juba autode käibemaksu muudatust sätestava seaduse loomisel. Seaduse loomise ajal andsime me valitsusele ja seadusloojale mõista, et kontroll saab olema hulga keerukam ja senisest erinev. Senisel kontrolliviisil see seadus ellu ei lähe ja seaduse täitmine jääb vabatahtlikuks. Selleks, et teha vahet ettevõtluse ja eratarbe eesmärkidel auto kasutamise vahel, tuleb maksuametnikul minna oma laua tagant välja ja kontrollida auto tegelikku kasutamist.  

Autode eratarbeks kasutamist pole ju mõtet kontrollida ehitusplatsil või tehase territooriumil. Seal on kõik selge – autot kasutatakse ettevõtluseks. Küll aga tekib kahtlus auto kasutamisel ainult ettevõtluse tarbeks, kui see seisab keset päeva spordiklubi ees või õhtul suusaraja kõrval. Avalikkus tajub sellist kontrolli ebaõigena. Samas - mitukümmend tuhat seadustjärgivat ettevõtjat andis deklareerimisega märku, et autod on kahese kasutusega. Neil võiks tekkida õigustatud küsimus  - kui mina käitun ausalt, siis miks maksuamet nendest, kes seda ei tee, mööda vaatab? Need, kes näitavad auto kasutust ainult ettevõtluse eesmärkidel, võiksid siiski olla koostöövalmis ka siis, kui auto näiteks seisab spordiklubi ees. Spordiklubis käimine võib olla seotud ettevõtlusega, näiteks ärikohtumine sealses kohvikus vms. Aga seda palusimegi ettevõtjal meile selgitada. Sealjuures mitte maksuotsuse või trahvi hirmus, vaid suunavalt – selleks, et järgmisel kuul deklareerimisel lähtuks ettevõtja autode tegelikust kasutuotstarbest.

Olgu veel rõhutatud, et autode 100%-line ettevõtluseks deklareerimine on täiesti normaalne ja ettevõtted, kes seda on teinud tegelikkusest lähtuvalt, on õigesti oma makse deklareerinud. Ja me usaldame neid. Kuid teatud ulatuses on kontroll vajalik. 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Standard ERP on integreeritud äritarkvara keskmistele ja suurtele ettevõtetele.

Standard ERP ühendab endas traditsioonilise ettevõtte ressursiplaneerimise (ERP) ja kliendihalduse (CRM) kõrval laialdasel hulgal erilahendusi lähtuvalt ettevõtte spetsiifikast ning vajadustest.

Valdkonna tööpakkumised

Replace otsib RAAMATUPIDAJA-LAOARVESTAJAT

Replace OÜ

23. aprill 2018

Vaklak otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tammiste Personalibüroo OÜ

06. mai 2018

IuteCredit Europe otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Executive Lab Seach OÜ

03. mai 2018

Uudised

Tööriistad