Mida aastaaruandes tegelikult vaadatakse?

Raamatupidaja.ee ja Deloitte’i seminaril Arukas aruandlus tõid Kaido Vetevoog ja Monika Peetson välja, et iga ettevõtte aastaaruannet loetakse keskmiselt 2 korda ning info põhjal langetatakse olulisi otsuseid.

Kui ettevõtte juhatus ja omanikud kattuvad, võib aastaaruande info jääda teinekord ebapiisavaks – on ju omanikud niigi kõigega ise kursis. Kaido Vetevoog tõi välja, et aruanne on oluline ka tuleviku jaoks. „Kui Eesti ettevõtlust vaadata, siis turg ei kasva, kasv tuleb ülevõtmistest ja omandamistest. Seega on oluline esitada piisavalt infot, et võimalikud kosilased huvi ei kaotaks,“ sõnas Kaido Vetevoog.

Börsiettevõtte kohta esitatud aruande põhjal tehakse muuhulgas otsuseid, kas müüa osalus või mitte ning jälgitakse kasumit, rahavooge ja prognoosi. Ühe näitena tõi Monika Peetson välja pensionifondid. „Pensionifondid teevad sama detailsusega aastaaruandeid nagu börsiettevõtted. Seega tasuks fondi valimisel lugeda tähelepanelikult selle aastaaruannet, selle asemel et Selveri kassas mõne fondi müügimehe õnge minna,“ soovitab Peetson.

Suur- ja väikeaktsionäride huvides on samuti erisusi. Väikeaktsionäri huvi on dividende saada, samas otsuseid nad sageli mõjutada ei saa. Monika Peetsoni sõnutsi on väikeaktsionäride risk see, et nad ei saa piisavalt infot ning suuraktsionärid manipuleerivad infoga. „Läbipaistva raamatupidamise ja aruandluse kaudu on võimalik kohelda kõiki võrdselt,“ sõnas Peetson.

Ettevõtte puhul, mille tegevuseks on võetud pangalaenu, on olulised rahavood ja visioon. Pangad küsivad üsna sageli finantsaruandeid, mida analüüsitakse täpselt nii põhjalikult, kui haritud on haldur. „Vahearuandeid analüüsitakse ettevõttes vähem, seega on siin raamatupidaja tähelepanelikkus hästi oluline. Nende põhjal arvutatakse pangas suhtarve: näiteks DSCR (Debt Service Coverage Ratio), mis näitab lühiajalist rahavoogu. Kui see suhtarv on alla 1.1, on laenu teenindamisega probleeme ja pank võib soovida lisaandmeid või –tagatisi,“ selgitasid Kaido Vetevoog ja Monika Peetson.

Seega tasub igal ettevõttel enne aastaaruande koostamist põhjalikult läbi mõelda, kes on huvigrupid, kes aastaaruande infot võiksid vajada.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad