Nõksud väärtpaberitulu deklareerimisel

Kui vana maksude deklareerimise süsteem on investorile tuttav ja lihtne, siis erainvestorile mõeldud investeerimiskonto süsteem on keerulisem, aga kasulikum, selgitab LHV maaklertegevuse juht Alo Vallikivi.

„Lihtsus ja kasu ei pruugi käia käsikäes,“ toonitas ta. „Iga investor peab välja mõtlema, kas soovib endale esialgu keerukamana tunduva investeerimiskonto süsteemi selgeks teha või palkagata maksunõustaja ja maksude pealt säästa või läheb ta lihtsama deklareerimise süsteemi teed.“

Vallikivi sõnul ollakse enamasti hädas eranditega ning tihti eeldatakse, et pank peab investori eest kõik ära tegema. „Paraku on näiteks investeerimiskonto süsteemis mitu eripära, kus investor peab ise otsustama, milline käitumine on talle kasulik,“ nentis ta.

Tulumaksu saab edasi lükata

2011. aastast on eraisikust investoril investeerimiskonto süsteemi kaudu võimalus investeerides saadud tulult tulumaksu maksmist edasi lükata. Kõrvuti kehtivad kaks investeerimistulu maksustamise süsteemi: nn tavaline süsteem ja investeerimiskonto süsteem.

See tähendab Vallikivi kinnitusel seda, et investeerimiskonto kasutamine ei ole kohustuslik. Investeerimiskonto võiks sobida tema hinnangul pikaajalisele investorile, kes teeb tehinguid eelkõige eurodes börsil noteeritud väärtpaberitega ega kasuta võimendust. Varem kehtinud süsteem sobib aga keerukamate instrumentide, eri valuutade ja võimenduse kasutajatele, kuid ei sobi väga aktiivsele ja kasumlikule kauplejale.

Aktiivne investor võiks luua ettevõtte

„Viimasel juhul võiks juba kaaluda ettevõtte loomist – selle alt kauplemine eeldab aga regulaarsete aruannete avaldamise kohustust,“ rõhutas ta, lisades, et LHV Pank võimaldab ka tänavu edastada investeerimiskonto andmeid maksuametile elektrooniliselt.

„Kindlasti ei tasu seda jätta viimasele hetkele, sest andmed edastatakse järgmiseks päevaks,“ märkis ta. „Seega on 30. märtsil viimane võimalus esitada andmeid automaatselt.“

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Kiire ja lihtne aruandlus ja palgaarvestus

Raamatupidamistarkvaraga AccountStudio muudad aruannete koostamise ja palkade arvestamise kordades lihtsamaks ja kiiremaks.

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Valdkonna tööpakkumised

Ramirent Shared Services AS is looking for a GENERAL LEDGER ACCOUNTANT

Ramirent Shared Services AS

27. november 2017

Lemoine Estonia otsib RAAMATUPIDAJAT

Manpower OÜ

03. detsember 2017

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Uudised

Tööriistad