Kui (in)novatsioon on maksustatud

Advokaadibüroo Antsmäe Loor maksuadvokaat Kaido Loor kommenteerib MTA eelotsust seoses sellega, et maksumaksja soovis heakskiitu laenu ümberkujundamisele, kuid maksuhaldur tahab seda maksustada.

MTA eelotsus varasemate suhete ümberkujundamisega seoses
Maksumaksja oli laenuvõtjale andnud kinnisvaraarenduseks intressiga laenu alates aastast 1999, kuid laenuvõtja ei olnud kohustusi täitnud. Maksumaksja ja laenuvõtja olid vähemalt eelotsuse ajal seotud isikud. Ilmselt oli laenuvõtja kinnisvaraprojekt siiski mingi oodatava kasumlikkusega, igatahes soovis maksumaksja oma nõuded, millest osa olid kahtlemata juba üle tähtaja (st. sissenõutavaks muutunud), ümber kujundada 5-aastaseks koostöölepinguks. Selle alusel oleks laenuvõtja intresside asemel tagastanud maksumaksjale investeerimisprojekti kasumist 90%. Maksumaksja lootis saada eelotsust, mis kinnitaks sellise ümberkujundamise (novatsiooni) maksuneutraalsust.

Maksu- ja Tolliamet taotlejaga ei nõustunud ja leidis, et laenutähtaja ja intressimaksete edasilükkamine ning intressimäära vähendamine on tegevus väljaspool tavapärast majandustegevust, ei ole äriliselt otstarbekas ega eluliselt usutav. Lisaks, intressitulu asendamine muul viisil kasu saamisega ei täida ärilist eesmärki ja ei ole põhivõla ega intressinõuete rahuldamine. MTA leidis, et mingisugusegi kasu saamine koostöölepingust on oletuslik ning vähetõenäoline ning et laenu andmine ei ole seotud maksumaksja ettevõtlusega. Kokkuvõtvalt MTA leidis, et tagastamatu laenu andmine ja laenu põhivõla ja tasumata intresside kapitaliseerimine põhivõlaks on maksustatav TuMS § 52 lg 2 p 1 alusel.

Kaido Loori kommentaar:
Selle eelotsuse kokkuvõttes on MTA avaldanud mitu ägedat mõtet. Eelotsusest nähtub, et laenuvõtjal oli mitmeid kinnisasju, mida laenuvõtja kavatses arendada, kuid varadele vaatamata pidas MTA plaanitud novatsiooni tagastamatu laenu andmiseks. Eelotsuse kokkuvõte kahjuks ei viita, millisele äriplaani analüüsi metoodikale MTA tugines. Samuti pidas MTA maksustatavaks laenu põhivõla kapitaliseerimist … põhivõlaks (NB! selles lauses ei ole kirjaviga). MTA leidis muuhulgas, et laenu andmine koostöölepingu alusel ei ole seotud maksumaksja ettevõtlusega, unustades tulumaksu kassapõhisuse ja et maksumaksja soovis vaid ümber kujundada olemasolevaid nõudeid, uut laenu välja andmata. Laen oli ju tagastamata, sest laenuvõtja ei suutnud oma laenukohustusi täita.

Ülaltoodust saab teha mõned vajalikud järeldused: seotud isikutega ja novatsiooni olukordades on maksuhaldur eriti tundlik või isegi ülereageeriv ning piirsituatsioonides tuleks eelotsuse taotlusele lisada usaldusväärse majanduseksperdi hinnang tehingu seotusele ettevõtlusega.

Samuti teeb ärevaks asjaolu, et MTA hindab tehingu seost ettevõtlusega ja ärilisi eesmärke nii konservatiivselt, et maksurisk võib tekkida igast tehingust, mis veidigi ebatavaline näib. Aga nagu teada, sai juba 19. sajandiga läbi see aeg, kus tavaliste tehingutega oli ettevõtjal võimalik konkurentsis püsida.

MTA avalikustab üldist tähtsust omavate toimingute ja taotlustes korduvalt kirjeldatud toimingute maksustamise kohta tehtud eelotsuse kokkuvõtte oma veebilehel rubriigis “Siduvad eelotsused” korra kvartalis.

2014 III kvartali eelotsuste kokkuvõtted leiab siit: http://www.emta.ee/index.php?id=35908 .

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad