Maksuamet muserdab ettevõtjat?

Maksuamet on sõiduautode käibemaksu deklareerimise liiga agressiivselt luubi alla võtnud, leiab KW Bruun Baltics OÜ Peugeot’ Baltikumi tegevjuht Rasmus Tali. „Ettevõtjad on niigi muserdatud,“ ütles ta.

Maksu- ja tolliamet saatis pressiteate, kus palub seoses ettevõtetele kuuluvate autode käibemaksu arvestamise muudatustega vaadata jaanuaris esitatud andmed üle äriühingutel, kes omasid detsembri seisuga sõidukit, kuid ei ole nende arvu ega seotud kulusid deklareerinud.

KW Bruun Baltics OÜ Peugeot' Baltikumi tegevjuht Rasmus Tali ütles, et maksuamet kontrollib sõiduautode käibemaksu deklareerimist liiga agressiivselt. „Ettevõtjatel on praegu eelarveperioodil piisavalt uuendusi ja muudatusi ees ja on niigi muserdatud, mistõttu ei kanna maksuameti lauskontroll neile õiget sõnumit,“ ütles Tali.

Tali märkis, et mõistagi peab ka maksuametist aru saama – kontroll on alati tervitatav, kui selle eesmärk on muuta süsteem läbipaistvaks ja korrastada maksupettusi. Paraku on Tali sõnul probleem selles, et seadus võeti vastu kiirustades ja ettevõtjatele pole senimaani antud selgeid juhiseid, kuidas seadusemuudatusega täpselt käituma peab. „Ettevõtjatele pole päris täpselt aru saada, kuidas peab maksuametile tõendama, et autot kasutakse ühel või teisel viisil,“ rääkis Tali. Maksuameti enda teatel ainult sõidupäevikust enam ei piisa. Tali sõnul on arutatud nii erikindlustuste, mis kehtivad ainult tööpäevade ajal, kui ka GPSide kasutamist, ent kindlat reeglistikku pole ikkagi kuskilt leida. „Kujutage ette, kui autopargis on paarsada autot ja pole läbipaistvat reeglistikku,“ ütles ta.

Tali lisas, et kui maksuamet jätkab sõiduautode käibemaksu deklareerimise luubi alla võtmisega, tuleks neil ettevõtjaid ka nõustada, kuidas käituda. „Praegu pole see nõustamine ja korrastamine, vaid süüdlaste ja pettuste otsimine,“ ütles Tali, lisades, et Eestis on siiski vähe maksupettureid.

Selgust saab alles paari kuu pärast
Raamatupidamisettevõtte Pallas&Partnerid juht Helari Pallas ütles, et sõiduautode käibemaksu seaduse muudatus on keeruliselt üles ehitatud. „Raske on täna anda head nõu, et kui teed nii või naa, siis magad öösel muretult,“ ütles Pallas. Tema sõnul oleks võinud maksuamet seaduse muudatuse jõustumisel olla konkreetsem ja täpsemalt selgitada, millist teavet nad ootavad. Praegu jääb puudu aga just nimelt praktikast. Seetõttu kulub Pallase sõnul alles mitu kuud, enne kui nii raamatupidajad kui ka ettevõtjad saavad selguse.

Pallas lisas, et kui makseamet kavatseb enda sõnul sõiduautode käibemaksu deklareerimisele keskenduda, siis küllap nad ajapikku annavad ka selgemaid vastuseid ettevõtjatele. „Oleks muidugi võinud kõigile rusikaga panna ja teinud kõik selgeks. Praegu on aga kõik maksumuudatused väga ajakulukad ja teevad ettevõtjate elu raskemaks,“ ütles ta.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad