E-arved muutuvad peagi kohustuslikuks

Vabariigi Valitsusele esitati riigiga arvelduse masinloetavate e-arvete kohustuslikuks muutmise tegevuskava.

Euroopa Komisjoni eesmärk on, et aastaks 2020 kasutatakse Euroopas peamiselt masintöödeldavaid e-arveid. „Eesti infoühiskonna arengukavas 2014-2020“ on aastaks 2020 avaliku ja erasektori vahelises arveldamises e-arvete kasutamise määraks kavandatud 100% .

Kui esialgu on plaanis kohustada avalikku sektorit e-arveid vastu võtma ning erasektorit e-arveid avalikule sektorile saatma, võib edaspidi tekkida vajadus üldiseks e-arvetega arveldamise kohustuseks, mis hõlmab ka arvelduse erasektori sees (B2B). Seda arvestades sobib e-arvete kohustuse sätestamiseks raamatupidamise seadus. Raamatupidamise seaduse muudatust on Rahandusministeerium ette valmistamas seoses valitsemisala arengukavas aastateks 2013–2016 seatud eesmärgiga tagada usaldusväärne ja avalikule huvile vastav arvestusalane informatsioon. Rahandusministeeriumi hinnangul on vaja kaasajastada ka algdokumendi regulatsiooni, sh nende digitaalsel kujul esitamise ja säilitamise nõudeid.

„Riigiga arvelduse masinloetavate e-arvete kohustuslikuks muutmise“ projekti õiguseloomega seotud tegevused on järgmised:

1) raamatupidamise seaduse eelnõu väljatöötamise kavatsuse (VTK) ettevalmistamine e-arvete kasutuselevõttu puudutavates punktides;
2) läbirääkimised sihtrühmadega VTK e-arvete kasutuselevõttu puudutavates küsimustes;
3) raamatupidamise seaduse muutmise eelnõu ettevalmistamine e-arvete kasutuselevõttu puudutavates sätetes;
4) läbirääkimised sihtrühmadega raamatupidamise seaduse muutmise eelnõu e-arvete kasutuselevõttu puudutavates küsimustes.

Tähtaeg
Raamatupidamise seaduse muudatus, sh e-arvete kasutamist sisaldavad sätted, on plaanis jõustada 2015. aasta juulis. Avaliku sektori kohustus vastu võtta e-arveid rakendub 2016. aasta II kvartalis ning erasektori kohustus e-arveid avalikule sektorile saata 2016. aasta IV kvartalis.

Väikeettevõtete peamise murena on e-arvetele üleminekul toodud esile e-arvete koostamise ja saatmise teenuse kasutamisega kaasnevaid kulusid. Kuigi Eestis on olemas IT süsteemid (nt majandustarkvarad või operaatorite arvete süsteemid) müügiarvete koostamiseks e-arvetena ja nende edastamiseks klientidele, on uuringus tehtud ettepanek luua riigi e-arvete koostamise ja edastamise portaal, mis pakub tasuta teenuseid eelkõige väikeettevõtetele.

Parim tulemus minimaalsete kuludega on võimalik saavutada kahe veebipõhise rakenduse baasil:
• Riigi Infosüsteemide Ametis 2012. aastal välja töötatud veebirakendus RIA portaal, mis on e-arvete üleslaadimise, koostamise, edastamise ja allalaadimise võimalustega.
• Registrite ja Infosüsteemide Keskuse loodud veebirakendus E-arveldaja, mis on väikeettevõtetele sobiva raamatupidamise, e-arvete koostamise ja edastamise võimalustega. E-arveldaja avati kasutamiseks 2014. aastal. RIA portaali teenuseid hakatakse pakkuma tasuta ning E-arveldaja teenuseid väikese tasu eest. RIA portaalile vajalike täiendavate arenduste tegemist juhib Riigi Infosüsteemide Amet.

E-arveldajast on seal koostatavaid e-arveid võimalik elektroonilise liidese kaudu edastada operaatorfirma Opus Capita e-arvete halduse süsteemi, arendamisel on liides ning operaatorfirma Omniva e-arvete halduse süsteemiga.

Tähtaeg: Mõlemad veebiportaalid koos lisaarendustega on plaanis käiku anda 2015. aasta keskpaigaks.

Allikas: Eelnõude Infosüsteem

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Standard Books on kõige laiemate võimalustega äritarkvara!

Põhipakett sisaldab kõike majandusarvestuseks esmatarvilikku võimaldades registreerida ostu ja müügitehinguid, jälgida klientide võlgnevusi ning enda võlgnevusi tarnijatele. Kõikidest sisestatud toimingutest tehakse automaatselt kanne pearaamatusse.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

IuteCredit Europe otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Executive Lab Seach OÜ

03. mai 2018

M-Partner HR otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

29. aprill 2018

KAITSELIIDU PEASTAAP otsib VANEMRAAMATUPIDAJA

Eesti Kaitseväe Värbamiskeskus

02. mai 2018

Uudised

Tööriistad