Eestlaste jaoks atraktiivseim Läti turg

PwC äsjasest tippjuhtide uuringust tuli välja, et globaalselt on Hiina asemel perspektiivikaimaks välisturuks kerkinud USA ning Eesti olulisimaks turuks tõusnud Läti.

Kasvuootused globaalselt stabiilsed, Eestis aga langenud

Audiitorbüroo PwC partner ja juhatuse liige Ago Vilu toob välja, et globaalselt usub ettevõtte müügikäibe kasvatamisse aasta lõikes 39% tippjuhtidest, mis on eelmise aastaga enam-vähem sama tulemus.
Eestis on aastased kasvuootused tugevalt langenud – mulluse 41% asemel usub käibe kasvatamisse sel aastal vaid 25% ettevõtjatest. Järgneva 3 aasta jooksul on pilt veidi parem, sest globaalselt on optimism isegi kasvanud, ent Eestis mõne protsendi võrra langenud.
Kasvuallikatena nähakse Eestis võrreldes mullusega  võimalusi pigem uute toodete ja teenuste arendamises. Eelmisel aastal panustas enamik juhte loomulikule kasvule kohalikul turul.

Eesti jaoks atraktiivseim Läti turg

Välisturgude atraktiivsuses on toimunud suur ümbermäng – turuvalitseja Hiina asemel on esikohale kerkinud USA.  Ka teiste arenenud riikide atraktiivsus välisturgudena on lühiajalises perspektiivis pisut tõusnud ning mitmete BRICS riikide oma langenud, kuna varjatud äri tegemise kulud ja riskid ületavad loodetud tulusust.
Eesti sihtturgudel on toimunud veelgi suurem ümbermäng, sest seni kõige köitvamad Soome ja Rootsi turud on oma kohad loovutanud Lätile, mida peab käibekasvu suhtes oma ettevõttele kõige olulisemaks lausa 41% vastanud ettevõtjatest (mullu 21%). Ka Leedu on teinud suure hüppe, samas kui Venemaa positsioon on oodatavalt tugevalt langenud.

 

Majanduskeskkonna riskidena Eestis kõrgeimal kohal geopoliitiline ebakindlus

Globaalsed tippjuhid peavad olulisemateks majanduslikeks ja poliitilisteks riskideks seadusandlikku ülereguleerimist (78%) , valitsuste majandust pärssivaid reageeringuid eelarvedefitsiidile (72%), geopoliitilist ebakindlust (72%),  kasvavat maksukoormust (70%).
Eestis on suurimateks muredeks geopoliitiline ebakindlus (78%), kasvav maksukoormus (76%), tööjõu puudus (74%). 

Olulised globaalsed trendid

Ago Vilu tõi olukorda kommenteerides välja, et piirid on hägustumas – ettevõtted ei tegutse enam ainult traditsioonilistes valdkondades, vaid toimub ka laienemine muudesse sektoritesse. Ka piirid koostööpartneri ja konkurendi vahel on hägustumas sõltuvalt projektist ja ajas muutuvast olukorrast. Mida paremad on koostöövõrgustikud, seda edukam on ettevõte, sest jagatakse nii riske, talente kui tehnoloogiaid.

Kolm olulisimat trendi on:
Laienemine uutesse / mitte-traditsioonilistesse sektoritesse
• -56% juhtidest plaanib lähema 3 aasta jooksul siseneda uutesse tegevusvaldkondadesse (ja sama teevad konkurendid)
• -Tehnoloogia vähendab sisenemisbarjääre
• -Suurim väljakutse on leida ühisosa ettevõtte põhitugevuste ja kliendi muutuvate soovide vahel
Koostöövõrgustike arendamine
• -Lisaks traditsioonilistele partneritele (näit. hankijad) kaasatakse kliendid, teadusasutused ja sageli ka konkurendid
• -Piirid koostööpartnerite ja konkurentide vahel on hägustunud
• -Jagatakse riske, tehnoloogiat, teadmisi, talente
Multitalendid on järjest hinnatum ressurss

Eesti maksukeskkond vajab muutmist
Ootusi maksukeskkonnale eraldi polnud uuringus välja toodud, ent Ago Vilu hinnangul on tööjõumaksud põhivaldkond, mis vajaks muutmist.
Ettevõtjate ja maksumaksjate ootuseid võrreldes toob Ago Vilu välja, et ettevõtjate  jaoks on olulised ettevõtte poolt makstavad maksud, mis on töötaja jaoks nähtamatud. Töötajatele on olulisemad aga tulumaks ja tulumaksuvaba miinimum.

Kokkuvõtteks

Ago Vilu jaoks  oli suurim üllatus see, et  globaalsetel turgudel kerkis tippu USA ja et Venemaa suhtes tuntakse nii sügavat pessimismi. Üllatav oli ka see, et Eestis on ettevõtjate kasvuootused nii tugevalt all.

„Olukord, mil kohaliku turu kasv on vaibumas ja kasvuallikaks enam uued tooted/teenused survestab ehk ettevõtjaid rohkem innovaatilisusele ja tegudele,“ loodab Ago Vilu.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad