Täida KMD INF õigesti

Seoses 20. jaanuaril eelseisva käibemaksudeklaratsiooni esitamise tähtajaga palub maksu- ja tolliamet (MTA) käibemaksukohustuslastel pöörata tähelepanu tehinguinfo vormi täitmise õigsusele. 

MTA maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamäe sõnul oli käibemaksudeklaratsiooni lisa esmakordsel esitamisel enam probleeme müügiarvete ehk INF A-osa korrektse esitamisega. „Eksiarvamusi esineb ka arvete summeerimisel. Tuletame meelde, et tehinguinfo esitamise nõue kehtib arvetele, mille summa ületab kalendrikuus ühe tehingupartneri kohta 1000 eurot ilma käibemaksuta. Kui käibemaksukohustuslane on teinud sama tehingupartneriga arveid, mille summa kokku ületab 1000 eurot, tuleb deklareerida kõik selle tehingupartneri arved, st ka alla 1000-eurosed arved,“ märkis Liivamägi.

„Soovitame deklaratsiooni esitajatel uurida meie kodulehel asuvaid näiteid, et veergudesse märgitavad käibed oleksid kajastatud nõutaval viisil. Samuti tuleb tähelepanu pöörata sellele, et käibemaksudeklaratsiooni lisa käsitsi täitmisel saaks kirja korrektne tehingupartneri nimi. Et vältida nimekujust tulenevaid eksimusi, soovitame märkida ainult partneri registrikoodi. Andmete parandamiseks oleme pöördunud ka käibemaksukohustuslaste poole ja palunud muudatused sisse viia,“ selgitas Liivamägi.
 
„Täname kõiki ettevõtjaid, kes andmeesitusega õigeks ajaks valmis jõudsid. Mida täpsemalt käibemaksukohustuslased meile tehinguinfot esitavad, seda enam on võimalik vähendada ka maksuhalduriga suhtlemisel tekkivat koormust. Samuti saab maksu- ja tolliamet efektiivsemalt suunata oma tähelepanu pettuse kahtlusega tehingutele,“ rääkis Liivamägi.
 
Seoses sõiduautode käibemaksumuudatustega uuenes teisipäevast, 13. jaanuarist käibemaksudeklaratsiooni vorm, kust võeti ära omatarbe lahtrid ja lisandusid infolahtrid autode arvu ja mahaarvatava sisendkäibemaksu kohta. „Kui käibemaksukohustuslane on detsembrikuu deklaratsiooni täitnud enne 13. jaanuarit, kuid tal on sõiduautode andmete esitamise kohustus, siis palume tal deklaratsiooni sõiduautode andmetega täiendada hiljemalt 20. jaanuariks. Kui deklaratsioon on juba täidetud ning sõiduautode andmete esitamise kohustust ei ole, siis ta midagi täiendavalt tegema ei pea,“ lisas Liivamägi.

Detsembris esitasid käibemaksukohustuslased esmakordselt tehinguinfot kajastava käibemaksudeklaratsiooni lisa novembrikuu kohta. Möödunud aasta 11 kuu keskmine käibemaksu tasumise kohustuse kasv oli 9,9 protsenti, kuid 2014. aasta novembris suurenes tasumise kohustus tervelt 17,5 protsenti ehk pea 20,6 miljonit eurot võrreldes eelmise aasta sama kuuga.
 
 
Soovitused ja olulisemad põhimõtted käibemaksudeklaratsiooni lisa täitmisel:

• Müügiarvete esitamisel pöörata tähelepanu korrektsele käibe summa deklareerimisele. Näited korrektsest esitamisest.
• Käibemaksudeklaratsiooni käsitsi täitmisel pöörata tähelepanu tehingupartneri nimekujule. Et vältida nimekujust tulenevaid eksimusi, soovitame märkida ainult partneri registrikoodi.
• Deklareerida tuleb arved, mille summa ühe tehingupartneri kohta on vähemalt 1000 eurot ilma käibemaksuta.
• Käibemaksu saavad maha arvata vaid käibemaksukohustuslased. Kui isik on käibemaksukohustuslaste registrist välja arvatud, siis sisendkäibemaksu maha arvata ei saa. Sisendkäibemaksu saab hakata maha arvama sellest kuust alates, kui isik on käibemaksukohustuslasena registreeritud, st detsembris registreerimisel saab sisendkäibemaksu maha arvata jaanuaris esitatavas detsembri käibedeklaratsioonis.
• Erinevates perioodides tehingute deklareerimisel tuleb meeles pidada, et käive ei teki arve väljastamisest. Oluline on kauba/teenuse või raha liikumine.
• Käibedeklaratsiooni lisa esitamisel failist on vajalik peale faili töötlemist kontrollida esitamise staatust. Kui süsteem peale töötlemist andis teada esitatud andmete vigadest, on vajalik need parandada ja kontrollida, et deklaratsioon on kinnitatud staatuses.

Käibedeklaratsiooni ekspertesitajaks saad seminaril Kogu tõde käibemaksust 30. jaanuaril . LOE LISA SIIT!

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

Uudised

Tööriistad