Maris Lauri: maksureformi pole vaja

Rahandusminister Maris Lauri ütles täna riigikogus arupärimisele vastates, et vajadust põhjalikuks maksureformiks pole, kuna ei tasu hästi toimivat süsteemi pea peale pöörata.

Riigikogu keskerakondlastest liikmed küsisid rahandusministrilt, kas Eesti vajab terviklikku maksureformi või võime julgelt jätkata senise süsteemiga? "Mina ei näe põhjust, miks peaks Eesti  tegema põhjaliku maksureformi," väitis Lauri. "Meil ei ole selliseid probleeme, mille lahendamine nõuaks hästi toimiva maksukorralduse peapeale pööramist."

Lauri ütles, et ta ei usu, et praeguses globaalses majanduskeskkonnas oleks vaja tekitada inimeste ja ettevõtete seas veelgi ebakindlust edukalt toimiva maksusüsteemi lõhkumisega. "Ulatuslikud muudatused maksustamises, kogu süsteemi muutmine tähendaks seda, et paariks aastaks – mis kulub ettevalmistamiseks, juurutamiseks, seaduste vastuvõtmiseks –, loobuksid ettevõtted investeeringutest ja inimesed säästmisest. Paljud kaaluksid Eestist lahkumist," rääkis minister. "Sellega me saavutaksime selle, et meie majandus läheks langusesse. Ma ei usu, et meil oleks seda vaja. Aga me saame ja peame maksusüsteemi pidevalt kohandama, et täita neid eesmärke, mida Eesti on endale seadnud."

Maris Lauri ei avaldanud vaimustust ka ettevõtte tulumaksu taastamise suhtes, mille kohta soovisid keskerakondlased tema seisukohta teada saada. "Eesti majanduskasv võiks kahtlemata olla parem, kuid Euroopa kontekstis on siinne seis hea. Me ei saa ettevõtete maksustamise muutmisega panna Soome majandust kasvama või Venemaad normaalselt käituma, rääkimata sellest, et ettevõtete investeerimistegevuse karistamisega me läheneme küll väga veidralt majanduse ergutamisele olukorras, kus meil oleks tegelikult vaja, et ettevõtted rohkem investeeriks," nentis Lauri.

Keskerakondlased viitasid ka sellele, et Euroopa Liidu 28 liikmesriigist 22 kasutavad astmelist tulumaksu. "Millised on need majandusteoreetilised põhjused, mis annavad Teile alust väita, et just ühtlase tulumaksu näol on tegemist optimaalse maksusüsteemiga?"küsisid nad.

Lauri sõnul on praegune tulumaksukorraldus Eestile sobiv, kuna esiteks, maksuvaba miinimum tagab väga väikese sissetulekuga inimestele madalama maksukoormuse, teiseks, kasutades vaid ühte maksumäära, saavutame me päris palju. "Ma nimetan siin kolme asjaolu. Esiteks, asi on väga selgelt arusaadav kõigile inimestele, väga lihtsalt arvutatav – 20%, mis sellest aastast kehtib, lubab teha ka väga lihtsaid arvutusi. Teiseks, ei teki kiusatust manipuleerida tuludega ja skeemitada ning teenitud tulu esitatakse ausamalt," kinnitas minister.

Kui mingi tuluosa oleks kõrgemalt maksustatud, siis tekib osal inimestel paratamatult kiusatus seda suuremasse tulukategooriasse langevat tuluosa varjata ehk ümbrikupalkasid suurendada, nentis ta. "Kolmandaks, selline süsteem ei pärsi inimeste soovi rohkem teenida ja seega ka suuremat tulu teenida, sh kõrgema lisandväärtuse ja väärtuslikuma töö tegemist, seda ei karistata. Kui me vaatame, mis on Eesti majanduse eesmärgid ja vajadused, siis just nimelt see ongi meie eesmärk."

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad