Eestist ei saa uut Luksemburgi

Rahandusminister Maris Lauri (Reformierakond) kirjutab oma blogis, et välisinvesteeringute kaasamiseks ei peaks Eesti muutuma maksuparadiisiks ega kasutama ära rahvusvahelises võrdluses ilmnevaid maksuauke.

Kahtlemata on oluline, et Eestisse tuleks välisinvesteeringuid, sest just uute välisotseinvesteeringute maht on viimastel aastatel olnud tagasihoidlik. Kuid oletada, et välisinvesteeringute kaasamiseks peaks Eesti muutuma maksuparadiisiks või kasutama ära rahvusvahelises võrdluses ilmnevaid maksuauke, on väga vale. Ma ei räägi siin mitte üksnes suhete sassiajamisest teiste riikidega või sellest, et tegemist on strateegiaga, mis oleks ka parimal juhul lühiajaline, vaid ka sellest, et taoline lähenemine oleks ebaeetiline.

Eesti valik mitte olla maksuparadiis on tehtud juba ammu. See valik tehti enne Euroopa Liitu astumist ja Euroopa Liidu liikmeks olemisega ei käi see samuti hästi kokku. Jah, võib ju väita, et Luksemburg… Kuid Luksemburgi n-ö head ajad on läbi. Tasub vaid lugeda viimase poole aasta ajakirjandust ja tähele panna seda, kuidas sealt pärit Euroopa tipp-poliitikutel on tulnud end õigustada.

Kui vaadata viimaste aastate trende maailmas, siis võib täiesti kindlalt täheldada, et igasugusele rahvusvahelisele maksude “optimeerimisele” ja tulude varjamisele vaadatakse väga viltu. Järeleandmisi on teinud kõik, sealhulgas ka Šveits. Selle taustal on ülimalt kummaline, et meil räägitakse tõsimeelselt sellest, et Eestist peaks saama uus Delaware või Luksemburg. Tundub, et üldse pole jälgitud, mis toimub maailmas. Pole tähele pandud skandaale, millesse on sattunud suured rahvusvahelised ettevõtted, mis on kasutanud Iirimaa, Luksembourgi või mõne teise riigi soodsamaid maksureegleid ulatuses, mis on sisuliselt välistanud maksude tasumise.

Need ei ole juhuslikud sündmused või üksikjuhtumid. Väga selgelt on näha, kuidas riigid liiguvad omavahelistes suhetes selle poole, et maksumaksjad ei kasutaks ära erinevate maksusüsteemide ebakõlasid. Riigikogus on praegu menetlemises nn FACTA seadus, mis reguleerib riikidevahelist infovahetust just maksude osas. Alguse on see saanud küll USA huvide arvestamisest, kuid peagi laienevad infovahetuse kokkulepped OECD ja Euroopa Liidu maadele.

Kõige selle taustal soovitan kõigil, kes mõtlevad, et Eestist võiks saada uus Luksemburg või Delaware, mõelda veel üks kord ning seekord vaadata ka seda, mis toimub mujal maailmas praegu, mitte toimus kaks, viis või kümme aastat tagasi. Kui tahame saada püsivaid investeeringuid, siis tuleb meeles pidada, et selliseid ei tehta ühe soodsa teguri pärast. Neid investeeringuid tehakse paljude tegurite kogumi põhjal.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Profit - lihtne ja funktsionaalne majandustarkvara

Profit on lihtne, aga funktsionaalne äritarkvara, mis sõltuvalt valitud moodulitest sobib nii väike- kui suurettevõtetele. Tarkvara katab tüüpilise ettevõtte igapäevased vajadused tänu erinevatele moodulitele, mis on omavahel täielikult integreeritud.

Valdkonna tööpakkumised

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Deloitte otsib RAAMATUPIDAJAT

Deloitte Audit Eesti AS

25. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad