Mida arvad uuest raamatupidamisseadusest?

Kaubandus- Tööstuskoda ootab ettevõtjate arvamusi raamatupidamise seaduse eelnõu väljatöötamiskavatsuse kohta, millega muu hulgas soovitakse lihtsustada väikeettevõtetel majandusaasta aruande koostamise reegleid ning tõsta auditi ja ülevaatuse piirmäärasid.

Mis on muudatuste eesmärk?
Uue raamatupidamise seaduse eesmärgiks on kaasajastada raamatupidamise korraldamist ning finantsaruandluse koostamist ja avalikustamist puudutavaid reegleid. Teatud osa uuendustest on seotud ka EL-i õiguse ülevõtmisega Eesti õigusesse.

Keda mõjutab?
Kavandatavad muudatused puudutavad kõiki ettevõtjaid.

Milliseid muudatusi plaanitakse teha?
Soovitakse tõsta auditi ja ülevaatuse piirmäärasid, mida plaanitakse rakendada 2017. aastal esitatavate aruannete kohta. Auditi ja ülevaatuse piirmäärade võimalike muudatustega saab lähemalt tutvuda siin.

Kasutusele soovitakse võtta naonoettevõtja mõistet (ettevõtja, kelle aruandeaasta kohustused ei ole suuremad kui 50% omakapitalist; on üks osanik, kes on ka juhatuse liige ning bilansimaht on kuni 175 000 eurot). Ettevõtjate liigitusega saab lähemalt tutvuda siin.

Plaanitakse lihtsustada väike-, mikro- ja nanoettevõtjate majandusaasta aruande koostamise ning avalikustamise reegleid. Ühe alternatiivi kohaselt peaksid väike- ja mikroettevõtted koostama edaspidi vaid bilansi, kasumiaruande, 8 lisa ning tegevusaruande. Nanoettevõtjad võivad piirduda ainult bilansiteabe koostamise ning avalikustamisega.

Raamatupidamise Toimkonna juhendid plaanitakse kehtestada rahandusministrimäärusega. See tähendab, et praegu kehtivaid Toimkonna juhendeid ootavad ees teatud muudatused.

Väljatöötamiskavatsuse kohaselt on alates 2016. aasta esimesest poolest avalik sektor kohustatud vastu võtma e-arveid ning sama aasta teisest poolest on erasektor kohustatud avalikule sektorile esitama ainult e-arveid.
Uue seaduse jõustumisel ei peaks enam raamatupidamise algdokumendile märkima tehingu teise osapoole elukoha aadressi, kui teiseks osapooleks on füüsiline isik. Lihtsustust ei tohiks rakendada juhul, kui teine osapool nõuab nende andmete märkimist.

Soovitakse üle vaadata ja ühtlustada raamatupidamislikke mõisteid. Selleks moodustatakse ekspertkomisjon. Muutmist võivad vajada mõisted, mille leiab siit.
Algselt soovis rahandusministeerium eelnõuga uuendada arvestusekspertide kutsesüsteemi ning ühildada see mõne rahvusvaheliselt tunnustatud kutsesüsteemiga. Samuti plaaniti moodustada Arvestusekspertide Kogu. Nimetatud teemad on aga eelnõust välja jäetud, sest vajavad täiendavaid arutelusid.

Millal plaanitakse muudatused jõustada?
Eeldatavasti juulis 2015

Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 23. detsembriks e-posti aadressile marko.udras@koda.ee.

Kavandatavate muudatustega saab lähemalt tutvuda SIIN.

Allikas: Kaubandus-Tööstuskoda

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 6 000 kasutaja.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Trendsetter Europe otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Trendsetter Europe OÜ

03. mai 2018

M-Partner HR otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

29. aprill 2018

Tamro Eesti otsib RAAMATUPIDAJAT

Tamro Baltics OÜ

01. mai 2018

Uudised

Tööriistad