Mida arvad uuest raamatupidamisseadusest?

Kaubandus- Tööstuskoda ootab ettevõtjate arvamusi raamatupidamise seaduse eelnõu väljatöötamiskavatsuse kohta, millega muu hulgas soovitakse lihtsustada väikeettevõtetel majandusaasta aruande koostamise reegleid ning tõsta auditi ja ülevaatuse piirmäärasid.

Mis on muudatuste eesmärk?
Uue raamatupidamise seaduse eesmärgiks on kaasajastada raamatupidamise korraldamist ning finantsaruandluse koostamist ja avalikustamist puudutavaid reegleid. Teatud osa uuendustest on seotud ka EL-i õiguse ülevõtmisega Eesti õigusesse.

Keda mõjutab?
Kavandatavad muudatused puudutavad kõiki ettevõtjaid.

Milliseid muudatusi plaanitakse teha?
Soovitakse tõsta auditi ja ülevaatuse piirmäärasid, mida plaanitakse rakendada 2017. aastal esitatavate aruannete kohta. Auditi ja ülevaatuse piirmäärade võimalike muudatustega saab lähemalt tutvuda siin.

Kasutusele soovitakse võtta naonoettevõtja mõistet (ettevõtja, kelle aruandeaasta kohustused ei ole suuremad kui 50% omakapitalist; on üks osanik, kes on ka juhatuse liige ning bilansimaht on kuni 175 000 eurot). Ettevõtjate liigitusega saab lähemalt tutvuda siin.

Plaanitakse lihtsustada väike-, mikro- ja nanoettevõtjate majandusaasta aruande koostamise ning avalikustamise reegleid. Ühe alternatiivi kohaselt peaksid väike- ja mikroettevõtted koostama edaspidi vaid bilansi, kasumiaruande, 8 lisa ning tegevusaruande. Nanoettevõtjad võivad piirduda ainult bilansiteabe koostamise ning avalikustamisega.

Raamatupidamise Toimkonna juhendid plaanitakse kehtestada rahandusministrimäärusega. See tähendab, et praegu kehtivaid Toimkonna juhendeid ootavad ees teatud muudatused.

Väljatöötamiskavatsuse kohaselt on alates 2016. aasta esimesest poolest avalik sektor kohustatud vastu võtma e-arveid ning sama aasta teisest poolest on erasektor kohustatud avalikule sektorile esitama ainult e-arveid.
Uue seaduse jõustumisel ei peaks enam raamatupidamise algdokumendile märkima tehingu teise osapoole elukoha aadressi, kui teiseks osapooleks on füüsiline isik. Lihtsustust ei tohiks rakendada juhul, kui teine osapool nõuab nende andmete märkimist.

Soovitakse üle vaadata ja ühtlustada raamatupidamislikke mõisteid. Selleks moodustatakse ekspertkomisjon. Muutmist võivad vajada mõisted, mille leiab siit.
Algselt soovis rahandusministeerium eelnõuga uuendada arvestusekspertide kutsesüsteemi ning ühildada see mõne rahvusvaheliselt tunnustatud kutsesüsteemiga. Samuti plaaniti moodustada Arvestusekspertide Kogu. Nimetatud teemad on aga eelnõust välja jäetud, sest vajavad täiendavaid arutelusid.

Millal plaanitakse muudatused jõustada?
Eeldatavasti juulis 2015

Ettevõtjate arvamused on oodatud hiljemalt 23. detsembriks e-posti aadressile marko.udras@koda.ee.

Kavandatavate muudatustega saab lähemalt tutvuda SIIN.

Allikas: Kaubandus-Tööstuskoda

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad