Maksude maksmiseks kulub 81 tundi aastas

Eestis kulub ettevõtjal aastas maksude maksmisele 81 tundi, mujal Euroopas aga märksa rohkem. Samas on Eesti maksukoormus kõrgem.

Maailmapanga ja PwC poolt läbi viidud globaalne riikide maksukeskkonna võrdlev eile avaldatud uuring paigutab Eesti 189 riigi seas 28. kohale (aasta varem 32.). Parimad kohad ettevõtjast maksumaksjale leiab Araabia poolsaarelt, Euroliidu liidriks on Iirimaa.

Eesti on Euroopa tipus maksusüsteemi lihtsuse ja kasutajasõbralikkuse poolest: näiteks kulub uuringus kirjeldatud näidisettevõttel aastas maksude maksmisele 81 tundi, mida on kaks korda vähem kui Leedus, 2,5 korda vähem kui Lätis ning viis korda vähem kui Tšehhis. Samas tõmbab edetabeli kohta alla maksukoormus - uuringus võrreldud näidisettevõtte puhul oleks see Eestis kõrgem kui enamikus Euroopa Liidu uutes ja ka paljudes vanades liikmesriikides.

Maailma atraktiivseima maksusüsteemiga riigid on uuringu põhjal madalate määrade ja lihtsa maksusüsteemiga Araabia Ühendemiraadid, Katar, Saudi Araabia, Hongkong ja Singapur. Euroopa Liidu liikmesriikidest on Iirimaa järel kõige ettevõtjasõbralikuma maksusüsteemiga Taani ja Suurbritannia, järgnevad Luksemburg ja Holland. Viimase aasta jooksul on Eestist möödunud ka Läti.

Eesti PwC maksunõustamise teenuseliini juht Villi Tõntson ütles, et uuringu tulemuste tõlgendamisel tuleb võtta arvesse erinevate riikide maksusüsteemide eripärasid ning eelkõige seda, kuidas jaguneb maksukoormus tööandja ja töövõtja vahel. „Kuna uuring mõõdab ainult tööandja poolt tasutavaid makse ja Eestis on erinevalt paljudest teistest riikidest suurem osa tööjõumaksudest ettevõtte, mitte töötaja kanda, siis see tingib ka Eesti tagasihoidliku koha maksukoormuse edetabelis. Liites kokku nii tööandja kui töövõtja poolt tasutavad maksud, ei oleks pilt nii halb.“ Samas möönis Villi Tõntson, et kõrged tööjõumaksud on kindlasti valdkond, mis pärsib hetkel Eesti konkurentsivõimet. „Arvestades, et mitmed erakonnad on oma valimislubadustes lubanud tööjõumakse kärpida, jääb üle loota, et need lubadused millalgi ka teoks saavad.“

Uuringu Paying Taxes 2015 metoodika põhineb sarnase hüpoteetilise ettevõtte asetamisel eri riikide seadusandlikku keskkonda. Vaadeldav firma on 2 aastat tagasi asutatud 60 töötajaga omamaisele kapitalile kuuluv ja koduturul tegutsev tootmisettevõte, mille müügikäive on 1050 korda suurem riigi keskmisest aastapalgast ja brutokasumimarginaal 20% (kriteeriumide loetelu pole täielik). Pingerea koostamisel on võrreldud muuhulgas ettevõtte maksude deklareerimisele ja maksmisele kuluvat aega ning maksukoormust.

PwC ettevõtete võrgustiku 157 riigi enam kui 195 000 töötajat, neist üle 125 Eestis,
on pühendunud kvaliteetsete lahenduste pakkumisele audiitorteenuste ning maksu-, juriidiliste ja ärikonsultatsioonide alal.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

STORA ENSO PACKAGING AS otsib RAAMATUPIDAJAT ja VANEMRAAMATUPIDAJAT

Tammiste Personalibüroo OÜ

13. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad