Eesti noortel kehv majandamisoskus

Intrum Justitia Euroopa Tarbijate Maksekäitumise Uuringust selgub, et noorte finantsteadmised ja majanduslik kindlustunne on kasinad.

Euroopa Tarbijate Maksekäitumise Uuringu tulemustest selgus, et väga paljudel Euroopa noortel puudub majanduslik kindlustunne tuleviku osas. Ka siin on suurimaks põhjuseks tööpuudus, mis on jõudnud rekordtasemele ja seda eriti Lõuna Euroopas – Hispaanias 53,7%, Kreekas 51% ja Itaalias 42,2%. 

• Igal kolmandal Euroopa noorel ei ole piisavalt raha inimväärseks eluks. Kõige negatiivsem on selles valdkonnas seis Eestis (44%) , samuti ka Iirimaal (41%) ja Prantsusmaal (40%).
• 25% Eesti noortest tunnistas, et nad vajaksid ja tahaksid rohkem finantsalast haridust, et paremini toime tulla igakuise eelarvega ja kulutustega.
• Suur hulk vastajaid, eriti just Skandinaavias, tunnistas, et nad ei oska õpetada oma lastele, kuidas rahaga ümber käija. Just nendes riikides on nn. ülekulutamine tarbimisel üheks finantsprobleemide tekitajaks.
• Ligi pooled küsitletud Eesti noored vanuses 15-24 ei oma piisavalt raha inimväärseks eluks ja kolmandik neist plaanib kolida teise riiki.

“Tarbimisega seotud laenude lihtne kättesaadavus koos puuduliku finantsalase haridusega seab noored suurde ohtu, mis ei võimalda noortel alustada ettevõtlusega ja luua uusi töökohti. See aga kujutab Euroopale suurt ohtu just tulevikus. ” ütles Intrum Justitia tegevjuht Ivar Tammemäe.

Noorte tarbimisharjumuste muutused
Peaaegu iga neljas uuringus osaleja kulutab regulaarselt raha internetiostudeks ja eriti usinalt just noored vanuses 15-24. Kõige rohkem kulutavad noored raha internetis Saksamaal (49%), järgnevad Austria (42%)  ja Iirimaa (42%). Samas Eesti noortest kulutavad regulaarselt raha internetis vaid 22%.

„Finantsalane haridus on üheks võtmesõnaks, mis aitaks vähendada Euroopa võlakoormat.  Internetist ostmine on oluliselt kasvanud  ja see võimaldab sooritada oste igal ajal ja igal pool mõtlemata sellele, et tellitud kaupade ja teenuste eest tuleb ka lähitulevikus tasuda. Selline trend võib tekitada olukorra, kus paljudel noortel Euroopas puudub selge ülevaade arvetest, mida neil on vaja järgnevatel kuudel maksta.  Noortele tuleb õpetada rahaga ümberkäimist juba varases nooruses, et nad paremini mõistaksid võimalikke võlgade tekkimise tagajärgi.“Intrum Justitia soovitused tarbijatele:
1. Vältige ülekulutamist! Vaadake üle oma igakuised majapidamiskulud. Kirjutage üles iga kulutus, eesmärgiga mitte üle kulutada.
2. Mõelge kaks korda enne kui midagi ostate. Kas te tõesti vajate ikka seda?
3. Vältige lisakulutusi makstes arved alati õigeaegselt. Mittetähtaegse arvete tasumisel võivad lisanduda meeldetuletus-, sissenõudmis- või kohtukulud.
4. Kui te siiski ei suuda tasuda arveid tähtaegselt, siis teatage sellest koheselt. Katsuge kokku leppida maksegraafik või võita lisaaega.
5. Ärge vältige rahaprobleeme, mis on juba tekkinud. Leidke nende lahendamiseks abi nii kiiresti kui võimalik.

Intrum Justitia Euroopa Tarbijate Maksekäitumise Uuring
Esimene Euroopa Tarbijate Maksekäitumise Uuring käivitati 2013. aastal. Majanduse katalüsaatorina näeb Intrum Justitia vajadust uurida rohkem kui 21.000 tarbija maksekäitumist Euroopas. Eestis osales uuringus kokku 1005 inimest ja nendest 181 kuulus noorte rühma.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad