Mida annab USA-ga maksuinfo vahetamine

RM saatis kooskõlastamiseks eelnõu, millega luuakse alused FATCA kokkuleppe rakendamiseks. Samas jääb küsitavaks, kas loodetav tulu ikka kulusid ületab.

FATCA kokkuleppe aluseks on USA välismaiste kontode maksukuulekuse seadus (Foreign Account Tax Compliance Act, FATCA), mille eesmärk on koguda üle maailma teavet USA maksukohuslaste kohta ja takistada neil maksude tasumisest kõrvale hoidumast. Eelnõuga  sätestatakse FATCA kokkuleppe rakendamisega seotud maksumaksjate ja finantsasutuste õigused ja  kohustused,  samuti maksu- ja tolliameti ülesanded seaduse rakendamiseks.

Peale FATCA vastu võtmist USA-s on mitmed rahvusvahelised organisatsioonid ja  riikide ühendused (sh EL, OECD, G8 ning G20) tõstnud esile automaatse teabevahetuse olulisust maksudest kõrvalehoidumisega võitlemisel ning rõhutanud vajadust globaalselt toimiva automaatse teabevahetuse järele. Selle saavutamiseks on 2014. aasta jooksul kokku lepitud FATCA-l põhinevates uutes EL-i ja OECD automaatse teabevahetuse standardites. Loodav uus seadus võtab neid arenguid arvesse ning sobib ettevaatavalt nende rakendamiseks.

Eesti Pangaliidu tegevdirektor Katrin Talihärm ütles seadust kommenteerides, et FATCA nõuete täitmiseks sõlmitud valitsustevahelise leping on möödapääsmatu, samuti on möödapääsmatud vajalikud muudatused siseriiklikus õiguses. Et vastasel korral pole mõistlikult võimalik FATCA nõudeid täita näitab ilmekalt analoogse lepingu sõlminud riikide nimekiri. Leping, mille Eesti sõlmis, ei erine oluliselt USA väljatöötatud mudelist ega ka teiste riikide sõlmitutest. FATCA rakendamise seaduse eelnõu koos seletuskirjaga on esitatud ka Pangaliidule arvamuse avaldamiseks ja esitame kindlasti ka omapoolsed märkused ja ettepanekud uute sätete osas.
 
Samas tõi Talihärm välja, et FATCA nõuete täitmine tähendab täiendavat halduskoormust ja kulutusi nii finantsasutustele kui ka riigile ning ühel või teisel moel jäävad need klientide ja maksumaksjate kanda. Kas petturite ja maksude maksmisest kõrvalehoidujate püüdmiseks tehtavad pingutused saadavat täiendavat maksutulu õigustavad, on iseasi. „Näiteks ületavad finantskuritegevusega võitlevaid eksperte ühendava rahvusvahelise organisatsiooni (ACFCS) hinnangul kulud tunduvalt FACTA nõuete rakendamisega kaasnevat täiendavat USA maksutulu,“ tõdes Talihärm.
 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

RICKMAN TRADE OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Rickman Trade OÜ

23. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad