Mida annab USA-ga maksuinfo vahetamine

RM saatis kooskõlastamiseks eelnõu, millega luuakse alused FATCA kokkuleppe rakendamiseks. Samas jääb küsitavaks, kas loodetav tulu ikka kulusid ületab.

FATCA kokkuleppe aluseks on USA välismaiste kontode maksukuulekuse seadus (Foreign Account Tax Compliance Act, FATCA), mille eesmärk on koguda üle maailma teavet USA maksukohuslaste kohta ja takistada neil maksude tasumisest kõrvale hoidumast. Eelnõuga  sätestatakse FATCA kokkuleppe rakendamisega seotud maksumaksjate ja finantsasutuste õigused ja  kohustused,  samuti maksu- ja tolliameti ülesanded seaduse rakendamiseks.

Peale FATCA vastu võtmist USA-s on mitmed rahvusvahelised organisatsioonid ja  riikide ühendused (sh EL, OECD, G8 ning G20) tõstnud esile automaatse teabevahetuse olulisust maksudest kõrvalehoidumisega võitlemisel ning rõhutanud vajadust globaalselt toimiva automaatse teabevahetuse järele. Selle saavutamiseks on 2014. aasta jooksul kokku lepitud FATCA-l põhinevates uutes EL-i ja OECD automaatse teabevahetuse standardites. Loodav uus seadus võtab neid arenguid arvesse ning sobib ettevaatavalt nende rakendamiseks.

Eesti Pangaliidu tegevdirektor Katrin Talihärm ütles seadust kommenteerides, et FATCA nõuete täitmiseks sõlmitud valitsustevahelise leping on möödapääsmatu, samuti on möödapääsmatud vajalikud muudatused siseriiklikus õiguses. Et vastasel korral pole mõistlikult võimalik FATCA nõudeid täita näitab ilmekalt analoogse lepingu sõlminud riikide nimekiri. Leping, mille Eesti sõlmis, ei erine oluliselt USA väljatöötatud mudelist ega ka teiste riikide sõlmitutest. FATCA rakendamise seaduse eelnõu koos seletuskirjaga on esitatud ka Pangaliidule arvamuse avaldamiseks ja esitame kindlasti ka omapoolsed märkused ja ettepanekud uute sätete osas.
 
Samas tõi Talihärm välja, et FATCA nõuete täitmine tähendab täiendavat halduskoormust ja kulutusi nii finantsasutustele kui ka riigile ning ühel või teisel moel jäävad need klientide ja maksumaksjate kanda. Kas petturite ja maksude maksmisest kõrvalehoidujate püüdmiseks tehtavad pingutused saadavat täiendavat maksutulu õigustavad, on iseasi. „Näiteks ületavad finantskuritegevusega võitlevaid eksperte ühendava rahvusvahelise organisatsiooni (ACFCS) hinnangul kulud tunduvalt FACTA nõuete rakendamisega kaasnevat täiendavat USA maksutulu,“ tõdes Talihärm.
 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad