Pankadele „võtmed tagasi“ mõttega tasub edasi minna

Läti president allkirjastas eelmisel nädalal maksujõuetuse seaduse, mis annab võlgnikule võimaluse koduvõtmed pangale anda ja võlast vabaneda. Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson ei näe põhjust, miks Eesti ei võiks järgida Läti eeskuju.

Möödunud laenubuum näitas, et kõik pangad ei laenanud vastutustundlikult. Majanduskriisi ajal oli palju leibkondi, kes ei suutnud enam laenu tasuda või kes tegid seda, hambad ristis. Mitmed võlgnikud, kes ei suutnud laenu tasuda, olid sunnitud mõtlema suuremale teenistusele välismaal või müüma oma kodu odavamalt maha. Kinnisvarahindade kukkumine enam kui poole võrra tähendas, et kodu müük ei vabastanud veel võlast, vaid jättis üles laenuosa, mida tuli veel aastaid maksta.

Selliste olukordade vältimiseks peab riik võtma kasutusele ennetusabinõud. Kõige paremini hoiaks pankade laenutegevust ohjes võimalus, et pank peab hakkama hindama kinnisvara tegelikku väärtust, sest lahenduseks ei ole enam maksejõuetu kliendi kodu odavmüük.

Erinevalt Eestist ei ole paljudes teistes riikides ebaõnnestunud laenutehingu risk nii ebaproportsionaalselt suurel määral lükatud laenuvõtja kaela. Rootsis tehakse hättasattunud laenuvõtjale väike trahv või tõstetakse intressi protsendipunkti võrra. Sellega ka sanktsioonid piirduvad. USAs viiakse maksejõuetuse korral korteri võtmed panga lauale ja sellega on võlg kustutatud. Pärast korteri äraandmist ei jää üles mingisuguseid sabasid ega võlgu pikkadeks aastateks.

Eestis tegutsevad pangad ähvardavad igast võimalikust kitsendusest rääkides tõsta intressimarginaali ja omaosaluse määra. Kui ähvardused teoks saavad, võivad löögi alla sattuda eelkõige noored pered ja seetõttu on oluline, et riik jätkaks programmidega, mis aitavad noortel laenu võtta või soodsatel tingimustel korterit üürida.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Tööriistad