Kuidas erasõite tehes km-i arvestada?

MTA peadirektori asetäitja Egon Veermäe vastab lugejate küsimustele, mis puudutavad TSD-keskkonna uuendusi ja selgitab, kuidas peab käibemaksu tagastama ettevõtluseks soetatud sõiduautoga erasõite tehes.

Küsimus TSD keskkonna uuendamise kohta: maksuamet korjab andmeid väljamaksu põhiselt, statistika arvestuse põhiselt. Kuidas ühest teine plaanitakse teha?

TSD on ette nähtud maksude deklareerimiseks ning kuna maksude tasumine on kassapõhine, saab TSD-l esitada andmeid tegelikult tehtud väljamaksete kohta, mitte tekkepõhiste kohustuste kohta.
Statistikaamet lähtub statistika koostamisel kõigile Euroopa Liidu liikmesriikidele kehtivatest põhimõtetest ning oskab seda ise paremini selgitada, kuidas nad korjatuid andmeid kasutada saaksid.

Sõiduauto soetuse käibemaksustamise muudatus: 1. Kui 100% ettevõtluse tarbeks soetatud autoga tehti esimese aasta jooksul üks erasõit, kas ettevõtja peab sisendkäibemaksu ümberarvestuse erasõidu kuul tegema nii, et makstakse tagasi pool kogu tagasi saadud sisendkäibemaksust või pool tagasi saadud sisendkäibemaksust, mida jagati kahe aasta reegli alusel kuudele alates erasõidu kuust ?
N: 3ndal kuul erasõit. Kogu tagasisaadud km 20,000.- EUR. 20,000.00:24 kuud=833. Tagasimaks 10,000 või 9167 ? 9167=10,000- (2*833)/2
 
Tagasimaks Teie näite puhul on 9167 eurot.
 
2. Kui omatarbeks kasutus piirdus 1-kuise perioodiga, kas teise aasta lõpuks on sisendkäibemaksu korrigeeritud nii, et ainult ühe kuu osas sain tagasi pool sisendkäibemaksust ja ülejäänud 23-l kogu sisendkäibemaksu?
 
Kui nn 100% auto on muutunud nn 50% autoks, st et on tehtud erasõite, siis ei arvestata enam 2 aastast jälgimisreeglit ning selle auto soetamise sisendkäibemaksu ümberarvestust hakkab reguleerima rahandusministri kinnitatud põhivara ümberarvestuse määrus, mida parasjagu sõiduautodega seonduvalt täiendatakse. Autole tehtud kuludelt saab aga sisendkäibemaksu maha arvata igal maksustamisperioodil vastavalt sellele, kuidas autot tegelikult kasutati - kas nn 100% autona või 50% autona.

 
3. Mida ma sellisel juhul 5-ndal aastal korrigeerin, kas jagan käibemaksu kahelt aastalt jälle viiele? Või on 5nda aasta korrigeerimine mõeldud maksustatava ja kogukäibe suhte alusel tehtavaks korrigeerimiseks?
 
See küsimus peaks reguleeritud saama eelpoolnimetatud rahandusministri määrusega.
 
 4. Kui müün ettevõtluse ja omatarbeks kasutusel olnud auto kolmandal kasutusaastal, kas korrigeerin sisendkäibemaksu ja saan tagasi 3/5 käibemaksust?
 
Kui müüakse nn 50% autot kolmandal kasutusaastal, saab auto soetamisel tasutud sisendkäibemaksust tagasi 3/5. 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad