Nobeli majandusauhind Prantsusmaale

Rootsi keskpanga asutatud majanduspreemia Alfred Nobeli mälestuseks pälvis tänavu Prantsusmaa Toulouse’i ülikooli majandusteadlane Jean Tirole uuringute eest, mis käsitlevad suurfirmade turujõu ohjeldamist, teatas Rootsi Kuninglik Teaduste Akadeemia.

Auhinnaga tahetakse eriti esile tõsta Jean Tirole'i panust arusaamadesse, kuidas reguleerida tööstusharusid, kus on valdavalt suured mõjuka turupositsiooniga ettevõtted. Kui jätta sellised firmad reguleerimata, võivad tagajärjeks olla põhjendamatult kõrged hinnad või madala tootlikkusega ettevõtted, mis tagavad oma ellujäämise eelkõige uute ja kõrgema tootlikkusega ettevõtete turule pääsu takistamisega.

Tirole'i uuringud aitavad valitsustel vastata küsimust kuidas talitada firmade ühinemisse ja kartellidega ning kuidas reguleerida monopole.

Tirole'i seisukoht on, et lihtsaid rusikareegleid ei ole. Kui näiteks kehtestada monopoolsele firmale hinnalagi, võib see anda ühiskonnale nii positiivse kui ka negatiivse tulemuse. Positiivse, kui see motiveerib firmat kulusid vähendama, negatiivse, kui see tagab firmale ülikasumid. Ettevõtte ja selle varustaja ühinemine võib olla nii positiivne kui ka negatiivne. See võib ergutada innovatsiooni, kuid võib tagajärjeks anda ka konkurentsi moonutamise.

Tirole'i uuringud viitavad, et reguleerimisel tuleb iga valdkonda vaadata lähtuvalt selle spetsiifikast. Oma töödes on ta visandanud üldised juhised, millest reeglite koostamisel lähtuda ning rakendanud neid siis erinevates tööstusharudes telekommunikatsioonist panganduseni. Nende tööde alusel on poliitikategijatel parem ettekujutus, kuidas kannustada suure turujõuga ettevõtteid tootlikkust tõstma ning kuidas vältida negatiivset mõju firma konkurentidele ja tarbijatele, põhjendas akadeemia oma valikut.

Auhinnasumma suurus on 8 miljonit Rootsi krooni. Preemiat rahastab 1969. aastast Rootsi keskpank.

Mullu olid laureaatideks Eugene F. Fama ja Lars Peter Hansen USA Chicago ülikoolist ning  Robert J. Shiller Yale'i ülikoolist empiirilise analüüsi eest, mis käsitleb varade hinna prognoosimist. Tänu nende tööle on oluliselt paranenud arusaamine finantsturgude toimimisest. 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

Uudised

Tööriistad