Miks ja millal kasutada töölepingu alternatiivne?

Advokaadibüroo Sorainen ärihommikul julgustas advokaat Karin Madisson tööandjaid rohkem kasutama töölepingu alternatiivseid võimalusi: töövõtulepingut, käsunduslepingut, agendilepingut.

Advokaadibüroo Sorainen poolt korraldatud ärihommikul rääkis advokaat Karin Madisson tööjõu kasutamise alternatiivsetest vormidest ja tõi välja nende eelised:

• paindlikkus (vabam tööaeg, kodust töötamise võimalus);
• töötasu maksmine ei ole automaatne ega ei pea olema igakuine;
• ei pea tagama töömahtu ega maksma üle- ega alatunde;
• ei pea andma puhkust;
• ei pea maksma haigushüvitisi;
• töölepingu lõpetamine on paindlikum.

Karin Madisson selgitas, et töövõtulepinguid  sõlmitakse näiteks ehitajatega,  ent tegelikult võiks paljude elualade esindajad töötada sama moodi. Oluline on see, et selle lepinguvormi puhul  ei tohi töötaja alluda ettevõtte kontrollile, tööaega ei tohi ette dikteerida, olulised on ülesande täitmine ja ajapiirid. Protsess ei tohi olla reguleeritud – näiteks ehitajale me ei dikteeri, kuidas ta tulemuseni jõuab. Kui tulemus pole aga tähtajaks saavutatud, on see lepingu rikkumine.

Kui näiteks keegi teeb ettevõttele andmesisestamist, siis talle piisab kui antakse ette vaid ajalised piirid, et millal peavad olema andmed sisestatud aga ettevõtjat ju tegelikult ei huvita, kas ta teeb seda öösel või päeval. Oluline, et töö oleks tähtajaks tehtud. Sellisel juhul on mõistlikum sõlmida käsundusleping, mitte tööleping.

Juhatuse liikme leping on olemuselt käsundusleping. Olulise nüansina tõi Madisson välja, et kui juhatuse liige on üritanud teha kõik, et eesmärke saavutada, ei pruugi see olla lepingu rikkumine. Vastutuse puhul vaadatakse seda, kas eesmärgi poole liiguti kvaliteetselt.
Ka tasub arvestada sellega, et kui töötad põhikohaga kusagil ja sul on väikefirma, kus oled juhatuse liige, on mõttekas kas juhatusest ära minna või siis oma põhitöökohal sõlmida mõni muu leping, millelt ei pea tasuma sotsiaalkindlustusmakset, sest sotsiaalset kaitset töötuks jäämise puhul juhatuse liikmed enam ei saa. Sellisel juhul on mõistlikum maksta töötasult tavapäraselt tasutav töötuskindlustusmakse hoopis mõnda kindlustustootesse, mis tagab hüvitise peale töö lõppemist.

Agendileping
on samuti olemuselt sarnane käsunduslepinguga. Agent sõlmib sinu nimel lepinguid, otsib tarbijaid, partnereid või kliente ja sõlmib nendega lepinguid. Tööaeg ei ole määratletud, antakse vaid üldised juhised. Siia alla sobivad müügiinimesed, kes ei pea olema töölepinguga tööl. Tasu maksmine sõltub kokkuleppest, näiteks võib see olla protsent tehingust, mitte igakuine tasu. 

Sellele sarnane on ka maaklerleping, kus maakler otsib sulle kliente, aga ta ise lepinguid otseselt ei sõlmi.

Madisson kutsus ettevõtjad olema leidlikumad ja vaatama üle oma töötajaskond, kas kedagi saab hoopis renditööjõuna sisse osta või oleks mõistlikum teatud tööd, millele ei ole vaja töölepingulist iseloomu, viia näiteks käsunduslepingu alla. Igal ettevõttel ei pea ju olema oma koristajat, vaid seda teenust saab ka sisse osta.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad