Kaubanduskoda: riik, jäta kohanemiseks aega

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda soovib riigilt ettevõtjatele maksuseaduste loomisel puhveraega seadustega kohanemiseks, rääkis koja peadirektor Mait Palts.

„Ei ole möödunud ühtegi aastat, mil riigikogule ei esitataks hulk maksuseadusi, mis jõustuvad suhteliselt kiiresti. Me tahaksime, et riik prognoosiks ka enda rahavajadusi pikemalt ette,“ märkis Palts.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoja riigikogu poole pöördumise eesmärgiks on teha ettepanek lisada riigieelarve seadusesse põhimõte, et riigieelarve koostamise aluseks peavad olema maksuseadused, mis on Riigi Teatajas avaldatud hiljemalt pool aastat enne uue eelarveaasta algust.

„Me tahaksime seda, et riik prognoosiks ka enda rahavajadusi pikemalt ette. Et juba suve alguses oleks selge, mis võivad olla need järgmise aasta muudatused või põhimõtted,“ märkis Palts. Ta tõi näite tänavu suvest: 1. juulil võeti riigikogus vastu seadus, mis puudutab isikliku sõiduauto kasutamist töösõitudeks, 1. septembrist on see juba jõustunud.

Palts rõhutas, et uue põhimõtte lisamine riigieelarve seadusesse aitab vältida olukorda, kus maksuseadustega suurendatakse riigieelarvet ilma põhjaliku analüüsita, see toob aga ettevõtjaile kaasa suureneva maksu- ning halduskoormuse.

Koja hinnangul tooks muudatus kaasa positiivse mõju ettevõtluskeskkonnas, mis pikemas perspektiivis tagaks omakorda eelarvetulude suurenemise ning toetaks majanduskasvu ning annaks panuse stabiilse investeerimiskeskkonna loomisele.

Koja eesmärk on koguda vähemalt 1000 allkirja, et esitada petitsioon riigikogule menetlemiseks. Allkirju saab anda kaubandus-tööstuskoja veebilehel www.koda.ee.

Paltsi sõnul soovib koda, et riigikoguliikmed teemat tõsiselt arutaksid ja kui nad soovivad ettevõtjate huve arvestada, siis oleks ka tore, kui need muudatused saaksid seadusteks.

Kaubandus-tööstuskoda teeb ettepaneku algatada seaduse muudatused, mis tagaksid maksukeskkonna parema ettenähtavuse.

Koda peab vajalikuks, et riigieelarve seadusesse lisatakse põhimõte, et riigieelarve koostamise aluseks peavad olema maksuseadused, mis on Riigi Teatajas avaldatud hiljemalt pool aastat enne uue eelarveaasta algust või kavandatava riigieelarve või selle muudatuse jõustamist.

Ning peab vajalikuks täiendada maksukorralduse seadust põhimõttega, mille kohaselt maksuseaduse või selle muudatuse Riigi Teatajas avaldamise ja jõustumise vahele peab jääma vähemalt kuus kuud, mis tagaks minimaalse aja muudatustega kohanemiseks.

„Põhiprintsiip peaks olema see, et mis iganes siis tehakse, et sellest on piisav aega ette teada. Kui keegi hüppeliselt suurendab sinu kulubaasi, siis sa pead kuidagi sellega toime tulema, aga see on täna ettevõtja jaoks üks suuremaid muresid,“ lausus Palts. 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad