Eesti Pank tutvustab uusi 10-euroseid

23. septembril hakkab Eesti Pank laskma ringlusse teise seeria 10-euroseid. Uue kujunduse ja turvaelementidega 10-eurosete tutvustamiseks korraldab Eesti Pank koolitusi pankadele ja kaupmeestele.

Tasuta koolitused toimuvad Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Narvas. Seminaridele on oodatud kõik ettevõtjad ja kaupmehed, kes puutuvad igapäevatöös tihedalt sularahaga kokku. Seminaridel tutvustatakse põhjalikult rahatähtede turvaelemente, õpetatakse rahatähe ehtsust kontrollima vaatamise, kompimise ja kallutamise kaudu ning näidatakse uut 10-eurost.

Uue 10-eurose ehtsust saab tuvastada lihtsalt nelja turvaelemendi abil: Europe portreed kujutav vesimärk ja hologrammriba, smaragdroheline number ja reljeefsed jooned rahatähe servadel. Kui rahakäitlusseade või autentimisvahend uut rahatähte ei tuvasta, ei tohi rahatähe vastuvõtmisest keelduda, vaid seda saab kontrollida käsitsi.

Ettevõtjad peavad tagama, et uute 10-euroste sujuvaks kasutuselevõtuks ollakse tehniliselt valmis. Rahakäitlusseadmete ja autentimisvahendite ajakohastamiseks peavad ettevõtjad ühendust võtma seadmete tarnijatega.

Seminaride ajakava ja registreerumisinfo leiab panga veebilehelt.

Esimese seeria 5- ja 10-eurosed pangatähed kehtivad maksevahendina edasi ja neid saab keskpangas tähtajatult vahetada. Küll aga kõrvaldatakse neid järk-järgult ringlusest ja lõpuks kaotavad need kehtivuse maksevahendina. Sellest teavitatakse inimesi aegsasti ette.

Turvaelemente aitavad tundma õppida põhjalikud interaktiivsed materjalid veebilehel www.uus-euro.eu.

Juunis saatis Euroopa Keskpank 10-eurose turvaelemente tutvustava infotrükise otsepostina Eestis tegutsevatele ettevõtetele. Infotrükis jõudis ligikaudu 9000 ettevõtteni.

Sularahakäitlejatele mõeldud trükiseid jagab Eesti Pank eri koostööpartnerite vahendusel. Huvi korral on võimalik lisatrükiseid tellida Eesti Pangast. Selleks palume saata e-kiri aadressil info@eestipank.ee. Nii koolitused kui ka trükised on soovijaile tasuta.
 
Turvaelementidest täpsemalt
Kui rahatähte vastu valgust vaadata, ilmub selle vasakus ülaservas Mario Draghi allkirja all nähtavale vesimärk. Hologrammribal tulevad kujutised nähtavale rahatähte kallutades. Lisaks Europe portreele on näha number 10, euro sümbol ja värava või akna kujutis. Uue turvaelemendina on uue 10-eurose vasakus alaservas erkroheline number, mille trükivärv muutub pangatähte kallutades rohelisest tumesiniseks. Katsudes on uue 10-eurose rahatähe servadel selgelt tunda reljeefsed paberipinnast kõrgemad jooned.

Kui ettevõtetel tekib probleeme raha tuvastamise aparaatidega, siis soovitame kassapidajal või klienditeenindajal esmalt rahatähte katsuda, vaadata ja kallutada. Nõnda saab inimene soovitud tehingu kaupluses sooritada. Rahatuvastusseadmete töökindluse kontrollimiseks ja võimalike tehniliste rikete kõrvaldamiseks tuleb ettevõttel pöörduda seadmed tarninud firma poole, kes vastutab tehnika töökindluse eest.
 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

RICKMAN TRADE OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Rickman Trade OÜ

23. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

Uudised

Tööriistad