Alkoholiaktsiisi tõus parandab laekumist

Enamikule pole viinapudel nagu pakk piima või päts leiba, mille müüginumbrid kõiguvad hinna suhtes vähe. Seetõttu on loogiline, et koos hinnatõusuga võib alkoholi tarbimine väheneda.

Ent nii nagu hea kartulisaak võib sügisel makaronimüüki segada, sest kõhtu täidavad mõlemad, võib poeviina müük kannatada salaviina tõttu, sest purju teevad mõlemad. Sel juhul ei pruugi tarbimine üldsegi muutuda – kahaneb vaid maksulaekumine.

Maailmas on alkoholi müügi ja tarbimise sõltuvust selle hinna kõikumistest üsna palju uuritud. Numbrilised tulemused on harva olnud ühesugused, sest uuritud turud erinevad üksteisest tarbimiseelistuste, piiriäärse kaubanduse ja salaalkoholi kättesaadavuse poolest. Üks tendents on olnud siiski üpris stabiilne – kõige vähem reageerib maksumuudatustele õlle ja enim kange alkoholi tarbimine. Vein asetseb reeglina nende kahe vahel. 2009 avaldatud kokkuvõte 112 varasemast uuringust sedastab, et õlle hinnaelastsus on keskeltläbi –0,46, veini puhul on see –0,69 ja kangel alkoholil –0,80. Viina puhul näiteks tähendaks selline elastsus, et 1%se hinnatõusu tõttu langeb tarbimine 0,8%.

Tootjad prognoosivad, et viina hind tõuseb aktsiisitõusu tõttu 10-12%. Kui koefitsient –0,80 kehtib ka meie tingimustes, kahaneb ametlik müük 8,0-9,6%. Kavandatud aktsiisitõusu valguses kasvaks siis viinalt laekuva aktsiisi summa 4-6%. Õlle puhul tähendavad sarnased arvutused müügihinna tõusu 3% ja müügi kahanemist 1,4%, mis on ilmselt üsna lähedal statistilise vea piirile. Seetõttu võib kavandatav aktsiisitõus laekumisi suurendada 13%. Veinilt võib eeldada võrdväärset laekumise kasvu, sest veiniaktsiisi 15% kasv tähendab veinipudeli kallinemist 11 sendi võrra (koos käibemaksuga), mis on veininautijale ilmselt vaevumärgatav. Kokkuvõttes on riigil lootust oodata aktsiisitõusust tingitud laekumiste kasvu 16-20 milj euro ulatuses (koos käibemaksuga), mis jääb eelnõu seletuskirjas prognoositule (18 mln) üsna lähedale.

Potentsiaalse salaturuga on raske arvestada, ent kui risk realiseerub, siis suuresti puudutab see üksnes kanget alkoholi. Maksuhalduri tugevdamine lisaressursiga aitab seda riski pehmendada. Samas puuduvad eespool toodud arvutustes teised kääritatud joogid, millelt laekub umbes samapalju aktsiisi kui veinilt ja mille aktsiis tõuseb samuti 15%. Arvestatud pole ka sissetulekute suurenemist. Seega võib tegelik laekumise suurenemine tulla prognoositust veelgi suurem. Kindlasti mõjutavad meid veel Soome alkoholipoliitika ning vähemalt õlle- ja siidrimüügi puhul ka suvised termomeetrinäidud. 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad