Kes peab allkirjastama MTÜ aastaaruande?

Grant Thornton Rimessi õigusnõustaja Kristel Tiits vastab lugeja küsimusele ning selgitab, kes peavad allkirjastama MTÜ majandusaasta aruande ja mida teha, kui mõni juhatuse liige keeldub oma kohustusi täitmast.

Probleem:
MTÜ-s ei toimu otsest tootvat majandustegevust. Kasutatakse kommunaalteenuseid (Tallinna Küte AS, Eesti Energia AS jms), ollakse ka maamaksukohustuslased (MTA maamaks).
Juhatuse liikmeid on kokku 3, kuid 1 on juba otsustanud aastaaruannet mitte allkirjastada, võimalik, et ka teine (2 liiget kolmest). Seega jääb sel juhul aruanne kinnitamata/allkirjastamata. Aruande on allkirjastanud üks juhatuse liige.

 

 

 

Vastab Grant Thornton Rimessi õigusnõustaja Kristel Tiits.

1. Kas MTÜ majandusaasta aruande võib allkirjastada ka üks juhatuse liige?
Pärast majandusaasta lõppu koostab juhatus majandusaasta aruande raamatupidamise seaduses sätestatud korras. Majandusaasta aruande kinnitamise otsustab üldkoosolek. Vastavalt mittetulundusühingute seaduse § 36  lõikele 4 kinnitatud majandusaasta aruandele kirjutavad alla kõik juhatuse liikmed. Kui MTÜ juhatus koosneb kolmest juhatuse liikmest peavad majandusaasta aruande allkirjastama kõik kolm juhatuse liiget, sest vastav kohustus tuleneb seadusest.

2. Mis saab, kui MTÜ juhatuse kõik liikmed ei allkirjasta aastaaruannet?
Kui kõik juhatuse liikmed ei allkirjasta üldkoosoleku poolt kinnitatud majandusaasta aruannet siis ei saa seda registripidajale esitada. Juhatuse liige peab oma kohustusi täitma juhatuse liikmelt tavaliselt oodatava hoolsusega, kui juhatuse liige jätab oma kohustused täitmata siis on see põhjuseks juhatuse liikme tagasi kutsumiseks üldkoosoleku poolt.

3.      Kellele rakenduvad sanktsioonid, kui aruanne jääb allkirjastamata/esitamata - kas nimetatud kahele juhatuse liikmele (kes ei allkirjastanud), või ka kolmandale (kes allkirjastas), kõigile osanikele/ühistu liikmetele ja/või mtü-le kui juriidilisele isikule?
Kui majandusaasta aruanne jääb õigeaegselt  registripidajale esitamata siis kohustab registripidaja MTÜ-d registrist kustutamise hoiatusel esitama aruande määratud tähtaja jooksul, mis peab olema vähemalt kuus kuud. Kui registripidaja poolt esitatud täiendavat tähtaega rikutakse võib registripidaja vastavalt seaduses sätestatud tingimustele MTÜ registrist kustutada.
Juhatuse liikmed, kes on oma kohustuste rikkumisega tekitanud MTÜ-le kahju, vastutavad tekitatud kahju hüvitamise eest solidaarselt. Juhatuse liige vabaneb vastutusest, kui ta tõendab, et on oma kohustusi täitnud juhatuse liikmelt tavaliselt oodatava hoolsusega.

4.      Kuidas probleem lahendada?
Vastavalt mittetulundusühingute seadusele võib MTÜ juhatus koosneda ühest või mitmest juhatuse liikmest, kui põhikirjaga ei ole ettenähtud suuremat juhatuse liikmete arvu.
Lahendusena on otstarbekas kaks juhatuse liiget, kes ei täida oma kohustusi, juhatusest tagasi kutsuda ning esitada üldkoosoleku poolt kinnitatud majandusaasta aruanne registripidajale ühe juhatuse liikme allkirjaga. 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

Uudised

Tööriistad