Euroopa Komisjon soovitab hoida ranget eelarvepoliitikat

Euroopa Komisjon on Eesti arengu- ning stabiilsusprogrammi ning konkurentsivõime kavaga üldjoontes rahul. Samas ei pruugi Eesti kõrgeid eelarve-eesmärke täita ning parandama peab ka tööturuteenuseid.

Euroopa Komisjoni hinnang Eesti majandustsüklile erineb aga teiste prognoosijate omast, mistõttu nähakse võimalust, et Eesti ei suuda püstitatud kõrgeid eelarve eesmärke täita. Rahandusministeeriumi, Eesti Panga, Rahvusvahelise Valuutafondi (IMF) ja Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni (OECD) hinnangul ei ole aga Eesti sisemajanduse kogutoodang oma potentsiaalset taset veel saavutanud. Eelarve eesmärkide täitmiseks on meie hinnangul vajalikud meetmed vastu võetud.

„Eesti peab komisjoni ettepanekuid ja kogu majanduskoordinatsiooni oluliseks ning üldiselt on meie hinnangud sarnased,“ kommenteeris rahandusminister Jürgen Ligi. „Ambitsioonikas eelarve eesmärk nõuab pingutust ning kulupiirangutest kinni pidamist. Komisjoni prognoos ei ole saanud arvesse võtta ka vahepeal valminud riigieelarve strateegiat, kus eelarvepositsiooni parandavad meetmed on juba sees, ega ka erinevate meetmete tulemusel juba paranenud maksulaekumisi.“

Komisjon juhib eraldi tähelepanu ka 2015. aasta eelarvele. Soovitused võetakse arvesse eelarve koostamisel, mille aluseks on sügisene majandusprognoos.
Teistest soovitustest mainis komisjon näiteks, et Eesti peaks parandama energiatõhusust, eraldi rõhutatakse võimalusi transpordisektoris ning elamute ja tööstushoonete energiakasutuse parandamisel. Parandama peaks Euroopa Komisjoni sõnul ka kohalike omavalitsuste võimekust, eelkõige tööturuteenuste pakkumiseks.

Vastavalt mullustele soovitustele on Eesti edukalt vähendanud pikaajalist ja noorte tööpuudust. Samuti on tehtud olulisi samme puuetega inimeste tööturule toomiseks Töövõimereformiga ning tööhõivega tegelemisega üldiselt tuleb jätkata.
Euroopa Komisjon kinnitas täna ELi majandus- ja eelarvepoliitikate koordineerimise protsessi raames oma arvamused liikmesriikide majanduspoliitikate kohta ja riigispetsiifilised poliitikasoovitused. Euroopa semestri raames pidid kõik liikmesriigid esitama komisjonile ja ELi Nõukogule hindamiseks oma stabiilsus- ja konvergentsiprogrammid (vastavalt euroala liikmed ja ülejäänud liikmesriigid) ning riiklikud reformiprogrammid.

Komisjoni täna avaldatud arvamused ja soovitused on eeltöö, mille alusel nõukogu liikmesriikide poliitikaid hindab.  Juuni teises pooles võetakse soovitused vastu ELi rahandusministrite nõukogu (ECOFIN) ning seejärel Euroopa Ülemkogu poolt. 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

SmartAccounts - lihtsaim ja kiireim raamatupidamistarkvara pilves

SmartAccounts on majandustarkvara, mis on suunatud väikese ja keskmise suurusega uuendusmeelsetele ettevõtetele, kelle jaoks on oluline lihtsus ja mugavus.

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Valdkonna tööpakkumised

Maxima otsib FINANTSANALÜÜTIKUT

Maxima Eesti OÜ

22. detsember 2017

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

17. detsember 2017

Ramirent Shared Services AS is looking for a GENERAL LEDGER ACCOUNTANT

Ramirent Shared Services AS

11. detsember 2017

Uudised

Tööriistad