Võlausaldajatel on nüüd rohkem võimalusi

Eurodirektiiv 2011/7/EL kaitseb võlausaldajat automaatse viivise, sissenõudmiskulude hüvitise ja seadusjärgse maksetähtajaga. Samas peab ka ise jälgima, et makse SEPA tõttu ei hilineks, sest igale hilinenud arvele võib lisanduda 40 eurot sissenõudmiskulude hüvitist.

Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv 2011/7/EL on mõeldud hilinenud maksmisega võitlemiseks äritehingute puhul. Ent kas tõesti on probleem nii suur, et maksehäirete ravimiseks on vaja appi võtta eurodirektiivid ja tööle rakendada ametnike armee?

Euroopa Komisjoni ettevõtluse ja tööstuse peadirektoraadi õigusnõunik Idaira Robayna Alfonso ütles raamatupidaja.ee-le antud intervjuus, et maksete hilinemine kujutab endast Euroopa rahvusvahelisel turul kasvavat probleemi, mille esmast mõju tajuvad eelkõige keskmised ja väikeettevõtted. Suurimad on hilinemised avalikus sektoris, kus maksetähtajad võivad olla väga pikad. Alfonso lisas, et kui Eesti ja Soome maksekäitumine on suhteliselt eeskujulikud, on keskmine avaliku sektori maksetähtaeg Itaalias näiteks 170 päeva ning võib ehitussektoris ulatuda pea aastani. Tänapäevases piiriüleses ettevõtluses võib see näiliselt kauge probleem tuua aga jadapankroti ka koduõuele.

Küsimusele, kui paljud riigid direktiivi tegelikkuses rakendavad ja kas sellest on ka reaalset kasu tõusnud, vastas Alfonso: „Direktiiv jõustus tegelikult 2013. aastal, nii et oleme tegelikult aasta graafikust maas. Komisjon hakkab direktiivi täitmist rangemalt jälgima ja seab valitsustega suheldes, sisse vastavad meetmed, mida rakendada. Samas näiteks Iirimaal on maksetähtajad lühenenud 15 päevani, mis on oluline samm paremuse poole. 2011 oli see näitaja 34 päeva."

Eestis jõustusid direktiivi muudatused 15.04. 2013. Justiitsministeeriumi asekantsleri Kai Härmandi sõnul oli direktiivi ülevõtmisega Eestis muresid, see jäi kuu aega hiljaks ning ootas 2 nädalat Riigiteatajas jõustumist. Kuue kuu möödudes rakendasid Eesti ja Soome ELi liikmesriikidest ainsaina direktiivi sätteid ja tegid makseid tegid õigeaegselt, st 30 päeva jooksul.

Millised uued võimalused direktiiv ettevõtjale siis annab?
Hilinenud maksete direktiiv sätestab maksimaalse maksetähtaja, miinimumviivise ning võimaldab nõuda võlgade sissenõudmisel tekkinud kulude hüvitamist.

Seadusjärgne miinimumviivis
• Nõue tekib alates rahalise kohustuse sissenõutavaks muutumisest.
• Kehtestatud viivisemäär on viiteintressimäär + 8%. Intressimäärad on avaldatud Eesti Panga kodulehel ja muutuvad 2 korda aastas.
• Viivis kohaldub lisaks äripartnerite ja avaliku sektori vahelistele tehingutele ka tarbijatele.
• Viivise nõudmisest ei pea täiendavalt võlgnikule teatama.
• Seaduses sätestatust suurem viivis on alati lubatud. Ülempiiri ei ole, ent VÕSi alusel on võimalus nõuda kohtulikult viivise vähendamist.
• Viivise välistamises ei tohi kokku leppida.
• Kokkulepped, millega piiratakse viivise nõudeõigust, on õigustühised, välja arvatud juhul, kui tegu on sõnaselge otsese tahteavaldusega ning see ei ole võlausaldajate suhtes äärmiselt ebaõiglane.
• Viivise arvestamisel võetakse arvesse kalendripäevi. SEPA tõttu aeglasemalt liikuvate maksete puhul tuleb jälgida, et makse oleks tähtpäevaks saajale laekunud.
• Kui arve saadakse reaalselt kätte pärast arvel olevat maksetähtaega, siis hakkab aeg jooksma arve kättesaamisest.
• Piiriüleste tehingute puhul sätestab kohaldatava õiguse Rooma leping.

Seadusjärgne sissenõudmiskulude hüvitis
• Nõudeõigus tekib, kui võlausaldajal tekib õigus nõuda viivist – st koos viivise nõudmise õigusega tekib automaatselt ka õigus nõuda hüvitist.
• Fikseeritud summa on 40 eurot. Hüvitise määr ei sõltu võla summast ega selle pikkusest. Eraldi hüvitist saab nõuda iga rahalise kohustuse ja ka osamaksete mittetähtaegse laekumise puhul nii, et igale arvele ja osamaksearvele lisandub viivis ja sissenõudmiskulude hüvitis.
• Kui sissenõudmiskulud on suuremad, tuleb neid tõendada.
• Alla 40 euro suurust hüvitist ei saa avalikus sektoris nõuda. Eraettevõtete vahel saab kokkuleppeliselt summat muuta

Seadusjärgne maksetähtaeg
• Ettevõtjal üldiselt 60 päeva. Üle 60 päeva võib minna, kui kokkulepe on sõnaselge ega pole asjaolude kohaselt võlausaldaja suhtes äärmiselt ebaõiglane.
• Riik, KOV, meditsiiniasutused jms üldiselt 30 päeva. Maksimaalselt 60 päeva, kui kokkulepe on sõnaselge ja vajadus tuleb objektiivselt lepingu olemusest või erilistest tunnusjoontest.
• Lühem maksetähtaeg on alati lubatav.
• Maksetähtaja alguspunkt on arve või muu makseettepaneku saaja kätte jõudmine; kauba, teenuse või muu hüve saamine või; kauba, teenuse või muu hüve vastuvõtmine või ülevaatamine.
 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad