Päästame ettevõtja sunniku staatusest

Vaja on paradigmamuutust – et  hakataks ettevõtjat nägema ausa ja ühiskonnale vajaliku tegelasena, leiab Äripäev juhtkirjas.

Äripäev vaatab kadedusega kaitsejõudude ja -ministeeriumi poole, kel õnnestub kohe jõustada lipupäevana veteranipäev. Igati tänuväärt ettevõtmine ühiskonnale olulise väärtuse teadvustamiseks. Toimetus käis eelmise majanduskriisi alguses pea kuus aastat tagasi samal põhjusel välja ettevõtja päeva tähistamise idee.

Praegu, uue majanduslanguse ajal leiame, et oluline pole mitte niivõrd ettevõtja päeva seadustamine, kuivõrd paradigma muutus seaduseloojate, ametnike, otsustajate seas – et  hakataks ettevõtjat nägema ausa ja ühiskonnale vajaliku tegelasena. See eeldab arusaamist, et ettevõtluse ja kogu riigi maksutulu aluseks on väikeettevõtja käekäik. Tema ei tahagi mingit abiraha, ta soovib lihtsalt võimalikult vähe bürokraatiat ja seda, et teda ei käsitletaks vaikimisi petturina, kes tõmbab firma laenuga tühjaks või ajab isikliku ja firma rahakoti segamini.

Peetakse petturiks. Mais kehtima hakanud seadusemuudatus, et juhatuse liige ei saa enam töötu toetusraha, kahandab ettevõtlusaktiivsust, eriti palgatöö kõrvalt nn hobiettevõttega alustamist. Peatselt kehtima hakkav nn 1000euroste arvete käibemaksuseaduse muudatus tähendab enamat aruandlust väikefirmale, kes juba niigi kurdab statistikaameti jt ametkondadega suhtlemise paljususe üle. Iga tund, mille ettevõtja aruandeid täidab, jääb lisaväärtus loomata.  Varsti jõustatav firmaautode käibemaksu mahaarvestamise muudatus eeldab, et ettevõtjad, sunnikud, sõidavad kallite luksusautodega.

Kabinetis kiputakse arvama, et ettevõtlus koosnebki suurtest firmadest, eksportööridest, kes poliitikutega välisvisiitidel kaasas käivad ja sõna võtavad. Nendele on üles ehitatud terve euroabiraha süsteem, riiklik tunnustamisprogramm, hariduskava.

Eesti ühe edukama idufirma Transferwise’i asutaja Taavet Hinrikus kirjutab Äripäeva tänases erilehes Koolilõpp, et Eesti ärikoolidest saab kaasa hea tööriistakasti finants-, turundus- ja juhtimistööriistadega. Kuid neist pole kasu enne kui firma on kasvanud 100 töötajaga ettevõtteks. Neist pole kasu firma loomisel.

Igor Rõtov kirjutab tänases paberlehes poliitikute madala laenukoormuse fetišist. Toimetus leiab, et asi on üleüldises tardumuses. Uusi ideid, kuidas väikeettevõtlust väärtustada ja ettevõtluskliimat elavdada, on vähe. EASi toel valitakse parimad ettevõtted, ametnikud saalis plaksutavad riigifirmadele laval (tänavu viimased õnneks vist lavale ei pääse). Arengufond käivitab ideekonkursi majanduse elavdamiseks. Tore, kuid ootaks enamat. Äripäev tunnustab ettevõtjaid eri TOPidega juba üle 20 aasta, ka Edukas Eesti ideekonkurss tuleb sügisel juba kolmandat korda.

Me ei küsi mitte raha, vaid keskkonda. Miks mitte võtta sihiks teha Eestist maailma ettevõtlikum riik ja kaaluda olemasolevad seadused ja tulevad -muudatused selle nurga alt läbi, nagu pani ette ka Kadri Kullmann “Eduka Eesti” arvamuskonkursi raames ilmunud loos? Kuidas annaks  bürokraatiat vähendada? Kuidas ettevõtjat mitte ülemäära segada lisaväärtuse loomisel? Mida muuta koolisüsteemis, et lapsed ettevõtjaks tahaksid? Me ei küsi ettevõtjale riigi abi, vaid soovime hea, motiveeriva keskkonna loomist.

„Ettevõte 15 minutiga“ uuendusest on juba viis aastat möödas, kuulsast ettevõtte tulumaksuseadusest kolm korda kauem. Armu meile aga ei anta. Hullunud valitsejaga idanaaber on juba asunud raha meist eemale peletama, esimesena kaugelt nurga tulijatest USA turistide oma.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad