Lõpp Soome kärpekuuriga?

Soome kärpekuuri jätkumine on küsimärgi all pärast seda, kui Soome sotsid valisid rahandusminister Jutta Urpilaineni asemel partei uueks juhiks kauaaegse ametiühingutegelase Antti Rinne, kelle vaated on erinevad ja kes lubab koalitsioonikaaslasi survestada rohkem majanduse stimuleerimise suunas.

Rinne tahab töökohtade loomiseks näha suuremaid investeeringuid teedesse ja raudtee-infrastruktuuri, samuti info- ja kommunikatsioonitehnoloogiasse.

"Soomes on üle 300 000 töötu," ütles Rinne. "Peame vaatama, mis me teha saame, et majanduse kasvu ja hõivet suurendada," vahendas teda agentuur Bloomberg.

Urpilainen juhtis sotsiaaldemokraate kuue aasta jooksul viitel valimistel, mil partei toetus on järjest alanenud. Urpilainen ütles nädalavahetusel, et astub lähinädalail tagasi.

2011. aastast on Jyrki Kataineni juhitud varem kuue partei (rohelised lahkusid) valitsus kulusid kärpinud ja makse tõstnud 6,8 miljardi euro ulatuses, mis vastab 3%-le SKPst. Viimasest viiest aastast kolmel on Soome majandus languses olnud. Töötus oli märtsis 9,5% tööealisest elanikkonnast.

Soome kärpekuuri on kritiseerinud ka nobelist Paul Krugman, taunides, et kärped on majanduse depressiooni viinud.

"Majanduspoliitika fookus peab olema tärkava majanduskasvu tugevdamisel," ütles Rinne. "Peatähtsad on investeeringud, mis loovad uuele majanduskasvule aluse."

Rinne on öelnud, et tahab märtsis valitsuses kokku lepitud säästupaketi üle uuesti läbi rääkida.

Aprillis kärpis Soome rahandusministeerium tänavus majanduskasvu prognoosi 0,5%-le. Valitsus on kärpinud kulusid ja tõstnud makse, kuna esimest korda on Soome avaliku sektori võlakoorem ületamas euroalal lubatud 60% piiri osakaaluna SKPst.

"Peame suurendama kodumaist tarbimist," ütles Rinne. "Infrastruktuuri lagunemine ja muud kitsaskohad õõnestavad meie majandusedu."

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad