Krediidiinfo: maksuameti häbipost on infomüra

Maksu- ja tolliameti idee hakata kodulehel avaldama juriidilistest isikutest maksuvõlglasi nimekirjana mõjutab ettevõtjate krediidiotsuseid vähe, kinnitab Krediidiinfo.

"Maksuvõla info on avalik ja kasutusel juba 1994. aastast. Ka Krediidiinfol on pikaajaline kogemus selle info töötlemisel, seega oskame välja tuua konkreetsed nüansid, kas ja mil määral maksuvõlg krediidiotsust mõjutab," selgitas Krediidiinfo asedirektor Alar Jäger, lisades, et nende hinnangul tekitaks maksu- ja tolliameti planeeritav häbiposti vormis nimekiri pigem liigset infomüra.

Jäger loetleb kolm põhjust, miks selline nimekiri ei anna olukorrast õiglast ülevaadet.
Esiteks, kui maksuvõlg on väiksem kui 600 eurot (uute ettevõtete puhul) või moodustab vähem kui 1% ettevõtte kuukäibest, on tegemist ajutise võlaga ja see on krediidiotsuse vaatevinklist marginaalne.
Näiteks oli kuu alguse seisuga üle 2-aastaste ettevõtete seas maksuvõlglasi 6874, kuid oluliselt suuri võlgu esines vaid 7 protsendil ettevõtetest.

Teiseks on krediidiotsuse seisukohast oluline võla dünaamika ehk see, kas võlg on kasvav või kahanev. Selleks tuleb vaadelda vähemalt kahe kuu pikkust perioodi.

Kolmandaks tuleb krediidiotsuse puhul kindlasti vaadata tervikpilti,  sest vaid 29-l protsendil halva krediidihinnanguga ettevõtetel on maksuvõlg. Näiteks on halva krediidihinnangu põhjuseks pigem negatiivne omakapital, juhatuse liikmete seotus probleemsete ettevõtetega, võlad teiste ettevõtete ees (maksehäired) ja muud taolised probleemid.

"Kokkuvõtteks võib öelda, et ainult maksuvõlgade info, eriti kui võlg on väike ja lühiajaline, annab vale signaali krediidiotsuse tegemiseks," selgitas Jäger ja lisas: "Krediidiinfo hinnangul tekitaks maksu- ja tolliameti planeeritav häbiposti vormis nimekiri pigem liigset infomüra."

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

RICKMAN TRADE OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Rickman Trade OÜ

23. september 2018

Uudised

Tööriistad