Osalusoptsioonid:  maksuoptsioon või optsioonimaks?

Üks võimalus töötajaid motiveerida on anda osalusoptsioone, mis teatud tingimustel ei too kaasa maksukohustust.

Kui tööandja analüüsib oma töötajate või juhtkonna motivatsioonipakette, peab ta üldjuhul arvestama, et rahaliselt hinnatava hüve andmine on käsitletav erisoodustusena ning saab maksustatud nii tulu- kui ka sotsiaalmaksuga. Üheks maksuefektiivseks võimaluseks on töötajale osalusoptsiooni andmine, mis optsiooni andjale teatud tingimuste täitmisel ei too kaasa maksukohustust optsiooni andmisel ega ka selle realiseerimisel.
 
Töötaja motiveerimiseks ei pea tööandja optsiooni andmise hetkel tegema ühtegi väljamakset. Optsioon annab töötajale võimaluse omandada osalus tööandja ettevõttes või tööandjaga samasse kontserni kuuluvas äriühingus kokkulepitud hinnaga kindla ajaperioodi jooksul või kindlal päeval.

Töötajatele optsioonide andmine soodustab nende lojaalsust ning vähendab kaadrivoolavust. Ettevõtete jätkusuutlikuks arenguks on oluline, et teatud osale töötajatest saab olla kindel. Selleks tuleb aga töötajatesse panustada, neid motiveerida ning seada silme ette siht, mis ühtib tööandja omaga. Optsiooni andmine annab just selle sihi ning suurendab töötaja soovi tööandja eduloole kaasa aidata. Juhatuse motiveerimine optsioonidega ühtlustab aga juhatuse ja aktsionäride huve ning aitab sellega kaudselt ka majanduse arengule kaasa.

Maksuvabalt saab optsiooni realiseerida ehk osaluse omandada alles pärast kolme aasta möödumist optsiooni andmisest. Kui optsioon realiseeritakse enne kolme aastat või võõrandatakse, siis maksustatakse see erisoodustusena.

Enne optsiooni andmist on siiski mõistlik tõsiselt järele mõelda, millal ja keda tasub optsioonidega motiveerida. Samuti tuleks juba optsiooni andmisel mõelda sellele, kuidas täita maksuvabastuse saavutamise kriteeriumid, et vältida hilisemat üllatust suure maksunõude näol.

Osalusoptsioonidest ja teistest teemadest on rohkem võimalik kuulda erisoodustuse aastakonverentsil „Mida soodustab erisoodustus?“. Konverents toimub 9. mail Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses, kus lisaks teistele tippadvokaatidele ja professionaalidele räägib SORAINENi advokaat Tanel Molok teemal „Maksuoptsioon või optsioonimaks?“

LOE LISA

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

e-arveldaja – raamatupidamise tarkvara alustavale ja väikeettevõtjale (esimene aasta tasuta)

e-arveldaja on veebipõhine tarkvara, mis sobib hästi just alustavale ja väikeettevõtjale, aga ka mittetulundusühingule ning sihtasutusele. Sellel on tänaseks juba üle 5300 kasutaja.

TAAVI PALK – parim valik kõigile palgaarvestajaile

Töötasude arvutamist ja maksustamist puudutava seadusandluse igaaastane muutumine ja uute peensuste jätkuv lisandumine on palgaarvestusest teinud ühe komplitseerituma valdkonna finantsarvestuses.

Valdkonna tööpakkumised

Sarkop otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Sarkop AS

21. märts 2018

Harju KEK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

M-Partner HR OÜ

23. veebruar 2018

Uudised

Tööriistad