Osalusoptsioonid:  maksuoptsioon või optsioonimaks?

Üks võimalus töötajaid motiveerida on anda osalusoptsioone, mis teatud tingimustel ei too kaasa maksukohustust.

Kui tööandja analüüsib oma töötajate või juhtkonna motivatsioonipakette, peab ta üldjuhul arvestama, et rahaliselt hinnatava hüve andmine on käsitletav erisoodustusena ning saab maksustatud nii tulu- kui ka sotsiaalmaksuga. Üheks maksuefektiivseks võimaluseks on töötajale osalusoptsiooni andmine, mis optsiooni andjale teatud tingimuste täitmisel ei too kaasa maksukohustust optsiooni andmisel ega ka selle realiseerimisel.
 
Töötaja motiveerimiseks ei pea tööandja optsiooni andmise hetkel tegema ühtegi väljamakset. Optsioon annab töötajale võimaluse omandada osalus tööandja ettevõttes või tööandjaga samasse kontserni kuuluvas äriühingus kokkulepitud hinnaga kindla ajaperioodi jooksul või kindlal päeval.

Töötajatele optsioonide andmine soodustab nende lojaalsust ning vähendab kaadrivoolavust. Ettevõtete jätkusuutlikuks arenguks on oluline, et teatud osale töötajatest saab olla kindel. Selleks tuleb aga töötajatesse panustada, neid motiveerida ning seada silme ette siht, mis ühtib tööandja omaga. Optsiooni andmine annab just selle sihi ning suurendab töötaja soovi tööandja eduloole kaasa aidata. Juhatuse motiveerimine optsioonidega ühtlustab aga juhatuse ja aktsionäride huve ning aitab sellega kaudselt ka majanduse arengule kaasa.

Maksuvabalt saab optsiooni realiseerida ehk osaluse omandada alles pärast kolme aasta möödumist optsiooni andmisest. Kui optsioon realiseeritakse enne kolme aastat või võõrandatakse, siis maksustatakse see erisoodustusena.

Enne optsiooni andmist on siiski mõistlik tõsiselt järele mõelda, millal ja keda tasub optsioonidega motiveerida. Samuti tuleks juba optsiooni andmisel mõelda sellele, kuidas täita maksuvabastuse saavutamise kriteeriumid, et vältida hilisemat üllatust suure maksunõude näol.

Osalusoptsioonidest ja teistest teemadest on rohkem võimalik kuulda erisoodustuse aastakonverentsil „Mida soodustab erisoodustus?“. Konverents toimub 9. mail Sokos Hotel Viru konverentsikeskuses, kus lisaks teistele tippadvokaatidele ja professionaalidele räägib SORAINENi advokaat Tanel Molok teemal „Maksuoptsioon või optsioonimaks?“

LOE LISA

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad