Kuidas tuvastatakse käibemaksupettureid?

Käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu eesmärk on õiglasem maksustamine võrreldes eratarbijaga ning võitlus maksupettustega. Ent kuidas MTA käibemaksupettureid tuvastab?

Käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu seletuskirjas on ära toodud ettevõtjate ja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ettepanekud, sealjuures soovitus kirjeldada maksupettustega tegelevate ettevõtjate tausta. Rahandusministeeriumi vastuses seisab, et maksuhalduril on olemas iseloomulikud näitajad maksudest kõrvalehoidvate ettevõtjate kohta ning neid on eelnõu koostamisel analüüsitud.
Ent millised on siis need maksudest kõrvalehoidvatele ettevõtjatele iseloomulikud näitajad ja kuidas neid eelnõu koostamisel analüüsiti?

Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Uku Tampere sõnutsi kontrollib amet käibemaksuseaduse täitmist ning see eeldab muuhulgas pidevat riskianalüüsi. Maksupettustele, sealhulgas maksudest kõrvalehoidmisele viitavate tunnustega isikud on maksuhalduri tähelepanu all. Riskianalüüsi konkreetsed meetodid, teostamine ja tulemused ei ole avalik teave ning ei kuulu seetõttu ka täpsustamisele.

Maksupettusele viitavad näitajad

Uku Tampere lisas, et kui üldisemalt rääkida, siis käibemaksuseaduse muutmise seaduse eelnõu menetlemisel on analüüsitud kahte maksupettusele viitavat näitajat.

Esimene nendest moodustub kolme tunnuse põhjal:
• käibest sõltuvalt diferentseeritud ettevõtete arv;
• sama diferentseeringu alusel nende omandis olevate liikluskindlustusega sõiduautode arv;
• töötajate arv.

Teine moodustub käibest sõltuvalt diferentseeritud sõiduautot omavate käibemaksukohustuslaste arvust ja nende omanduses olevast sõidukite arvust. Neid mõlemaid näitajaid on jälgitud erinevate perioodide vältel võimalike arengute ja muutuste tuvastamiseks. Tulemus kajastub seaduse eelnõu seletuskirjas ühe lõiguna, mille eesmärk on toetada Eesti Panga uuringut, mis muuhulgas viitab sellele, et isiklikud kulud näidatakse ettevõtluse kuludena.       

Sõidukite omatarbeks kasutamise maksustamise kohta eraldi statistikat ei tehta

Küsimusele, kui palju on sõiduautode omatarbeks kasutamise maksustamisel möödunud aastal ettevõtja kahjuks maksuotsuseid tehtud või maksupetturlust tuvastatud, vastas Maksu- ja Tolliamet, et sõiduautode omatarbe maksustamise muutmise eesmärk ei ole seotud niivõrd pettustega, vaid see on suund õiglasema maksustamise poole võrreldes eratarbijaga, kes tasub auto ostmisel kogu käibemaksu.

Üldjuhul ettevõtte sõiduauto kasutamine muul kui ettevõtlusega seotud eesmärgil ja selle maksustamine omatarbena ei ole pettus, vaid  seadusega sätestatud regulatsioon. Pettusest võib selles kontekstis rääkida juhul, kui isikul tegelikult puudub ettevõtlus ja ta deklareerib soetatud sõiduauto sisendkäibemaksu eesmärgiga see riigilt tagasi saada.

Uku Tampere lisas: „Mis puudutab seda, kui palju MTA sõiduautode omatarbeks kasutamist maksustanud on, siis me ei ole selle kohta eraldi statistikat teinud. Seda kontrollitakse muude maksude kontrollimise käigus ning määratud maksusummade lahkulöömine iga eraldi juhtumi puhul võtaks väga palju aega. Sõidukite kasutamist ettevõtluse tarbeks kontrollitakse pidevalt muude kontrollide raames ning sõidukite kasutamist isiklikuks tarbeks on amet maksustanud küll.“ 

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad